Zatímco v prvním případě je úkol jednoduchý, nepít alkohol, v tom druhém si můžeme vybrat mezi různými návody, jak provést očistu těla od nashromážděných nečistot.
Když ale ze dne na den přestanete jíst a energii získáváte pouze pitím ovocných a zeleninových šťáv, připravíte svému tělu pořádný šok. Nemluvě o tom, že lidé často vidí detoxikace jako ospravedlnění horšího životního stylu, ke kterému se poté vracejí. Nebylo by tedy mnohem lepší udělat pár malých dlouhodobých změn, při kterých se nebudeme cítit jako bibličtí mučedníci?
Voda
Na internetu koluje vtip, že ke správné detoxikaci potřebujete pouze dvě věci – funkční játra a ledviny. Těm ale musíme pomoci dodržováním pitného režimu. Tak očividné, že to ani nemusíme zmiňovat, nebo ne? Podle průzkumu společnosti Median ale pouhá pětina Čechů vypije více než doporučené dva litry tekutin denně. Kvůli nedostatku vody pak můžeme být unavení, mít bolesti hlavy či výkyvy krevního tlaku. Z dlouhodobého hlediska se nám víc vrásčí kůže a koledujeme si o různé nemoci.
Pokud na pití vody často zapomínáte, můžete zkusit jednoduché pravidlo. Každý den si přichystejte dvoulitrovou lahev s vodou a dejte si za úkol, že ji do večera vypijete. Pokud nechcete tahat dvě kila navíc do práce, vezměte litrovou a během dne ji jednou doplňte. Glorifikovanou ranní kávu vám určitě brát nechceme (protože bychom mohli přijít k úrazu), jen myslete na to, že váš oblíbený ranní nápoj se do denního příjmu tekutin nepočítá. Naopak podporuje jejich vylučování, a tak byste měli ke každému kafíčku vypít i sklenici vody.
Ovoce a zelenina
Již zmíněné ovocné a zeleninové šťávy do svého dne klidně zapojte. Dodají vám velké množství vitaminů a antioxidantů, které se snadno vstřebávají do těla. Pokud se ale budete stravovat jenom pomocí nich, připravte se, že vás mohou potrápit průjmy a bolesti břicha. U ovocných šťáv také hrozí, že přijmete nadbytek cukru. V čistě zelenino-ovocných šťávách také nenajdeme příliš aminokyselin, látek, které podporují činnost jater, a tím pádem i čištění organismu.
Šťávám nelze upřít jednu podstatnou výhodu. Pro milovníky roztodivných barev a chutí je prázdný mixér malířským plátnem, ve kterém mohou vytvořit pokaždé jiné umělecké dílo. Uděláte si šťávu z melounu a jahod, nebo zaexperimentujete s červenou řepou, banánem a zázvorem?
Čas bez neřestí
A teď to nejhorší – zbavování se zlozvyků. Nepředpokládáme, že byste mléčné čokolády, cigarety, slazené limonády a rychlé občerstvení ze dne na den opustili, když už se jim tak dlouho věnujete. Zkuste si zvolit čas ve dne, kdy je pro vás zapovězeno věnovat se neřestem.
Pro milovníky sladkých čokolád to může být večer po šesté hodině, kdy všechny tabulky a pralinky přesunou do zavřené krabičky ve špajzu. Vyznavači fastfoodů si mohou stanovit čas oběda, kdy namísto překotného lovu kebabů s předstihem zavolají do blízké restaurace, aby jim jídlo připravili na určitou hodinu.
Půst pro zdravý růst
Když už jsme u toho omezování, na chvíli se můžeme vyhnout téměř všemu. Půst může znít jako sebemrskačská metoda propagovaná lidmi, kteří nepotřebují energii na práci, ale opak je pravdou. V mnoha kulturách je běžnou součástí života. I když zlaté prasátko nejspíš neuvidíte, podle některých vědeckých studií může mít přiměřený půst řadu benefitů od lepšího fungování metabolismu přes větší psychickou pohodu až po vyšší neuroplasticitu mozku, tedy jeho schopnost se vyvíjet během života.
Pokud se ale do půstu chcete pustit, přesvědčte se, že je to pro vás opravdu to pravé a že nemáte nějaká zdravotní omezení, a zvolte raději mírnější variantu půstu. Nejlépe se začíná malými krůčky, a tak můžete zkusit půst na jeden den. Po probuzení vypijte neslazenou vodu s vymačkaným citronem nebo pomerančem a půst ukončete zeleninovou polévkou. Druhý den jezte jen lehčí jídla, aby se tělo opět v klidu připravilo na běžnou stravu. Uvidíte, jak se potom budete cítit a zda to budete chtít dělat pravidelněji.
Cvičení dělá mistra
Pokud kouříte, často hýříte až do noci nebo jste zvyklí denně konzumovat brambůrky a rychlé občerstvení, jen těžko se vaše tělo očistí během pár dní, kdy budete pít litry zeleninových šťáv. A ačkoliv jsou detoxikace spíše marketingovou než zdravotní záležitostí, nemusí být úplně k zahození. Zapojme selský rozum a ponechme si z nich to, co nám dává smysl. Nejvíce svému tělu totiž prospějeme, když se o ně budeme starat pravidelně a dlouhodobě, nikoli v nárazových vlnách.