Mental strength, determination, and people power, positive thinking concept. double exposure.

8 filmů, které vám dodají chuť do života

Psychická pohoda
Jeden obraz vydá za tisíc slov. Filmy jsou skvělým zdrojem inspirace a motivace, protože nám pomáhají rychleji změnit myšlení a pohled na svět. Obzvláště dnes se hodí připomenout si, za co můžeme být vděční, a zrekapitulovat, co nám v životě přináší největší štěstí.

Přinášíme vám osm tipů na populární snímky, které vám nejen dodají chuť do života, ale stanou se i příjemným společníkem během jarních večerů, které si ještě nemůžeme plně vychutnat venku.

Než si pro nás přijde (2007) 

Lékaři vám dají rok života. Těžko si představit, co se člověku v té chvíli honí hlavou. Své o tom ví arogantní milionář Edward Cole (Jack Nicholson) a skromný automechanik Carter Chambers (Morgan Freeman).

Cesty dvou nesourodých postarších chlapíků se protnou ve společném pokoji vnemocnici. A právě tam se rozhodnou opustit svá lůžka a uskutečnit nesplněné sny ze svého seznamu přání ještě předtím, než odejdou na věčnost.

Zábavný a zároveň hluboký příběh vám ukáže, jak je důležitá radost ze života, ale i to, abychom neutíkali před palčivými otázkami týkajícími se jeho smyslu.


Víte, co je to Ikigai? O japonském hledání smyslu života jsme psali v jednom z našich minulých článků.


Yes Man (2008) 

Cítili jste se někdy, že se váš život stočil do bludných kruhů rutiny, ze které není cesty ven? O tom by vám mohl vyprávět Carl Allen (Jim Carrey) se svým pesimistickým přístupem k životu. Co takhle začít na všechno říkat „ano“?

Jak tahle výzva může dopadnout, se dozvíte v komedii Yes Man. Carlovi to dočista změnilo život: získal novou práci a seznámil se s dívkou svých snů. Jen pozor, přemíra čehokoli, a to i pozitivního myšlení, nemusí být nutně vždy tou správnou cestou.

Pokojný bojovník (2006) 

Dan Millman vše, po čem kdy toužil: olympiádu na dosah, dívky u nohou, bujaré večírky a k tomu řadu sportovních ocenění na prestižní univerzitě vBerkeley. Pak se těžce zraní při nehodě a celý svět se mu obrátí naruby. Na čerpací stanici se setkává s tajemným mužem, který Dana přinutí přehodnotit svůj životní styl a stává se jeho životním mentorem.

Filmová adaptace autobiografické knihy Dana Millmana vás vtáhne do světa vnitřních konfliktů, které v těžkých časech potkají každého z nás, a dodá vám sílu jim čelit.


Elitní české filosofky a profesorky Anny Hogenové jsme se zeptali, kde v dnešní nelehké době hledat životní štěstí a jak se postavit svému strachu.


Dálnice 60 (2002) 

Rodiče vždycky věděli, co je pro vás nejlepší, ale bylo to nejlepší vždy i pro vás? Nadějný mladý kreslíř Neal Oliver sní o kariéře umělce, což se nelíbí jeho otci. Poté se setkává s podivínem O. W. Grantem, který tvrdí, že umí plnit přání, a slíbí Nealovi odpověď na otázku o smyslu jeho života, když doručí balíček přes neexistující dálnici 60.

Pokud vaše mládí neprovázely tyto problémy, neznamená to, že tento film nebude pro vás to pravé. Naopak, vydejte se za dobrodružstvím s oběma hrdiny a zjistíte, kolik absurdit přináší dnešní svět a jak v něm hledat sebe sama.

Pošli to dál (2000) 

Někdy stačí tak málo k tomu, abyste změnili svět. Inspirujte se malým chlapcem Trevorem McKinneym, který pro svůj školní projekt přišel s nápadem, že namísto oplácení dobrých skutků je každý bude šířit mezi tři další lidi.

Trevorovo úsilí o nápravu okolí přináší revoluci nejen v životě jeho samého, jeho matky a nového učitele, ale také v neustále se rozšiřujícím okruhu lidí, kteří mu jsou zcela neznámí. Připravte si kapesníčky, čeká vás emocemi nabité komorní drama s krásnou myšlenkou!


V nouzi poznáš přítele. O přátelství a jeho vlivu na naše zdraví se dozvíte v následujícím textu.


Kurs sebeovládání (2003) 

Máte problém říkat a dělat to, co opravdu chcete? Pokud trpíte tímto blokem, koukněte se na techniku specialisty Buddyho Rydella v podání nepřekonatelného Jacka Nicholsona. Ten dá lekci mladému a plachému podnikateli Davidu Buznikovi (Adam Sandler), který zoufale potřebuje výcvik v asertivitě. Agresivní a ortodoxní léčba doktora Rydella způsobí zmatek ve všech aspektech Davova života. Dave se musí rozhodnout, zda se zanoří zpátky do své ulity, nebo se konečně postaví sám za sebe. 

Možná že u Davida zaregistrujete podobné nesnáze, jaké tíží i váš život. A i kdyby ne, minimálně se od srdce zasmějete.

Billy Elliot (2000) 

Sníte o něčem, co se bojíte uskutečnit kvůli reakcím svého okolí? Jedenáctiletý Billy Elliot je nucen zapadnout do role průměrného dítěte a chodit na lekce boxu, na které ho posílá jeho ovdovělý otec. V tělocvičně však Billy náhodou zahlédne třídu baletu, která zapálí jeho nadšení pro tanec.

Malý a odvážný chlapec vás přesvědčí, že důležité je se nevzdávat a následovat svůj sen i přes nepochopení ze strany vlastní rodiny.

Nedotknutelní (2011) 

Může mít život člověka odkázaného na pomoc druhých smysl? Zámožný aristokrat připoutaný na invalidní vozík přijímá do role opatrovníka čerstvě propuštěného trestance. Na první pohled zcela nesourodé povahy k sobě nacházejí cestu a i přes různé neshody se stávají nerozlučnými přáteli.

Často se říká, že ti nejvděčnější lidé bývají i ti nejšťastnější. Další snímek inspirovaný skutečným příběh vám představí, za co všechno můžete být v životě vděční a že cesta mimo zajeté stereotypy vám vlije novou krev do žil.


Vděčnost je přístup k životu, který nejen přispívá ke zvýšení našeho pocitu štěstí, ale zlepšuje i naše zdraví. Psali jsme o ní zde.


Který film vás nejvíce zaujal? Ať už sáhnete po kterémkoli, věříme, že se nespálíte. Apokud jste už všechny snímky viděli a znáte ještě další z podobného soudku, budeme moc rádi, když nám o nich dáte vědět!