Platby přes internet – jak se při nich nespálit?

Finance
Placení kartou online rozhodně není žádný strašák. Naopak, rychlé a bezbolestné zaplacení téměř čehokoliv bez nutnosti použití internetového bankovnictví nám už nějakou dobu usnadňuje život. Protože se zde ale nakládá s penězi, jedná se stále o citlivou záležitost, v jejímž rámci je třeba dodržovat některé zásady. Nikdo by nejspíš nesvěřil svou peněženku do rukou cizímu člověku, a to samé by mělo platit i pro údaje k naší kartě. Jaké otázky byste si tedy měli položit předtím (a potom), než se rozhodnete kartou na internetu zaplatit?

1) Je e-shop, ve kterém nakupuji, důvěryhodný?

Samozřejmě, existuje řada známých a ověřených e-shopů všech možných kategorií, může se ale také stát, že si budete chtít něco objednat z obchodu, o kterém jste dosud neslyšeli. V takovém případě je rozhodně potřeba si jeho důvěryhodnost nejprve ověřit. V prvním kroku je dobré pročíst si dostupné recenze, ze kterých se dozvíte, jaké zkušenosti mají s e-shopem jiní uživatelé. Už zde je třeba všímat si varovných signálů. Obezřetní zákazníci si také ověří v obchodním rejstříku, že firma, která obchod vlastní, skutečně existuje, a pročtou si její obchodní podmínky a reklamační řád.

2) Jsou stránky e-shopu správně zabezpečené?

Další důležitou skutečností, na kterou byste se měli zaměřit je to, zda jsou stránky, na nichž se e-shop nachází, zabezpečené proti „odposlouchávání přenosů“ neboli mají platný SSL certifikát. To poznáte podle toho, že názvu stránky v adresním řádku předchází https://, což je známka zabezpečeného protokolu. Dále byste měli pátrat po symbolu zeleného zámku, který opět najdete v adresním řádku. Ten říká, že tato doména webu skutečně patří. Když na symbol kliknete, měly by se vám zobrazit informace o stránce i o udělené certifikaci. Podvodníci se někdy snaží zmást nic netušící zákazníky tím, že je odvedou na falešný e-shop, jehož název je velmi podobný tomu pravému. Takové stránky nicméně nejsou zabezpečeny SSL certifikátem.

3) Je prostředí, do nějž zadáváte údaje ze své karty, bezpečné?

K platbě kartou přistupujte ideálně jen v prostředí zprostředkovatelů plateb, jako jsou například platební brány ČSOB, GoPay, PayU nebo GP webpay. Údaje z vaší karty, které zadáte do této platební brány, nedostane k dispozici ani e-shop ani správce platební brány, ale systém vás přenese přímo do zabezpečeného prostředí vaší banky. Zadávání údajů o kartě v prostředí e-shopu se spíše nedoporučuje.

4) Nejste k internetu připojeni skrze veřejnou wifi?

Veřejné wifi v hotelech, kavárnách a na letištích jsou zcela dostačující k běžnému surfování po internetu či posílání zpráv z mobilních aplikací. Nedoporučuje se však zadávat přihlašovací údaje ke svým účtům nebo údaje z platební karty, když jste k veřejné wifi připojeni. Ke všem informacím, které odesíláte, se snadno mohou dostat hackeři a vaše údaje zneužít. Po veřejných wifi se také často šíří viry. Proto se také doporučuje mít i v mobilních telefonech (zejména s operačním systémem Android) aktivován antivirus.

5) Máte nastavený limit plateb na internetu?

Vaši pozornost byste měli upřít také ke kartě, kterou platíte, a jejímu nastavení. Pokud si vaši fyzickou kartu někdo ofotí nebo opíše údaje z ní, může s ní na internetu platit, aniž byste o tom v danou chvíli věděli. Jistým druhem zabezpečení vašich prostředků tak může představovat limit na platby na internetu. Případný “zloděj” díky nim nebude moci jednorázově či za dané období utratit částku vyšší, než jakou si nastavíte. Pokud přitom sami budete potřebovat zaplatit více, vždy si můžete v internetovém bankovnictví limit dočasně navýšit a pak vše zase vrátit na původní úroveň.

6) Je vaše platba zabezpečená pomocí systému 3D Secure?

3D Secure je bezpečnostní technologie, která zaručuje rychlou autentizaci držitele karty. Tuto metodu už používá většina e-shopů a platebních bran v ČR. Při placení kartou online vám po zadání údajů z karty přijde SMS s číselným kódem, které musíte následně zadat do nového platebního rozhraní, aby byla platba dokončena. Tím je zajištěno, že platbu provede pouze držitel karty a nikdo jiný.

7) Neuložili jste údaje o své kartě na cizím zařízení?

E-shopy často v rámci zrychlení příštích plateb nabízejí funkci uložení karty. Pokud jste k placení použili jakýkoliv jiný přístroj než váš osobní (pracovní počítač, kamarádův mobil), ujistěte se, že jste uložení své karty nepovolili.

Několik tipů pro skutečné opatrníky:

Pokud máte o své úspory stále ještě obavy, můžete v jejich ochraně zajít ještě dále. Jednou z variant bezpečného placení je používat tzv. virtuální kartu, kterou si za poplatek můžete nechat u své banky vystavit. Jak už napovídá název, nejedná se o žádný plastový předmět, nýbrž jen soubor čísel s datem platnosti a bezpečnostním kódem, který vám banka zašle. Tato “karta” se využívá pouze pro platby na internetu. Fyzickou kartu, kterou budete platit v kamenných obchodech, pak pro platby online zablokujete. Nebudete se tak muset bát, že by se údaje z vaší karty mohly dostat do rukou někomu nepovolanému.

K mání jsou také tzv. předplacené platební karty, tedy plnohodnotné platební karty, které ale nejsou propojeny s žádným bankovním účtem. Tato karta funguje na stejném principu jako například SIM karta s předplaceným kreditem. Nechodí vám na ni výplata ani si na ni nemůžete půjčovat peníze. Máte na ní jen tolik peněz, kolik na ni sami vložíte. Takovou kartu nabízejí v Česku například některé banky (Česká spořitelna, ČSOB) nebo třeba mediální dům Czech News Center (Blesk Peněženka). Nevýhodou jsou nicméně často vysoké poplatky.

Neposlední možností je využívání aplikací pro placení mobilem, jež v Česku (zejména s nedávným nástupem Apple Pay) začínají nabývat na popularitě. Kromě již zmíněné aplikace Apple Pay pro majitele iPhonů, zde od roku 2017 na stejném principu funguje také aplikace Google Pay pro majitele telefonů s operačním systémem Android. Aplikaci pro placení mobilem pak nabízí také některé banky (Česká spořitelna, AirBank). Zásadní je, že při platbě mobilem nezískává obchodník údaje o vaší kartě, každé kartě je totiž přiděleno její virtuální “dvojče”, tedy obdoba virtuální karty (viz výše).

Pokud si jste jistí, že již dnes poctivě dodržujete všechny výše zmíněné body, potom vám gratulujeme. Vaše online platby jsou s největší pravděpodobností zcela bezpečné a vy si tak můžete užívat nákupů do aleluja!