Šedesát schodů představuje čtyři patra typického paneláku – stačí otevřít vchodové dveře, pro jednou ignorovat výtah, natáhnout stopky a jít na to.
Podle studie, která byla prezentována v prosinci minulého roku na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti, se u těch, kteří zvládli vyjít šedesát schodů do šedesáti sekund, prokázala nízká pravděpodobnost ischemické choroby srdeční. Naopak u 58 % testovaných, kterým výšlap trval déle než minutu a půl, laboratorní vyšetření odhalila abnormální funkci srdce.
Vedoucí výzkumu, doktor Jesús Peteiro, kardiolog ze španělské univerzitní nemocnice A Coruña, proto považuje test chůze do schodů za velmi efektivní metodu, jak si rychle ověřit stav osrdí. Podle něj může snadno a účinně pomoci lékařům při třídění pacientů pro rozsáhlejší vyšetření.
Posilovna pro srdce
Chůze do schodů má vůbec spoustu pozitivních dopadů (pokud při ní tedy nespadneme). Nejenže nás otestuje, ale i činnost samotná vylepší naši kondici. Posílíme díky ní jak kardiovaskulární systém, tak zadní stranu nohou, tedy lýtka, hamstringy a hýždě.
Tělo při výšlapu do schodů potřebuje více krve a kyslíku, než když jedeme zdviží, a musí proto zvýšit svůj výkon. Postupně tak zesílí naše svaly i plíce a stoupá VO2 max – množství kyslíku, které můžeme využít.
Proto kdykoli můžete, jděte nahoru po svých. „Schodování“ je jednou z nejlepších forem každodenní fitness aktivity.
Zacvičte si s námi
Máte chuť na další prospěšná cvičení, která zvládnete v pohodě doma a za která vám vaše srdce poděkuje? Vyzkoušejte jeden z kardio tréninků od Gymbee: třeba výpady pro pevnější střed těla nebo dynamický trénink, který vám dá schopnosti divokých šelem.
Zopakujte je párkrát týdně po dobu dvou měsíců a pak si schodový test dejte znovu. Snad i vám stopky ukážou, že začínáte být nezastavitelní.