Souvisí schizofrenie s imunitou a deprese s chronickými záněty? Nový výzkum staví na celostním přístupu

Psychická pohoda
Svět duševního zdraví opět čelí novinkám a změnám, tentokrát se ale jedná o dobré zprávy. Britští vědci v listopadu 2017 začali s testováním radikálně odlišného přístupu k léčbě schizofrenie. Tato metoda se odpichuje od spousty nových důkazů, které ukazují, že schizofrenie by mohla být onemocněním imunitního systému, zatímco další týmy prošetřují, jaké je spojení mezi depresí a malými chronickými záněty.

Profesor molekulární psychiatrie Oliver Howes, který má také vlastní praxi v londýnských nemocnicích, v současnosti výzkum schizofrenie vede. „Ještě v nepříliš vzdálené minulosti jsme vždy považovali mysl a tělo za dvě odlišné entity, ale to prostě neodpovídá realitě. Neustále spolu interagují a nejvíce to je vidět na imunitním systému. Způsob, jakým nahlížíme na duševní choroby, se zásadně mění,“ říká.

Zpět k vytrženým kořenům
Tyto názory se obracejí zpátky ke starším myšlenkovým proudům známým z antiky, jednoduše označovaným jako kalokagathia nebo ještě jednodušeji a česky: „Ve zdravém těle zdravý duch.“ Od té doby, co Descartes mysl od těla oddělil ve svých Meditacích, se ale od těchto antických principů odvrátila i medicína, a to tak radikálně, že by Hippokrates nejspíš zaplakal.

Přečtěte si také: Od dětství k ní promlouvají hlasy. Jak se žije člověku s příznaky schizofrenie?

Spojené nádoby zdraví
Naše zdravotnictví i společnost obecně mezi zdravím mysli a těla rozlišují. A často tak ospravedlňují nižší úroveň financování služeb „duševně nemocným“ i výzkumu „duševních chorob“. A přitom známe tolik případů lidí trpících depresemi, kteří se cítí vysloveně fyzicky zle. Nemohou spát, zrychluje se jim tep, je jim na omdlení, vše je bolí. Jen si to zkuste, zhluboka se nadechněte, uvolněte ramena, zavřete oči a chvíli jen dýchejte. Všimnete si něčeho zajímavého. Když se cítíme uvolněně fyzicky, uvolníme se i duševně.

Je skoro nemožné být nemocný nebo unavený a zároveň být duševně v pohodě, stejně to funguje naopak.

Po stresu přichází kolaps
V represivních společnostech nebo režimech, kde jsou lidé od volných projevů pocitů a myšlenek odrazováni, nebo jsou jim dokonce zakázány, se mysl jednoznačně promítá do bolestivých symptomů. Ti, kdo zažili hrozná traumata, jako například týraní v dětství, často trpí hned několika chronickými „onemocněními těla“. A každý doktor vám může říct, že při dlouhodobému vystavení psychickému tlaku začne celé tělo kolabovat. Psoriáza i artritida jsou autoimunitní choroby, které se projevují zejména v obdobích velkého stresu.

„Největší chybou lékařů je, že se snaží léčit tělo, aniž by léčili duši. Přitom tělo a duše jedno jsou. Nelze je léčit odděleně.“ 
Platon

Blázni v digitálních tmách
Jakmile rezignujeme na umělé rozdělení duše a těla, začne se rozjasňovat. Neměli bychom mluvit o duševním zdraví jednotlivce, ale jednoduše o jeho zdraví. Také bychom se zbavili mnoha stigmat, všech nadávek do „bláznů“. Lidé jsou prostě nemocní, to se stává. A logicky bychom tedy měli přijmout nové metody léčení těchto nemocí. Nejvíce v diagnostické fázi léčby. Stačí více sledovat a spojovat symptomy fyzické a psychické. Dost necvičíme, jíme „junk food“. Většina z nás trpí malými chronickými záněty. Záněty naše tělo stresují, což pak stresuje naši mysl. Žijeme hekticky, městsky, oddělujeme se od přírody i jeden od druhého.

Jsme pořád přilepeni  ke svým telefonům, duševně i fyzicky. Přestáváme se zajímat o lidi – o jiné i o sebe.


Už i vědci vědí…
A pak také v samotné léčbě. To, co podporuje dobrý krevní a endokrinní oběh, podporuje také dobrou náladu a duševní zdraví – a obráceně! A když se zpětně podívám na vlastní šarvátky s černým psem jménem depka, říkám si, jestli by jim snad nešlo úplně zabránit, kdybych se více věnoval svému tělu. Zdá se, že v tom nejsme sami, vědecká komunita začíná postupně konvertovat. A z toho se dá jen radovat.

#RobinHendrych

Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…

Mohlo by vás také zajímat: Potlačování negativních pocitů může odstartovat depresi i rakovinu