Protáhněme tedy své mozkové závity a proměňme domov, zahradu nebo blízký lesopark ve svět plný dobrodružství. Jak na to? Připravili jsme pro vás deset námětů a tipů, jak začít a užít si tuhle kreativní zábavu naplno.
1. Zvolte si téma
Budete hledat pirátský poklad u jezera, nebo půjdete po stopách víl a budete hledat jejich lesní království? Ať už hledáte s malými dětmi, adolescenty, nebo hru připravíte pro svou drahou polovičku, zamyslete se nad oblíbenými filmy, knížkami či seriály a okořeňte dobrodružství o odkazy na společné vzpomínky. Už se vám v hlavě rýsuje plán na řešení špiónské šifry, kde je hlavním vodítkem neznámý dopis z vaší poslední dovolené?
2. Naplánujte trasu
Tento bod platí hlavně pro venkovní aktivity. Při nich zvažte fyzickou zdatnost účastníků a předpověď počasí. Brodit se bahnem a šplhat po skalách nemusí být úplně pro každého. Mezi další důležité faktory patří:
- čas strávený na cestě
- místa nejdůležitějších zastávek
- přehlednost terénu
Také si připravte plán B i C pro případ, že by indicie našel někdo jiný nebo že by účastníci zabloudili.
3. Připravte úkoly a hádanky
Nejdelší čas většinou padne na přípravu jednotlivých úkolů. Sepište si proto počet zastávek a připravte si obaly na psané instrukce. Nebo si zvolte sci-fi tematiku a od hádanky k hádance vás budou posouvat zasílané esemesky či nalezené QR kódy.
V mokru stojí za to psané nápovědy zalaminovat. Budete-li schovávat indicie na frekventovanějších místech, nezapomeňte přidat zprávu pro ostatní, aby věděli, že jde o součást hry. Zmiňte hlavně, kdy hra probíhá, kdy bude nápověda odstraněna, a prosbu, aby ji náhodní objevitelé nechali na pokoji.
4. Soustřeďte se na detaily
Spoustu zábavy si užijete, už když hru připravujete. Tvoření ohořelé mapy pokladu, přikládání pečeti ke každému svitku s nápovědou, příprava speciálního zámku na truhličku s pokladem, vymýšlení vlastních razítek – to vše je nekonečným zdrojem zábavy, a to jsme ještě ani nezačali hrát.
5. Zapojte přátele
Přidáním reálných postav dodáte moment překvapení a nové zápletky. Může cesta za pokladem vést přes dvorek souseda, který dodá důležitou stopu? Máte kamaráda, který může zahrát záporáka, detektiva nebo moudrého poustevníka? Sem s nimi! Oživí děj a zabaví se s vámi.
6. Odměňujte i během hry
Nemusíte se omezit jen na jednu cenu za výhru. Přihoďte dílčí motivace, které za splnění úkolů ocení zejména děti. Udržíte tak napětí, pozornost a touhu objevit hlavní poklad. Pokud jde o dospělý hon, mohou být motivace i tekutého a hřejivého charakteru. Pro děti se často hodí zlaté mince z čokolády nebo třeba sada malých hraček, kdy dokončením hry získají celou jejich sérii.
7. Popusťte uzdu své kreativitě
Zapojte do honby technologie, dopravní prostředky i již existující hry. Vložte nápovědu do kešky, a získáte tak zajímavou lokalitu, kterou dohledáte pomocí GPS. Pište inkoustem, který se objeví jen pod ultrafialovým světlem. Pojmenujte zastávky podle lokalit z oblíbené počítačové hry nebo knížky. Hon za pokladem je tak dobrý, jak kreativní jsou jeho jednotlivé části.
8. Testujte, laďte
V ideálním případě si trasu projděte hned dvakrát – jednou, když hru vymýšlíte, a podruhé, když umisťujete hádanky a úkoly. Snáze tak odhalíte slabá místa, zjistíte, jaký je na trase provoz a jak se na ní budou chovat účastníci.
9. Dbejte na životní prostředí
Nezapomeňte po skončení hry odstranit jakékoliv její nepřírodní součásti – nápovědy, truhlice, sáčky, prostě cokoliv, co do přírody nepatří.
10. Užijte si to
I jako tvůrci si honbu za pokladem vychutnejte. Převezměte roli fotografa klíčových okamžiků, rozhodčího a pojistky, kdyby se nějaká stopa nedopatřením ztratila. Čerstvý vzduch, úsměvy účastníků a drobná fyzická námaha vám mohou v tomto čase jedině prospět. A největší výhoda? Celou akci můžete jeden den vymýšlet a připravovat a druhý hned zažít. Tak hledání zdar a užijte si to!