Svět filmových hvězd se může zdát jako nekonečný večírek s vanami plnými šampaňského a humry k snídani. Nesmíme ovšem zapomínat na to, že na špičce hollywoodského Olympu je pěkná tlačenice a abyste se tam udrželi musíte být ochotni podstoupit ledacos.
Nechat se potrhat medvědem jako Leo DiCaprio je ještě celkem v pohodě. Takový Nicolas Cage si kvůli roli ve filmu Birdy nechal vytáhnout dva zuby (bez umrtvení) a v přípravě na roli alkoholika v Leaving Las Vegas se doma před kamerou cvičně opíjel do němoty. Christian Bale kvůli roli v The Machinist zhubnul na 60 kilo a vzápětí 40 kilo přibral, aby vypadal jako Batman. Billy Bob Thornton zase chodil ve filmu Sling Blade v botách naplněných rozbitým sklem, aby hezky přirozeně kulhal. A věřte či ne, ve světě špičkových herců jsou to pořád ty méně extrémní metody.
Kamikaze Robert v hedvábí
Jedním z nejznámějších vyznavačů Stanislavského metody, která velí hercovi doslova se vžít do své postavy, je Robert de Niro. Ještě než se dal na role stárnoucích fotrů, měli režiséři strach, aby své přípravy na role vůbec přežil. Kvůli postavě Jakea LaMotty v dramatu Zuřící býk se nejenže naučil opravdu boxovat, ale dokonce nastoupil ve třech reálných utkáních a dvě z nich vyhrál. Navíc trval na tom, že autenticky ztvární i boxerův pád a během čtyřměsíční přestávky ve filmování přibral pětatřicet kilo. Když hrál šibnutého Taxikáře, pořídil si zase opravdovou drožkařskou licenci a jezdil dvanáctihodinové šichty po nočním New Yorku, kde byla v roce 1976 šance dočkat se ve zdraví rána zhruba 50 na 50. Dokonce i poté, co se trochu zklidnil, nepřestal na přísnou autenticitu dbát. Když hrál malou roli Al Caponea v Neúplatných, tak si aspoň nechal ušít stejné hedvábné prádlo, které král gangsterů skutečně nosil.
SMSka od Lincolna
Jestli má Bobby de Niro nějakého následovníka, určitě je to Daniel Day-Lewis, který je sice geniální herec, ale dostává poměrně málo rolí, protože ho žádný producent nechce mít na svědomí. Jeho metody mohou být celkem vtipné, jako když během natáčení Abrahama Lincolna mluvil (a psal smsky) výhradně archaickou angličtinou a bavil štáb historkami z občanské války. Dramatičtější chvíle nastaly při přípravě na drama Poslední Mohykán. Když Daniel dostal roli indiánského stopaře, sbalil se a půl roku prožil v lese, kde se živil a šatil pouze tím, co ulovil nebo sebral. Nejdivnější byla ale jeho posedlost postavou handikepovaného mladíka ve filmu Moje levá noha. Během přípravy i během natáčení totiž odmítal stejně jako jeho postava hýbat čímkoliv kromě levého chodidla. Jeho asistenti ho museli dokonce mýt a krmit, aby nezemřel hlady.
Hlídejte Jarreda!
Jestli si myslíte, že to herci stejně jen tak hrají, tak to nemusí být úplně pravda. Jasně – když se Jarred Letho připravuje na roli Jokera v chystaném Suicide Squad a posílá kvůli tomu svým spoluhercům divné dárky (od nábojnic po živé krysy), tak se to dá brát jako fór. Nezapomínejte ale na to, že stejná postava byla poslední rolí Heatha Ledgera. Ten se před natáčením Temného rytíře zavřel na měsíc v hotelovém pokoji, studoval komiksy, donekonečna si přehrával Kubirckův Mechanický pomeranč a kreslil si klauny a hyeny. V nedávno zveřejněném dokumentu o Ledgerově smrti pak můžete vidět poslední list deníku, kde je přes celou stránku načmárané SBOHEM! Možná proto také producenti trvali na tom, aby na place Suicide Squad byl neustále přítomen psycholog.
Bezdomovcem? Klidně?
Podobný ponor sám do sebe předvedl hned při své první velké roli pianisty Wladyslawa Szpilmana Adrien Brody. To, že zhubnul 30 kilo a naučil se hrát na klavír Chopinovo Nokturno v C# moll, to se rozumí samo sebou. Brody ovšem chtěl, aby se ve filmu z počátku II. světové války cítil opravdu na dně. Prodal proto všechen svůj majetek, rozešel se s dlouhodobou přítelkyní a s pár švestkami v kufru se odstěhoval kamsi do Evropy. Když si potom jako nejmladší herec v historii (bylo mu 29) šel pro Oskara, začalo se šuškat, že to všechno byl jen komplikovaný plán, jak před 65 miliony diváků pomuchlovat Halle Berry.
Jsi dobrej, ale nechoď ke mně!
Je možné, že Halle nedala Adrienovi pár facek proto, že má sama s vžíváním do rolí své zkušenosti. Když ji kultovní režisér Spike Lee svěřil roli sjeté prostitutky v dramatu Jungle Fever, celé dva týdny natáčení se nemyla. Cenu za to bohužel nedostala, narozdíl od Samuela L. Jacksona. Ten měl ovšem nefér výhodu, protože ho čtrnáct dní před natáčením pustili z odvykací léčby a v roli pasáka závislého na cracku tím pádem ani moc nemusel předstírat. Svou postavu každopádně zahrál tak dokonale, že kvůli ní vytvořili na festivalu v Cannes cenu pro herce ve vedlejší roli. Když jsme narazili na nemytí, tak touto prostou, ale herce daleko přesahující metodou proslul Shia LaBeouf během natáčení válečného dramatu Železná srdce (Fury). To ovšem trvalo celé čtyři měsíce a navíc se hodně scén odehrává ve velmi stísněných útrobách tanku. Ke cti spoluhráčů je potřeba připočíst, že i hvězdy jako je Brad Pitt nebo Michael Pena to se zapáchajícím kolegou vydrželi. Trvali ovšem na tom, že mimo plac bude ubytován v jiném hotelu.
Mnoho povyku pro nic
Tom Cruise na to se svými zhruba 160 cm nevypadá, ale na place je to tvrďák srovnatelný se Steve McQueenem nebo Jackie Chanem – hlavně v tom, že skoro všechny kaskadérské kousky dělá sám. Nejde jen o autmobilové honičky, kde by prý režiséři stejně nesehnali lepšího řidiče, než je Tom. Například scéna, kde visí na startujícím letadle v posledním Mission Impossible není trik – opravdu tam visí Tom Cruise. Může se to zdát obdivuhodné, nicméně se na to můžete dívat i z druhé strany. Třeba jako Laurence Olivier, který hrál ve filmu Maratonec s Dustinem Hoffmanem. Když měl Dustin hrát zadýchaného běžce, uběhl před záběrem tři kilometry. Sir Laurence k tomu podotknul, že mu připadá snadnější tu roli zahrát.