Jejich představivost ještě není limitovaná koncepty jako nemožné, nepravděpodobné, nebezpečné nebo bláznivé. Potřebují vyzkoušet veškeré kombinace, neznají hranic a pracují metodicky i stylem pokus–omyl.
Zkušenější rodiče již vědí, jak rychle přeskočit celý obývák a zablokovat dětskou ručku mířící špendlíkem do zásuvky, ale ty novopečené či nastávající mohou jímat hororové představy. Jak se tedy na toto období připravit, abyste neměli více šedivých vlasů, než je nezbytně nutné? Pojďme si prosvištět pár příkladů, jak na to.
Vyhraněná ochrana
Dítě poznává nový svět očima, hmatem, chutí a někdy i celým tělem. Odtud pramení rozmanitost nehod, které se mu mohou přihodit i doma. Na většinu se lze připravit, v ostatních případech musí zafungovat okamžitá ostražitost, těsná blízkost rodiče i značný postřeh. Například když se dítě rozhodne náhle postavit na židli či pohovku a zkusit, jestli už umí vystřihnout kompletní salto kolem hrany stolu.
Když už mluvíme o hranách, můžeme si je zapsat na seznam opatření. Ty nejostřejší zakryjte speciálními krytkami, které změní tržnou ránu v méně nebezpečnou bouli. To samé platí pro zásuvky. Kolegovi z redakce se v raných dětských letech povedlo strčit hřebík do zásuvky hned dvakrát po sobě i přesto, že ho poprvé zásuvka pořádně kopla. K úžasu a hrůze všech zúčastněných totiž po prvním pokusu, spoustě řevu a uklidňování vzal hřebík opět do ruky a běžel ho promptně nacpat do té podivné elektrické dírky. Některé děti se poučit mohou, ale jako rodičové byste na to spoléhat neměli.
Podezřívavost a disciplína
Další dobrou pomůckou je seznam důležitých čísel. Není to moc preventivní, ale třeba takový kontakt na toxikologický ústav se ve stresu hledá poměrně špatně. Když už je zle, bývá dobré vědět, jak naložit s poměrně klíčovou čtvrthodinkou do příjezdu sanitky. A věříme, že nemusíme připomínat, abyste zkontrolovali všechny potenciálně nebezpečné látky typu čističe odpadu, které schováváte někde nízko u odpadkového koše. Mají bezpečnostní uzávěr? Opravdu ho vaše dítě neotevře? A jste si jistí? Dejte mu to jen tak cvičně vyzkoušet.
S hmatem souvisí další podmnožina úrazů. Dítě strašně rádo věci chytá a chňapá. Nejraději lesklé a přitažlivé plošky, jako je třeba spodní strana žehličky nebo krásně se blyštící rozpálená kulma na vlasy. Nepohrdne ani plotýnkou u sporáku nebo rovnou kamny či krbem. Tady je potřeba velkou disciplínu a podezíravost, zejména na téma, jak vysoko se dítě dokáže vydrápat ve svých toulkách za dobrodružstvím. Platí pravidlo „pokud to nelze odstranit, je to potřeba ohradit“.
Nevhodné do letadla, nevhodné pro děti?
Riziková může být i samotná rychlost a setrvačnost dítěte. Na honěnou hrajte jen výjimečně, třeba za odměnu, když se dítě dvě noci po sobě ani neprobudilo, ani nepočůralo. I mimo hru preferujte přezůvky s kvalitním protismykovým dezénem. V případě většího množství dětí například na dětské oslavě zakažte běhání zcela a nenapravitelným recidivistům přichystejte slušivé ragbyové helmičky.
Říká se, že dobrá výchova je, když dítěti zajistíte bezpečný prostor, v jehož rámci si mohou dělat víceméně, co chtějí. Byť s tím můžeme polemizovat, přiznáváme, že seznam nevhodných předmětů nápadně připomíná soupis věcí, které si s sebou nemáte brát do letadla. K tomu připojte zajištěný balkón, okna, dveře.
Jste akční hrdinové
Pokud vaříte nebo žehlíte, musíte být ve střehu jako Kevin Costner, když hrál bodyguarda a chránil Whitney Houston vlastním tělem. K tomu ještě prakticky neustálý přehled o tom, s čím si dítě hraje v té zvláštní době, kdy by nejradši snědlo úplně všechno, co mu může zaskočit, případně co se mu může zaseknout v nose, uchu a bůhvíkde ještě. Seznam je skoro nekonečný. Ale vy jste se stali rodiči. To znamená, že si rychle vypěstujete rentgenové vidění, rychlost letícího letadla a pohotovost Chucka Norrise. Tak ať se vám v nové roli akčních hrdinů vašich dětí daří!