Zažeňte nudu a stereotyp a vydejte se na hon za pokladem

Pohyb, Psychická pohoda
Jaro už je v plném proudu a zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom si měli Velikonoce užít jako dříve. Můžeme žehrat a bědovat nad šedí lockdownu anebo z tradičního hodování a koledování uděláme netradiční hledání pokladů.

Protáhněme tedy své mozkové závity a proměňme domov, zahradu nebo blízký lesopark ve svět plný dobrodružství. Jak na to? Připravili jsme pro vás deset námětů a tipů, jak začít a užít si tuhle kreativní zábavu naplno.

1. Zvolte si téma 

Budete hledat pirátský poklad u jezera, nebo půjdete po stopách víl a budete hledat jejich lesní království? Ať už hledáte s malými dětmi, adolescenty, nebo hru připravíte pro svou drahou polovičku, zamyslete se nad oblíbenými filmy, knížkami či seriály a okořeňte dobrodružství o odkazy na společné vzpomínky. Už se vám v hlavě rýsuje plán na řešení špiónské šifry, kde je hlavním vodítkem neznámý dopis z vaší poslední dovolené? 

2. Naplánujte trasu 

Tento bod platí hlavně pro venkovní aktivity. Při nich zvažte fyzickou zdatnost účastníků apředpověď počasí. Brodit se bahnem a šplhat po skalách nemusí být úplně pro každého. Mezi další důležité faktory patří: 

  • čas strávený na cestě 
  • místa nejdůležitějších zastávek 
  • přehlednost terénu

Také si připravte plán B i C pro případ, že by indicie našel někdo jiný nebo že by účastníci zabloudili.

3. Připravte úkoly a hádanky 

Nejdelší čas většinou padne na přípravu jednotlivých úkolů. Sepište si proto počet zastávek apřipravte si obaly na psané instrukce. Nebo si zvolte sci-fi tematiku a od hádanky k hádance vás budou posouvat zasílané esemesky či nalezené QR kódy.

V mokru stojí za to psané nápovědy zalaminovat. Budete-li schovávat indicie na frekventovanějších místech, nezapomeňte přidat zprávu pro ostatní, aby věděli, že jde osoučást hry. Zmiňte hlavně, kdy hra probíhá, kdy bude nápověda odstraněna, a prosbu, aby ji náhodní objevitelé nechali na pokoji.

4. Soustřeďte se na detaily 

Spoustu zábavy si užijete, už když hru připravujete. Tvoření ohořelé mapy pokladu, přikládání pečeti ke každému svitku s nápovědou, příprava speciálního zámku na truhličku spokladem, vymýšlení vlastních razítek to vše je nekonečným zdrojem zábavy, a to jsme ještě ani nezačali hrát.

5. Zapojte přátele 

Přidáním reálných postav dodáte moment překvapení a nové zápletky. Může cesta za pokladem vést přes dvorek souseda, který dodá důležitou stopu? Máte kamaráda, který může zahrát záporáka, detektiva nebo moudrého poustevníka? Sem snimi! Oživí děj azabaví se svámi.

6. Odměňujte i během hry 

Nemusíte se omezit jen na jednu cenu za výhru. Přihoďte dílčí motivace, které za splnění úkolů ocení zejména děti. Udržíte tak napětí, pozornost a touhu objevit hlavní poklad. Pokud jde o dospělý hon, mohou být motivace i tekutého a hřejivého charakteru. Pro děti se často hodí zlaté mince z čokolády nebo třeba sada malých hraček, kdy dokončením hry získají celou jejich sérii.

7. Popusťte uzdu své kreativitě 

Zapojte do honby technologie, dopravní prostředky i již existující hry. Vložte nápovědu do kešky, a získáte tak zajímavou lokalitu, kterou dohledáte pomocí GPS. Pište inkoustem, který se objeví jen pod ultrafialovým světlem. Pojmenujte zastávky podle lokalit z oblíbené počítačové hry nebo knížky. Hon za pokladem je tak dobrý, jak kreativní jsou jeho jednotlivé části.

8. Testujte, laďte 

V ideálním případě si trasu projděte hned dvakrát – jednou, když hru vymýšlíte, a podruhé, když umisťujete hádanky a úkoly. Snáze tak odhalíte slabá místa, zjistíte, jaký je na trase provoz a jak se na ní budou chovat účastníci.

9. Dbejte na životní prostředí 

Nezapomeňte po skončení hry odstranit jakékoliv její nepřírodní součásti nápovědy, truhlice, sáčky, prostě cokoliv, co do přírody nepatří. 

10. Užijte si to 

I jako tvůrci si honbu za pokladem vychutnejte. Převezměte roli fotografa klíčových okamžiků, rozhodčího a pojistky, kdyby se nějaká stopa nedopatřením ztratila. Čerstvý vzduch, úsměvy účastníků a drobná fyzická námaha vám mohou v tomto čase jedině prospět. A největší výhoda? Celou akci můžete jeden den vymýšlet a připravovat a druhý hned zažít. Tak hledání zdar a užijte si to!