jak pomoci otěhotnění

Jak přirozeně pomoci otěhotnění? Zvyšte své šance

Životní styl
Počet párů s diagnózou tzv. nevysvětlitelné neplodnosti přibývá. Spousta žen zná z vlastní zkušenosti pocit, kdy usilují s partnerem o miminko a dvě čárky na těhotenském testu se ne a ne vybarvit.

Časté otázky okolí na těhotenství většinou situaci jen zhorší a partnery vystaví ještě větší míře tlaku. Snažení se o miminko chce především trpělivost. Rádi bychom se s vámi ale podělili i o několik rad, které stojí za vyzkoušení, pokud chcete otěhotnění pomoci.  

JAK FUNGUJE OVULAČNÍ CYKLUS?  

Pojďme si na začátek připomenout, jak vlastně funguje ovulační cyklus. Stejně jako menstruační cyklus je u každé ženy individuální i ovulační fáze, která začíná a trvá v závislosti na délce menstruace. Obecně se jedná o nejkratší část cyklu. Ovulace přichází kolem 14. dne cyklu (v případě, že cyklus trvá 28 dní) a trvá přibližně 2–3 dny v měsíci.  

Během ovulace máte největší šanci k otěhotnění. Postupně se zvyšuje hladina hormonů estrogenu a progesteronu a výstelka dutiny děložní se mění, aby byla připravena na přijetí embrya. Při ovulační fázi dochází k tomu, že se z vaječníku uvolní zralé vajíčko a postupně sestupuje vejcovodem do dělohy. V případě, že se během sestupu potká se spermií, dochází k jejich splynutí a tím i k oplodnění vajíčka. Uvolněné zralé vajíčko je přitom schopné oplodnění maximálně 24 hodin po uvolnění (po ovulaci). 

OVULAČNÍ TESTY 

Když už jsme si řekli, kdy je obecně největší šance k otěhotnění, přichází na řadu další věc. Potřebujeme zjistit, kdy máte plodné dny právě vy. Na internetu nebo i přes různé mobilní aplikace je k dispozici spousta tzv. ovulačních kalkulaček, které vám dokážou vypočítat odhadem vaše plodné dny nebo samotnou ovulaci. O něco přesnější výsledky vám zajistí ovulační testy, které jsou běžně k dostání jak v drogeriích, tak v lékárnách. My doporučujeme vyzkoušet testy z moči, které jsou velmi jednoduché i cenově dostupné.  

ZÁSADY ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU 

A teď už pár konkrétních rad, jak přirozeně pomoci otěhotnění. Zdravý životní styl je absolutním základem. Ve vašem těle nemůže vzniknout nový život bez toho, aby na něj vaše tělo bylo připraveno. Zaměřte se na vyváženou stravu, tedy dostatečné množství sacharidů, tuků, bílkovin, vitamínů, minerálů a v neposlední řadě vlákniny. Zapomínat byste neměly ani na pravidelný, zejména přirozený pohyb v podobě chůze nebo lehčího běhu i dostatečný spánek. Nezapomínejte ani na utužování sociálních kontaktů se svým okolím a intimních vazeb se svým partnerem.  

PRÁCE S PSYCHIKOU 

Spousta psychologů se shoduje na tom, že párům často pomůže, pokud se dopředu připraví i na situaci, že miminko přirozenou cestou nebude možné. Většinou přestanou vnímat dítě jako hlavní smysl života a soustředí se i na jiné věci. Je možné, že se psychicky uvolní a početí jde pak snáz. S jistotou to nevíme, ale víme, že od psychiky se odvíjí naše duševní pohoda a na té byste vždy měli pracovat.  

BYLINKY, DOPLŇKY STRAVY 

Jednou z nejúčinnějších bylin na posílení ženských orgánů pomáhajících otěhotnět je kontryhel obecný. Příznivý vliv má také pelyněk pravý, meduňka, měsíček či šalvěj. Významnou bylinou je i andělika čínská (tzv. ženský ženšen), která pomáhá srovnat menstruační cyklus a reguluje hladinu hormonů v těle. Ihned po otěhotnění se však doporučuje přestat ji užívat, neboť těhotným ženám by naopak mohla přivodit potrat. Z doplňků stravy je vhodné zařadit např. kyselinu listovou, zinek, hořčík nebo jiné vitamíny ze skupiny A, C, D, E a B6.  

FYZIOTERAPEUTICKÁ METODA LUDMILY MOJŽÍŠOVÉ – CVIKY NA PÁNEVNÍ DNO 

Za vyzkoušení stojí určitě i známá metoda L. Mojžíšové, která se soustředí na práci se svaly pánevního dna. Svaly pánevního dna jsou zcela zásadní pro stabilizaci našeho trupu. Pokud je špatně zapojujeme, souvisí s tím řada problémů, například bolestivá menstruace, zablokované klouby a neplodnost. V oblasti pánevního dna jsou umístěny také stresové svaly, které se v případě psychické zátěže mohou stáhnout a způsobit tak nerovnováhu. Cviky na posílení pánevního dna najdete na internetu anebo se můžete vydat přímo za odborníkem/fyzioterapeutem, který vám prozradí, jak pomoci otěhotnění prostřednictvím různých cviků. 

HORMONÁLNÍ JÓGA POMÁHÁ

Když už jsme u cvičení, skvělé výsledky má také jóga, konkrétně hormonální jóga. Zacvičíte si jednoduchou sestavu, kterou tvoří záměrně uspořádané dynamické cviky, a doplníte ji o techniku s dechovým cvičením. Během hormonální jógy se nejen prokrví vnitřní orgány v oblasti břicha a pánve, ale současně se zvýší hladina estrogenu v ženském těle. Stimuluje se tak ovulace a sníží únava. Jógu by určitě měli vyzkoušet i muži, protože má příznivý vliv na kvalitu spermatu a podpoří tvorbu testosteronu.  

KDY SE OBRÁTIT NA LÉKAŘE

Pokud jste už vyzkoušeli vše možné, máte s partnerem přes rok pravidelný sex a miminko stále není na cestě, měli byste se společně poradit a zajít k lékaři. Je to samozřejmě velmi individuální a záleží i na vašem věku. Například pokud je vám 35 let, za lékařem jděte určitě dříve než po roce snažení. Medicína je dnes na špičkové úrovni a téměř vždy se najde nějaké řešen, jak pomoci otěhotnění. Vždy je ale lepší řešit situaci dříve než později, což může mít velký vliv i na následující vývoj. Obrňte se dávkou trpělivosti a těmi nejbližšími po boku. Držíme pěsti. 

Foto: Vlada Karpovich, Pexels.com