V roce 2014 založil podnikatel Joon Yun nadaci závodící s časem a vyhlásil odměnu 1 milion dolarů týmu, který dokáže zmírnit stárnutí – kupříkladu prodloužit život savce o 50 %. Není to nemožné. Například když myši budete podávat inzulin, bude žít mnohem déle.
Ve 14. století v Česku byla průměrná délka života 25–30 let. V 18. století se zvedla na 40–45 let, během světových válek na 59–64 let, po roce 1989 na 72–79 let. Žijeme déle, primárně díky tomu, že lidstvo je schopno vyléčit celou řadu nemocí, které by dříve byly smrtelné.
Hackneme stárnutí
Yun se staví proti aktuálnímu medicínskému systému, který má ve zvyku řešit následky, nikoliv příčiny. Například když nás bolí hlava, vezmeme si prášek, místo abychom si uvědomili, že jsme příliš často ve stresu, málo spíme, a proto máme migrény. Nevnímá stárnutí jako důsledek nemocí, ale jako nemoc samu o sobě. „V podstatě jsem se vsadil, že stárnutí je kód. A pokud je stárnutí kód, můžeme ho prolomit a hacknout,“ řekl Yun.
Hackování bylo sice prozatím neúspěšné, ale určité výsledky se už dostavují.
Přečtěte si také: Nepoužívat na lidech. Král biohackingu si sám upravuje bakterie i DNA
Schopnost rovnováhy
Vědci zjistili, že příroda dává přednost organismům, které jsou schopny udržet si v těle rovnováhu (jedná se o tzv. homeostatickou kapacitu). Tím je myšleno, že když je vaše tělo nějakým způsobem vyvedeno z rovnováhy (zvýšený krevní tlak, zrychlený tep, horečka aj.), je schopno se zase vrátit do normálu. Jinými slovy: uzdravit se. Se stárnutím se naše homeostatická kapacita snižuje… a my jí ještě ubíráme tím, že ji oslabujeme. Bereme prášky, abychom se rychleji vrátili do pohodlného stavu. Udržujeme svoje tělo v komfortu. Místo abychom ho trénovali, tak ho oslabujeme.
Mohlo by to fungovat jinak? Určitě ano. Například vakcinace je založena na tom, že tělu vpíchneme škodlivou látku v malé dávce a necháme ho, aby se s problémem vyrovnalo a vytvořilo si protilátky. Nejlepší způsob, jak léčit zvýšený krevní tlak, je pravidelné cvičení. Přitom tělesná aktivita krevní tlak zvyšuje! Jenže krátkodobě.
Naše tělo je jako velký sval, který můžeme posilovat, my ho ale nenecháme ani se zapotit.
Pár rad do života
Joon Yun zatím nemá lék na dlouhý život. Už teď nám ale může nabídnout pár rad, které náš život prodlouží.
První z nich je: Vystavte se slunečnímu světlu. Obzvlášť pokud máte problémy se spánkem. Sluneční světlo potlačuje produkci melatoninu (spánkový hormon), zatímco v noci se nám melatonin obnovuje, zdálo by se být tedy logické se slunci vyhnout. Jenže tím taky narušujeme přirozený biorytmus našeho těla, které potřebuje, aby z něj slunce vyhnalo zbytky přebytečného melatoninu a uvolnilo prostor pro tvorbu nového.
„Lidé jsou první druh, který se ukrývá před sluncem tak, že pracuje uvnitř během dne, nosí sluneční brýle, schovává se pod oblečením. V noci si zase – místo toho, abychom si užívali temnotu – zapneme světla. Ztrácíme dynamický rozsah, ztrácíme funkční kapacitu,“ vysvětluje Yun.
Stavy našeho těla se už nepřesouvají z jednoho extrému do druhého, ale udržují se v rovnováze. O to radikálněji reagujeme, když je tato rovnováha něčím narušena.
To stejné se děje s teplotou – na rozdíl od všech ostatních druhů jsme jediní, kdo se snaží strávit život v ideální teplotě (kterou redukujeme s pomocí oblečení a topení). Naše tělo ztrácí schopnost přizpůsobit se různým teplotám. Takže druhá rada zní: Otužujte se.
Třetí rada je: Cvičte. Ale cvičte správně. Pokud jste příliš zaměření pouze na jeden druh cvičení, posilujete určité svalové skupiny, ale všechny ostatní zakrňují. Běhejte, plavte, posilujte, procházejte se, to je vlastně jedno, ale dělejte rozdílné věci.
Podobný postoj zastává Yun ke stresu. Podle jeho názorů nestačí spát a meditovat, jak je doporučováno. „Spánek a meditace jsou dobré, ale kromě toho byste měli dělat i něco dynamického, vzrušujícího. Různorodost je důležitá,“ řekl.
Další dvě věci, které hodně pomáhají, by se vám mohly obzvláště líbit: častý smích a dobrý sex.
Je délka života genetická?
Existuje i jiný pohled na věc – stárnutí není (jenom) otázkou toho, v jak dobré se udržujeme kondici. Záleží i na našich genetických předpokladech. Molekulární bioložka Cynthia Kenyon například zjistila, že když provede jedinou mutaci v DNA červa, může jeho život prodloužit ze tří týdnů na šest.
Podle některých výzkumů je až 30 % délky našeho života závislých právě na genech.
Kenyonin objev naznačuje, že je možné vyvinout lék, který prodlouží lidský život, aniž bychom se museli soustředit na léčení našich nemocí.
Soukromá farmaceutická společnost Novartis v roce 2014 experimentovala se silorimem, látkou, která prokazatelně prodloužila život zvířat. Testovala ji i na seniorech. Protože lidé stárnou mnohem pomaleji než myši, rozhodli se podívat na imunitní reakci organismu a vpíchli seniorům chřipku. Ti, na které byl použit silorimus, měli o 20 % silnější imunitu.
Molekulární biolog z Harvardu George Church dal dohromady 400 genů, které podle ostatních výzkumníků mohou souviset s délkou života, a následně je zúžil na 45. Nyní s nimi experimentuje. „Zvrácení stárnutí je náš hlavní plán,“ řekl. „Víme, že můžete úplně změnit pravidla stárnutí, přičemž věkový rozsah jde od 25 let u hlodavců až ke 200 letům u velryb.“
„Dokud je vám 18, tak vám to nic neříká,“ říká Linda Fishburne, ředitelka Thiel Foundation, jednoho z center zabývajících se dlouhověkostí. „Až dokud nezačnete vzdychat pokaždé, když si sedáte, a ani si to neuvědomujete. A pak najednou cítíte svoji smrtelnost a dopad stárnutí.“
Hon za nesmrtelností pokračuje a v posledních letech ovládá Silicon Valley, místo, kde se rodí technologická budoucnost naší planety. Touhu po životě vyjadřují právě mocenští magnáti, kteří ve svém životě dosáhli mnohého, ale často zapomněli žít.
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.
Mohlo by vás také zajímat: Věčné mládí pro všechny? Jak vědci i startupy dohánějí Věc Makropulos