Tedy pokud nechcete zároveň se studiem svých potomků výrazně omezit svůj životní styl. Jak začít? Obrazně řečeno – hned po návratu z porodnice si sedněte a projděte si tyto body.
Kde bude studovat a bydlet?
Zásadní rozhodnutí – výběr školy a její poloha vůči „rodné hroudě“. Máte vysokou školu za rohem? Studující může bydlet doma, neplatí ani za kolej, ani za dlouhé dojíždění. Opačným extrémem může být studium v zahraničí. Moc dopředu to nelze odhadnout, ale předem si můžete nastavit alespoň přibližné limity.
Bude veřejná, nebo soukromá?
Jestli jsou lepší roky prověřené veřejné školy, které jsou zdarma, anebo progresivní soukromé instituce, necháme na vás. Každopádně tento výběr hodně ovlivní, zda budete do peněženky sahat méně, či více.
Jak pokryjeme náklady?
Klíčová rozvaha: čím dříve ji uděláte, tím větší manévrovací prostor budete mít. Čím starší je vaše dítě a čím víc se blíží jeho studium, tím víc se vaše možnosti zužují. Pokud se nad touto otázkou nezamyslíte včas, může hrozit nejen omezení běžných výdajů a žádná dovolená u moře, ale i nutnost půjčky. Možná si váš student bude muset sám rozhodnout, jestli si chce vzít studentskou půjčku.
Začátek spoření
Kdy začít spořit? Čím dřív pořídíte alespoň spořicí prasátko, tím lépe. Čím déle budete spořit nebo zhodnocovat nějakou investici, tím méně vás bude zatěžovat ve vašem běžném rozpočtu. Trochu jako s důchodem, že?
Koleje, či byty, to je, oč tu běží
Může se stát, že se dcera nebo syn přeci jen vydá do vod vzdálenějších, než je vaše město. Rozhodnutí, zda budete podporovat bydlení na koleji, nebo „na privátě“ s kamarády, je také nabíledni. Nutno říci, že kolej vítězí ekonomicky, ale bydlení v bytě může být komfortnější. Je však třeba počítat i s tím, že kapacity studentských kolejí jsou omezené, a na každé ho se tak nikdy nedostane.
Kolik budete potřebovat „nasušit“
Nejčastější odhady ukazují, že vysokoškolák žijící u rodičů potřebuje na skripta, jízdné, mobil a počítač, jídlo a další různé náklady něco mezi 4 a 7 tisíci měsíčně po dobu čtyř až pěti let. Pohybujete se tak průměrně kolem celkové částky 300 tisíc korun. Tedy pokud dceři neživíte dražšího koníčka nebo synátor nebude muset opakovat ročník, protože mu učivo přišlo obzvlášť zajímavé.
Kolik si odkládat měsíčně?
Pokud máte opravdu pod čepicí a začnete spořit ihned po narození dítěte, nebude to tolik bolet. Připravte si kolem patnácti stovek měsíčně. A to je myšleno spoření „do polštáře“, bez zhodnocení. S dobrým spořicím nebo investičním produktem vás to bude stát i méně. A nebudete zdaleka sami – podle průzkumu agentury STEM/MARK začíná 20 % rodičů šetřit svým dětem na vysokou už před jejich pátým rokem.
Minimální spoluúčast
Ne, není řeč o pojistných podmínkách. Budete muset řešit, jestli se vaše dítě bude finančně podílet na nákladech. Bude přispívat do rodinného rozpočtu? Bude si hledat spíše neplacené stáže s výhledem na další kariéru, nebo si najde brigádu placenou?
À propos – brigády
To je rozhodnutí, které nebudete dělat jen vy, ale i vaše děti. Společným jmenovatelem jsou samozřejmě finance, ale dál už jsou rozhodnutí spojená s brigádami pestřejší. Budete zvažovat zejména jejich přínos. Chceme dobrodružství, které vaše „dítě“ osobnostně posune? Něco, co si student jen „z hecu“ vyzkouší a bude o tom vyprávět kamarádům? Nebo nějakou fyzickou dřinu, aby se vyrovnaly hodiny odsezené nad skripty a v posluchárnách? Nebo již kolíkovat místo, kam se posadit po studiu? Rozhodnutí zásadní, ale i zábavné…
Ano či ne závěrem
Ruku na srdce, i když spoření dopadne dobře, nakonec to vůbec nemusí klapnout. Možná se vaše dítě rozhodne pro školu života. Možná již na střední rozjede úspěšný startup, začne podnikat nebo, co my víme, stane se poustevníkem a bude žít v ústraní v horách. Nebo se tam odstěhuje po vyhazovu v prvním ročníku. I když se vám možná rozplyne jeden sen, má to i příjemnou stránku. Naspořené či investované peníze se vždycky hodí někde jinde.
„Vzdělání je naší vstupenkou do budoucnosti, protože zítřek patří těm, kteří se na něj připravují už dnes.“
– Malcolm X –