Atletem navzdory osudu: inspirativní příběhy sportovců s handicapem

Pohyb, Životní styl
Každý úspěšný vrcholový sportovec je dnes celebritou. Dostává se jim pozornosti médií i tučných finančních odměn, znají je po celém světě. Fanoušci skandují jejich jména a dali by cokoli za setkání se svým idolem. Existují ale také ti sportovci, o nichž jsme ani neslyšeli. Přesto jsou jejich životní příběhy hodné obdivu. Musí se totiž potýkat s vrozeným handicapem nebo s následkem nepřízně osudu. Pojďte se seznámit se čtveřicí sportovců, kteří se zkrátka odmítli vzdát.

Začněme profesionální surfařkou Bethany Hamilton ze Spojených států. Tu v jejích třinácti letech napadl žralok. Při útoku přišla o paži a málem vykrvácela. Po této zkušenosti, která by mnohým způsobila fobii z vody do konce života, nerezignovala a po pouhém měsíci se s plnou vervou vrátila ke svému milovanému sportu. O dva roky později vyhrála první místo v ženské divizi NSSA National Championship. Její odhodlání a odvaha inspiruje ostatní: v roce 2011 byl její silný životní příběh uveden na stříbrná plátna. A jak sama říká:

Odvaha neznamená, že necítíte strach. Znamená, že ho nenecháte, aby vás zastavil.

Běžím díky víře
Mezi další atlety, kteří překonali úraz, patří další Američan, Jason Lester. Ten byl ve dvanácti letech sražen autem, kvůli čemuž přišel o celkovou pohyblivost jedné ruky. Z dalších následků nehody se pak zotavoval dlouhá léta. V dospělosti se ale stal šampionem ve vytrvalostních závodech a triatlonu. Před pár lety dokonce obdržel jednu z prestižních cen ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) za nejlepšího sportovce s handicapem. Svůj celoživotní boj se zdravotním omezením následně popsal v autobiografické knize s názvem „Running on Faith“.

Hlavně se nelituj!
S následky automobilové nehody se musel potýkat také německý profesionální cyklista Michael Teuber. Toho v devatenácti letech na začátku slibné kariéry srazil vůz, a ztratil tak hybnost v nohou.

Michael veze domů zlato!

Po dlouhé rehabilitaci se ale Michael rozhodl věnovat naplno cyklistice. Nejdříve horskému kolu a později silničním závodům. V této oblasti pak získal několik zlatých medailí a svoji zemi opakovaně úspěšně reprezentoval i na paralympijských hrách.

V interview pro FAZ se svěřil, že jeho hlavním mottem je: Nelitovat se. Jen tak dokáže podávat maximální výkony ve sportu i v životě.

Frajer od nás
Ve stejné sportovní disciplíně září i český cyklista Jiří Ježek, kterému v roce 1985 museli po automobilové nehodě amputovat nohu pod kolenem. Tento šestinásobný mistr světa a medailista z paralympiády je nejúspěšnějším cyklistou její historie. Za rok ujede na kole více než 25 000 kilometrů.

Jiří Ježek válcuje soupeře na paralympiádě v Riu.

V roce 2014 se však musel potýkat s dalším úrazem. Na mistrovství světa cyklistů s handicapem, které se konalo v Jižní Karolíně, se totiž stal účastníkem hromadného pádu. S těžkými mnohačetnými poraněními byl pak převezen do nemocnice, kde musel být operován a uveden do umělého spánku. „Stále cítím obrovské limity, co se týče dýchání. Hrudník i plíce byly hodně poškozené, i přestože doktoři udělali maximum. Cítím to vždy v největším úsilí,“ řekl v Ježek v rozhovoru pro iDnes.cz. Kvůli svému zdravotnímu stavu také zvažuje ukončení své profesionální cyklistické kariéry.

Inspirovat svým příběhem chce ale dál: vydal dokonce knihu „Frajer“, zachycující jeho neobvyklý osud a cestu na stupně vítězů.


Příběhy a životní dráhy jmenovaných atletů jsou různé. Jedno mají ale společné: rozhodli se nevzdat a zabojovat s nepřízní osudu. Svým odhodláním překonali zdravotní handicap a ukázali sílu lidské vůle. Jejich příběhy nám tak můžou být inspirací vždy, když si myslíme, že je něco příliš těžké nebo náročné. Důležité je odhodlání a cíl, za kterým si jdeme, bez ohledu na okolnosti.

#Radek Mojžíš

Mohlo by vás také zajímat: Downův syndrom: příběhy lidí, kteří se odmítají vzdát.