Muž na zácloně. Japonci přicházejí se stínovým opatřením proti zlodějům

Bydlení
Malý Kevin ve filmu Sám doma využije stínů figurín, aby přesvědčil páreček nešikovných zlodějů, že dospěláci jsou doma. Domovník z Tokia se filmem nechal inspirovat. Jak vypadá nejnovější trend v japonské ochraně před lupiči a pomohl by vám i v České republice?

Jenom během prvních čtyř měsíců roku 2018 došlo v Česku ke 2000 vloupačkám. Ve čtvrtině případů šlo o vloupání do chat či chalup.

Možná by zloděje odradila novinka, která právě vzniká v Japonsku – tzv. muž na zácloně. Stačí, když v opuštěném bytě necháte maličký projektor, který bude na zatažené záclony promítat siluetu muže v mnoha různých činnostech.

A je přece jenom o něco přesvědčivější než plastové figuríny a audiorekordéry Kevina McCallistera.

Nikdy nejsem doma sám!
Systém připomíná blikající krabice, které simulují svítící televizor či zařízení, které náhodně vypínají a zapínají světla a vytvářejí tak iluzi, že obyvatelé bytu jsou doma. Muž na zácloně má ale trochu jiný smysl: má zloděje přesvědčit, že člověk uvnitř nežije sám, aby nevypadal jako snadný terč pro potenciální vetřelce.

Zabralo by to i v České republice? Těžko říct, místní situace je výrazně jiná než v Japonsku, kde ekonomická i společenská situace došla tak daleko, že v roce 2015 žil ve třetině domácností pouze jeden člověk. Druhým důvodem, proč projekt nemusí fungovat, je, že zatím existuje pouze 12 různých siluet. Pro zloděje by nebylo těžké si je všechny nastudovat. Podle odpůrců by podobný systém počet krádeží pouze zvýšil. Firma proto s oficiálním vypuštěním systému váhá.

Jak přemýšlí zloděj?
Pokud přemýšlíte nad tím, jak si zabezpečit svůj byt, měli byste vzít v úvahu, jak přemýšlejí zloději. Technologická firma Jablotron udělala v roce 2012 průzkum mezi českými lupiči za mřížemi. Tohle jí prozradili:

80 % zlodějů do domu vtrhne za bílého dne.

Pokud se jedná o rodinný dům, 4 z 5 využijí balkonové dveře nebo okna. U přízemního bytu si 60 % zlodějů vybere dveře, zbytek okna, u bytů ve vyšších pater to jsou v 9 případech z 10 dveře. Slabinou bytu je také garáž nebo sklep.

Pes vadí, sousedi ne
Tři čtvrtiny zlodějů považují dveře za snadnou překážku. Klasické dveře. Bezpečnostní dveře překoná 80 % z nich jenom s obtížemi. Nepříjemné jsou i alarmy a bezpečnostní skla. Polovina pachatelů by si rozmyslela vloupání, kdyby byl na místě hlídací pes. Co naopak většinu zlodějů neodradí, je přítomnost sousedů. A až 40 % odsouzených by bylo schopných vniknout do domu v době, kdy uvnitř spí lidé.

Policisté v Česku dopadnou přibližně pětinu pachatelů. Škoda průměrně vyjde na 40 tisíc korun. Může být nižší, ale i mnohem vyšší, obzvláště v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji.

#VojtaŽák

Mohlo by vás také zajímat: Může vám noční režim na iPhonu pomoci k lepšímu spánku?