Nepořádku se zbavíte do půl hodiny a celkem bez námahy, jenže co dělat s těmi skvrnami od vína na koberci nebo čokolády na textiliích? Co se zašlapanou žvýkačkou?
Sůl nad zlato
Stále jste nepřišli na to, že sůl je jednou z nejcennějších ingrediencí? Brzy změníte názor a sůl se opravdu stane vaším nejvěrnějším pomocníkem, a to nejen v kuchyni. Pokud po bujarém večírku zjistíte, že na Vašem oblíbeném oblečení či koberci zůstala památka v podobě velké červené skvrny od vína, nezoufejte. Zašpiněný kus jednoduše posypte solí, nebo sůl smíchejte s trochou mléka, kterým pokapejte inkriminované místo, a dočistěte dle potřeby.
Jak na mastné skvrny?
Mastnota je nepřítelem v každé domácnosti. Nejvíce se nachází v kuchyních, které jsou úplným královstvím mastnoty. Jenže sem tam se mastnota vloudí i do jiných částí domu, zvláště během bujarých domácích večírků. Hosté se lehce rozparádí, přestanou se hlídat a neštěstí je hned na světě. Lámete si hlavu, jak dostat mastné skvrny ze stěny nebo koberce?
Stěnu zamalujte bílou křídou, nechte působit a pak oprašte. Mastnota rázem zmizí. Tento návod funguje spíše na mastnotu menší intenzity. V případě horšího znečištění smíchejte vodu s octem v poměru 1:1 a nastříkejte na zdi. Octovou vodu nechte chvíli působit a poté setřete vlhkou utěrkou. Pomoci může i smirkový papír, ale s tím opatrně, aby nenarušil malbu a omítku.
Skvrn na koberci se zbavíte po důkladném očištění vlhkým hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Pokud to nepomůže, budete muset sáhnout po chemických prostředcích, které vám pomohou s jeho důkladným dočištěním.
Teplá versus studená voda
Nevíte si rady, kdy na skvrny použít teplou a kdy studenou vodu? Nezoufejte. Studenou vodu používejte na skvrny od kečupu, vajec, mléčných výrobků nebo třeba krve. Flek dejte pod studenou vodu, poté posypte pracím práškem a promněte. Prací prášek s vodou nechte několik hodin působit, oblečení poté vyperte v pračce. Jak jinak než studenou vodou, tedy při teplotě 30 stupňů.
Skvrn od kávy, čokolády a mastných jídel se zbavíte pomocí horké vody. Horká voda lépe rozpouští prací prášek a navíc dezinfikuje. V případě znečištění textilií, inkriminované místo navlhčete teplou mýdlovou vodou a nechte chvíli působit. Po pár hodinách prádlo vyperte – tentokrát vodou teplou, tedy na 40-60 stupňů.
Skrytý nepřítel: připáleniny
Večírkové katastrofy se nemusí stávat jen v obývacích a společenských pokojích. Některé se zrodí v samotné kuchyni. Pekli jste svoje oblíbené pokrmy a těsto, smetana nebo kečup vám ukáply mimo na plech, ba dokonce hůř, přímo do trouby?
V případě připálenin na plechu či v troubě, použijte již zmiňovanou kouzelnou ingredienci: sůl. Na připálený, ještě teplý povrch okamžitě nasypte sůl a nechte působit, poté setřete navlhčeným hadříkem a skvrna půjde lehce dolů. Pokud jste tento první krok nestihli a vaše připáleniny jsou více „zažrané“, místo soli použijte jedlou sodu, kterou aplikujete přímo hadříkem namočeným v teplé vodě.
Ach ty žvýkačky
Přilepené nebo dokonce přišlápnuté použité žvýkačky dokáží také pěkně potrápit. Z koberce (nebo i vlasů) je můžete odstranit pomocí oleje do koupele, který na žvýkačku nakapete a důkladně ji promnete. Po chvíli půjde snadno sundat nebo stáhnout. Pokud se vám nalepí na ponožku nebo jiný oděv, dejte celý kus do mrazáku. Ztvrdlá žvýkačka se potom snadno sloupne.
Nablýskaná domácnost v (po) každé situaci
Už se nemusíte bát pořádat večírky. Pamatujte, že stačí mít po ruce sůl, mýdlo, prací prášek a vodu. Tyto čtyři magické ingredience vaše problémy většinou vyřeší bez větší námahy. Na zákeřnější skvrny budete muset použít chemické přípravky, ale ve většině případů si vystačíte s tím, co máte doma.
Tak hurá na večírek!