Autumn still life. A window, hot tea mug book and a teddy bear

7 tipů, jak zahřát domov barvami podzimu

Bydlení
A je to tady, už je to cítit. První listy se chystají měnit barvu a už se nedá vyjít ven jen tak v tričku, kraťasech a otevřených botách. Nás pak přepadá chuť zachumlat se do deky, zahřát se nějakým teplým nápojem a trávit více času v pohodlí domova.

Abychom tento náladový posun dobře zvládli, pojďme podzimu uzpůsobit nejen náš životní rytmus, jídelníček a garderobu, ale také interiér domova. Máme pro vás sedm jednoduchých tipů, jak si snadno a bez velkých nákladů vykouzlit útulnou podzimní pohodu a k tomu zažít chvíle inspirativního tvoření.

1. Dýně a další tykve

Pravda, dýně zavánějí trochu vydlabaným halloweenským kýčem, ale nemusí to tak být. Můžete je natřít barvou ladící s interiérem, psát na ně kaligrafické inspirační nápisy a pak je volně a v nejrůznějších velikostech rozmístit doma na poličky, podlahu či pod skleněný poklop na stůl. Výhodou je nepřeberné množství typů a velikostí. A když vás nějaká z dýní přestane bavit, vykouzlíte z ní ještě skvělou sezónní polévku.

2. Podzimní plodiny

Podle typu interiéru můžete zvolit menší plody, jako jsou trnky, jeřabiny nebo šípky. V případě rurálnější atmosféry sáhněte po obilných klasech, makovicích, kukuřici a jiných výsledcích sklizně, jejíž symbolika je s podzimem úzce spjatá. Plody můžete nasbírat či koupit, usušit a pak už se kreativitě meze nekladou. Můžete je lepit na podložky, navlékat na nitě a vytvářet řetězy nebo volně aranžovat do misek či váz. A nemusíte se omezovat na drobné plody, mísa žíhaných jablek se sytě zelenými hruškami také navodí příjemnou atmosféru.

3. Svíčky, krb a listí

Nic nezateplí interiér opticky i fyzicky tak jako mihotavý plamen svíček. Doporučují se zejména teplé barvy, jako jsou červená, oranžová či žlutá, ale zkusit můžete i některé méně tradiční, jako třeba temně fialovou. Věříme, že plamen svíce dáte do dostatečné vzdálenosti od všeho, co by ho mohlo rozšířit. To by bylo zateplování na trochu jiné úrovni.

Kapitolou samou pro sebe je pak zdobení jídelního stolu, kde barevně sladíte svíčky společně se spadanými listy ze stromů. Stůl krásně ozdobí i váza s celou větví a listy hrajícími všemi barvami. Svíčky samozřejmě nejlépe vyniknou, když v pozadí plápolá krb s velkými březovými poleny. Pokud krb nemáte, můžete sáhnout po lihové alternativě a obložit ho polínky rustikálního dřeva.

4. Aromaterapie

Pro milovníky podzimu jsou nejlepší ty vůně, které jeho kouzlo podtrhnou. Hřejivý pocit vám navodí éterické oleje s vůní zázvoru, skořice nebo hřebíčku. Kromě okouzlení vašeho nosu vám i vydezinfikují vzduch v místnosti. Při jejich vůni chutná zázvorový čaj nebo svařák vždy o chloupek lépe. Skořice a hřebíček s sebou také přinášejí příslib blížících se Vánoc. 

5. Deky, dečky, dečičky

Opět prvek, který mění atmosféru opticky i svým reálným využitím. Deky ozdobí postel, gauč nebo i židli u jídelního stolu. Už jen pohled na vlněnou deku potěší příslibem tepla a hebkosti.

Volte kostkované vzory a teplé barvy sladěné s celkovým pojetím interiéru. Polštáře vám pomohou vyztužit tu správnou polohu těla na pohovce nebo v křesílku. Hodiny příjemného tvoření můžete strávit při vyrábění deček, přehozů či dek technikou patchwork. Jedná se o sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory.

6. Před domem, za domem, podzim už je za rohem

Vstupní dveře nádherně ozdobí nejen vánoční, ale i podzimní věnce. Ideální náplň na upršené víkendové odpoledne – sežeňte si podzimní plody, větvičky, listy a další dekorační náležitosti, do ruky vezměte lepicí pistoli a vzhůru do práce. Tvoření si můžete užít s partnerem či partnerkou, ale i s dětmi, které se tak navíc naučí poznávat nejrůznější přírodní výpěstky. Netradiční součástí věnce může být například sušená slunečnice či jiné kvítí.

7. Ikebana aneb relax s kytkou

Aranžování podzimních květů a plodin zklidňuje. Japonci tímto způsobem dokonce meditují. Nasušte či nasbírejte již usychající květiny, větve s listy nebo podzimními plody a nechte se unést svou dekoratérskou fantazií. Použijte libovolné nádoby včetně třeba kbelíku na šampaňské či led. Míchejte tradiční i netradiční barvy, kombinacím se meze nekladou, a pokud vás příroda neuspokojí, sáhněte po barvě ve spreji a dotvořte dle vlastních představ. Váza s naaranžovanou květinou může obsahovat i skrytou vonnou esenci. Kouzlo a vůně podzimu jsou tak dokonale doručeny do vašeho domova.