Souboj nejnovějších komedií od legendárních tvůrců. Grimsby vs. Ave Caesar!

Životní styl
  Nevýrazná instantní kaše versus octem čpící hrubozrná hořčice s irským šmakem? V kinech se střetly dva rozdílné koncepty filmové komedie. Ave Caesar! vs. Grimsby. UPOZORNĚNÍ: TEXT NEOBSAHUJE SPOILERY V kinech se utkávají dva komediální principy ze dvou docela rozdílných kulturních světů. Decentní a zašifrovaný humor bratří Coenů (Fargo; Bratříčku, kde jsi?; Most špiónů…) je […]

 

Clooney se topí v kaši, Baron je zase málo kyselý.

Nevýrazná instantní kaše versus octem čpící hrubozrná hořčice s irským šmakem? V kinech se střetly dva rozdílné koncepty filmové komedie. Ave Caesar! vs. Grimsby.

UPOZORNĚNÍ: TEXT NEOBSAHUJE SPOILERY

V kinech se utkávají dva komediální principy ze dvou docela rozdílných kulturních světů. Decentní a zašifrovaný humor bratří Coenů (Fargo; Bratříčku, kde jsi?; Most špiónů…) je založený na přehrabování se v odkazech na americkou filmovou historii. Na druhé straně bitevní areny je Sacha Baron Cohen a jeho parta v týmu s akčním režisérem Louisem Leterrierem (Kurýr 1,2; Podfukáři…), který zdánlivě útočí víc na první signální.

Ave, Caesar! Všední busyday managera hollywoodského filmového studia (Josh Brolin), ozvláštněný únosem hlavní star (George Clooney). Odehrává se to v 50. letech a větší či menší křoví hrají samozřejmě ještě spousty aktuálních hollywoodských hvězd jako Scarlett Johansson, Ralph Fiennes atd.

Grimsby Dokonalému špiónovi (Mark Strong) se do našlapaného akčního života připlete dementní bratr (Sacha Baron Cohen). Společně se pak pokusí zachránit svět před teroristickým bla bla bla. Žádná skrytá kamera, klasický hraný film. Dementní lidé jsou tu stylizované postavy.

Pro spodinu nebo pro estéty?

Cézar je klasické Coenovské pomrkávání na znalce plné odkazování. Jinými slovy, když se něco ukradne z minulosti, není to krádež, ale je to citát. A když to divák pozná, nemá křičet chyťte zloděje, ale naopak být hrdý na to, že poznal šlechetnou inspiraci. Zdá se ale, že ani samotné autory tenhle princip už moc nebaví a tentokrát se kopíruje jen celkové historické prostředí. Je to ale děsivě sterilní a umělé. Asi jako historické drama s Kenem a Barbie.

Hloupost a ještě větší hloupost

Grimsby se tváří jako stupidní komedie s dementními lidmi, co dělají dementní věci, kterým se mají smát dementní diváci… Ale vlastně… Rozhodně nejde o tak sofistikovaný a sociální humor, jako třeba v Boratovi. A nejspíš je to Baronův nejhorší film. Ale části odehrávající se mezi britskými sockami, jsou chytřejší, než prázdná a tupá dialogová vata z Cézara. Tady je vyhrát moc lehké.

Pomalý vs. rychlý

Grimsby je rychlý. Režisér Kurýra se nezapře. A několik akčních scén v POV je i docela originálních. Na to, co se odehraje za minutu v Grimsby, by v Cézarovi potřebovali půl roku. Tenhle retro Hollywood se totiž děěěěěsněěě vleče a vlastně VŮBEC NIC SE TAM NESTANE.

Hvězdy vs. o něco méně hvězd

Padesátková továrna na sny samozřejmě vyhrává, nicméně stejně jako zestárli bratři Coenové, tak zestárli i jejich oblíbení hrdinové. Nemůžu si pomoc, ale i herecké obsazení působí u Coenů vyčpěle.

Trailer vs. trailer

Trailer na Cézara vyloženě lže. Tváří se, že nás čeká vtipná dada podívaná s laškujícím Clooneym v hlavní roli. Není to pravda. Grimsby slibuje rychlou, přiblble veselou akci béčkového hávu s mírně nekorektním humorem. A je to opravdu tak. Bohužel humor je nekorektní jen velice MÍRNĚ, což je asi hlavní problém filmu.

Verdikt

Grimsby určitě není počin roku, ale aspoň se to rychle hýbe. Bohužel kombinace hraného spektáklu a záměrné stupidity se moc nepovedla, boratovský model takhle nefunguje. Coeni žijí z minulých šablon, jsou unaveni, lžou, strašlivě nudí a zapomněli, že by film měl mít scénář.

Takže kdo nás zachrání s humorem? Přehláškovaný Daredevil? Někomu to možná bude stačit, ale mě ne. Než se objeví něco pořádného, jdu si pustit starý South Park.

#Jan Strmiska