1. Soichiro Honda
Génius mechaniky a obdivovatel Edisona nenáviděl normy. A to ho v podstatě vydědilo ze společnosti japonských byznysmenů, oddaných tradici. Nikdo se s ním nechtěl bavit, natož s ním nějak spolupracovat. Nešťastný pan Honda odešel do Spojených států, kde ze své „slabiny“ udělal přednost a do Japonska se vrátil už jako revolucionář automobilového průmyslu.
2. Plukovník kuře
Než se zrodilo KFC, vyrazili Harlanda Davida Sanderse z desítek různých zaměstnání. Potuloval se po Státech tak dlouho, než se mu v Utahu povedlo otevřít první restauraci. Jak to dopadlo, víte.
3. Isaac Newton
Budoucího geniálního fyzika stáhla ze školy jeho vlastní matka, když se rozhodla, že místo učení bude malý Isaac makat na rodinném hospodářství. Naštěstí byl natolik levý, že to paní Newtonová později přehodnotila a nechala ho dodělat si základku a pak skousla i jeho nástup na Cambridge. Ke štěstí moderní vědy.
4. Fred Astaire
Když se poprvé objevil před kamerou, režisér si udělal poznámku: „Neumí zpívat! Neumí hrát! Plešatí! Trochu tančí.“ Jenže Freda to neodradilo a dotáhl to na hollywoodskou i broadwayskou legendu. Jestli vám tohle jméno nic neříká, najděte si v Praze na nábřeží Tančící dům. Fred si tam není úplně podobný, ale uvidíte, že byl hvězda opravdu velkého formátu.
5. Thomas Alva Edison
Od dětství měl problémy se sluchem a nesoustředěností, do školy chodil pouze epizodně a jeho učitel reverend Engle vstoupil do dějin tím, že nad svým žákem zlomil hůl, nazval ho pitomcem a poslal ho natrvalo domů. Pro nedostatečnou produktivitu pak budoucího autora tisícovky různých patentů vyhodili ze dvou zaměstnání.
6. Vincent van Gogh
Podivný, nerudný zrzek prodal za celý svůj život jediný obraz nazvaný Červená vinice, a to měsíc před svou smrtí. Kdyby se byl býval vykašlal na umění a snažil se zajistit si raději pohodlný a zabezpečený život, svět by byl o spoustu mistrovských děl chudší.
7. Winston Churchil
Měl problémy ve škole a v šesté třídě propadl. Kvůli názorovým rozchodům byl na dlouhých deset let (1929-1939) vyloučen z vlastní politické strany. Teprve když vypukla 2. světová válka, povolali ho z „exilu“ a o rok později byl zvolen předsedou vlády. Tehdy mu bylo už dvaašedesát let.
8. Vera Wang
V roce 1968 se mladé krasobruslařce nepodařilo kvalifikovat na Olympiádu. Obrečela to a zamířila do redakce Vogue. Ve čtyřiceti letech začala zkusmo navrhovat svatební šaty a dnes patří v módním průmyslu ke špičce. Její svatební modely se kopírují po celém světě, i u nás. Navrhuje mimochodem i kostýmy pro americkou krasobruslařku Nancy Kerrigan.
9. Oprah Winfrey
Jedna z nejúspěšnějších a nejbohatších žen na světě. Z prvního zaměstnání pro televizi, kam doputovala po nejrůznějších životních peripetiích a nehezkém dětství, jí vyhodili s tím, že je „tlustá a přecitlivělá.“ Asi trochu zhubla, ale rozhodně zůstala svá a z obojího udělala svou přednost.
10. Steven Spielberg
V Kalifornii ho třikrát po sobě nepřijali na filmařskou školu. Zkusil to na jinou, a tu pro změnu zabalil sám. Vysokoškolské vzdělání si dodělal po pětatřiceti letech úspěšného filmaření, a to až v roce 2002. Vysoká samotná zkrátka z nikoho génia neudělá.
11. Michael Jordan
Věřte nevěřte, basketbalovou legendu vyrazili ve třeťáku ze školního basketbalového týmu. Jenže ho neodradili. Michael k této epizodě později řekl: „Minul jsem více než 9000 košů, prohrál 300 zápasů, 26krát jsem měl dát rozhodující koš a neuspěl. Jeden neúspěch střídal druhý. A proto jsem to nakonec dokázal.“