Ne každý je vyjednavač FBI s kamennou tváří a nesmlouvavým pohledem, a proto jsme se nechali inspirovat výroky slavných osobností, které si budeme připomínat, až budeme chtít své „ano“ proměnit v „a ne“.
„Když říkáte ano ostatním, ujistěte se, že neříkáte ne sami sobě.“ – Paulo Coelho
Slavný brazilský autor knihy Alchymista ví, o čem mluví. Jeho rodiče ho v mládí důrazně odrazovali od spisovatelské kariéry. Jak si s ním nevěděli rady, poslali ho do psychiatrické léčebny, odkud třikrát utekl.
Paulo rodičům nakonec ustoupil a ve dvaceti letech namísto toho, aby se věnoval spisovatelskému řemeslu, se rozhodl nastoupit na studia práv. Po roce ale školu opustil, začal cestovat a po svém návratu se začal plně věnovat psaní.
„Když neumíte říct ne, neumíte vyjednávat. Když neumíte vyjednávat, jste otrokem.“ – Jordan B. Peterson
Kanadský psycholog se nebojí říct věci na rovinu. Ani my bychom neměli. Autor bestselleru 12 pravidel pro život aneb protilátka proti chaosu zdůrazňuje, že pokud neumíme říct ne, za čas se dostaneme do situace, kdy popřeme i sami sebe. V práci na nás navíc lidé budou hrnout úkol za úkolem, protože jim všechno odkýváme. Pak dle jeho slov nejsme ničím jiným než poslušným otrokem.
„Nejkratší odpovědi ano a ne vyžadují nejdelšího rozmýšlení.“ — Pythagoras
Řeckého filosofa, matematika, astronoma a kněze si většina pamatuje ze školních lavic při řešení úloh s trojúhelníky. Z učení pythagorejské školy se ale inspirovaly i takové významné osoby lidských dějin jako Platón, Giordano Bruno či Johannes Kepler.
Ačkoliv se v současné době spíše propaguje spontánnost a umění rozhodovat se ve vteřině, některé otázky potřebují dozrát, než na ně odpovíme. A tím nemyslíme pouze hypotéky, plození dětí a změny práce. Když se neunáhlíme s odpovědí, nebudeme se muset pak lidem omlouvat za to, že najednou měníme názor.
„Svobody dosáhnete, když se naučíte opouštět. Něco nového pak vytvoříte, když se naučíte říkat ne.“ – Madonna
Tento citát hvězdy popového nebe jsme si vypůjčili rovnou z textu její písně Síla rozloučení. A má velkou pravdu v jedné věci – odmítnutím šetříme energii i čas. Ty pak můžeme věnovat něčemu, co nás více naplňuje. Pokud tedy máte dojem, že v životě nestíháte a na nic není čas, možná nastal čas se s něčím rozloučit.
„Lidé si myslí, že soustředit se znamená říct ano věci, na kterou se chcete soustředit. Ale to není vůbec pravda. Znamená to, že řeknete ne stovce dalších dobrých nápadů, které máte. Vybírejte proto pečlivě, čemu se budete věnovat.“ – Steve Jobs
Otec Applu se pohyboval v prostředí, které přímo prýštilo novými nápady. Věděl ale, že kdyby věnoval pozornost všem, bude jako kočka na pianu. Pokud je člověk ve vedoucí pozici, měl by se také smířit s tím, že když někoho ze svých kolegů odmítne, mohou na něj být naštvaní. Tento postoj s technologickým vizionářem sdílí i miliardář Warren Buffett.
Umění odmítnout
Říkat ne se lehce řekne, ale kde v sobě najít sílu k odmítnutí? Byť nemusíte zrovna trpět Wendiným syndromem, občas je prostě v sázce příliš mnoho. Nebo není? „Slušně, ale důrazně odmítnout se dá i bez toho, abychom vůbec vyslovili slovo ne. Chce to ale duchapřítomnost a trénink,“ vysvětluje Zora Inka Grohoľová, profesionální koučka a členka International Coach Federation.
Uznávaná slovenská koučka dodává, že cesta k dobře sdělenému odmítnutí může být dlouhá, ale všechno úsilí se vám několikanásobně vrátí. Proto jsme s ní připravili rozhovor o tom, jak se naučit říkat ne, na který se můžete v blízké době těšit.