Někteří z nás tak zcela mění své chování a životní styl a výsledky se pohybují od pozitivních k, řekněme, mírně sebedestruktivním. Jak projít tímto obdobím, nezlomit si nohu, nerozhádat se s přáteli nebo si „omylem“ nekoupit superdrahý kabriolet? Přinášíme pár tipů, jak se pojistit proti důsledkům krize středního věku.
- Zní to paradoxně, ale dejte tomu čas. Statisticky člověk dosahuje prvního vrcholu životního štěstí mezi 18 a 25 lety, pak přichází propad, který se průměrně zastavuje kolem 47. roku. Další vrchol štěstí je načasován mezi 60 a 70 let. Takže nevěšte hlavu, za chvíli budete zase létat. A mezitím si můžete přečíst, kde hledat štěstí i v této neklidné době.
- Mluvte o tom. Neschovávejte si všechny negativní pocity pro sebe. Mluvte s vrstevníky, rodinou, terapeutem nebo barmanem o tom, jak se cítíte. Dostaňte to ze sebe a obraťte to naruby. To vám uleví a pomůže utřídit myšlenky.
- Starejte se o sebe. Berte se jako stále svižný sporťák, který má něco najeto, a proto už potřebuje nějakou péči.
Označení zapeklitého období po čtyřicítce jako krize středního věku je s námi od poloviny šedesátých let minulého století. Jde o přechod identity a sebedůvěry, ke kterému může dojít obvykle ve věku 45 až 65 let.
Odborníky je popisována jako psychologická krize způsobená událostmi, které mohou souviset se zvyšujícím se věkem člověka, nevyhnutelnou smrtelností či případným nedostatkem životních úspěchů. Může vyvolat buď pocity deprese, lítosti či úzkosti, nebo naopak nebývale silnou touhu po zachování či obnovení mladistvosti.
- Nebojte se rozumně upravovat návyky. Kdo říká, že musíte celý život hrát fotbal nebo jíst k večeři chleba se škvarkovkou? Možná vyždímáte nějaký ten gram energie navíc, když zhubnete jedno dvě kila, začnete se protahovat nebo cvičit jógu a místo metru piv si dáte skleničku kvalitního červeného. Vyzkoušejte například náš recept na detoxikaci, která vám pomůže zdravě se nastartovat!
- Nespěchejte na sebe. Tenhle parník už se neotočí tak snadno jako ten motorový člun před dvaceti lety. Pokud děláte změny, dejte jim čas, ať ukážou svoji účinnost. Neměňte vše najednou. Cílem je evoluce, ne revoluce.
- Myslete pozitivně. Lidský mozek je jako auto, které má třikrát plyn a žádnou brzdu. To, co v hlavě řešíte, se stále násobí a stupňuje. Neshazujte se, nevyčítejte si nic, místo v minulosti nebo v budoucnosti se snažte žít přítomným okamžikem.
Jako každá jiná krize, i ta středního věku má své původce. Měli jste dříve z vaší lepší polovičky motýlky v břiše a nyní je to spíše vysoký tlak? Zažili jste první pobyt v nemocnici a teď máte sny o francouzských holích a dnech strávených na nákupech v supermarketu?
Mezi nejčastější spouštěče patří i odchod dětí z domova – vaše ratolesti směřují za vlastním životem a vy zjišťujete, jak moc jste žili jejich úspěchy, koníčky, podporou jejich zájmů. Důležité je si uvědomit, co vás tíží, rázně se krizi postavit a hledat v ní skryté příležitosti.
- Plňte sny sobě i ostatním. Pokud se chystáte přeci jen investovat do vysněného veterána, řekněte to manželce předem a zkuste jí při tom také splnit nějaký sen.
- Soustřeďte se na to nejdůležitější ve svém životě. To, že čas nevrátíte, je fakt. Přestaňte ho ztrácet nepodstatnými věcmi. Dělejte více toho, co vás naplňuje.
- Zůstaňte v kontaktu s přáteli, známými, koníčky, realitou. Nenechte se zahnat do ulity. Žijte aktivně s vaší komunitou, naslouchejte, sdílejte svůj životní příběh. A hlavně: naučte se být vděční druhým!
- Opečovávejte zejména své nejbližší. Jedna z věcí, která bude definovat vaše štěstí v dalších dekádách, budou vztahy s partnerem či partnerkou, dětmi a širší rodinou.
A pokud vás i tak někdy překvapí splín, zkuste si pustit některý z těchto 8 filmů, které vám zaručeně dodají chuť do života!