AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Zase ta škola! Jak překonat stres ze školních lavic?

I když se dny krátí a diáře plní, srpen není jen časem smutnění z konce dalšího léta. Blíží se další školní rok. Pro některé studenty je představa deseti měsíců úkolů a písemek dost děsivá. K tomu přidejte akademické i sportovní výkony, sociální tlak a pubertální přecitlivělost. Jak se vrátit do škamen a nezešílet?

Pro děti a teenagery, kteří trpí úzkostmi, depresí nebo jinou psychickou chorobou, je nástup do školy obzvlášť složitý. Pro některé je největším spouštěčem úzkostí „neznámo“ (nová škola, nový učitel, nová rutina), jiní se děsí toho, jak v dalším roce uspějí, ať už akademicky, či společensky. Dnešní děti se navíc musejí popasovat s více věcmi, než by si jejich rodiče (ale i učitelé) přáli. Šikana, drogy, alkohol… S novým školním rokem přichází mnohem víc, než je na první pohled vidět.  

Pokud jste teenager nebo máte nějakého doma, měli byste vědět, že pocity úzkosti a deprese se dají překonat. Pomocí pár jednoduchých taktik můžete monstrum blížícího se roku v lavici zkrotit raz dva.

Připravte se!
Štěstí zkrátka přeje připraveným. Seznamte se se svým rozvrhem, abyste věděli, co čekat. Obstarejte všechny pomůcky a učebnice a hned první školní den se seznamte s novou školou, zjistěte si, kde se v její budově co nachází, kde najdete svého učitele, ředitele nebo výchovného poradce.

Držte se plánu!
Pro všechny, co mají sklony k depresi – děti i dospělé –, bývá problém ranní vstávání. Už jen představa brzkého vstávání a dalšího školního dne může být paralyzující.

S ranní depresí se nejlíp bojuje s pomocí rituálů.

Naplánujte si vlastní ranní sestavu (hygiena, cvičení, snídaně s rodinou) a držte se jí. Pomůže vám vyrazit do nového dne s větší jistotou. To samé platí pro mimoškolní aktivity. Když víte, že každou středu odpoledne trávíte na hřišti či v knihovně, ve vašem životě přibude záchytný bod. Čím víc jich bude, tím se budete cítit lépe.  

Mluvte o svých potížích
Žádná změna není snadná a často nás může až vyděsit. Pokud prožíváte úzkosti nebo strach z přicházejícího školního roku, je důležité o nich mluvit. S rodiči, kamarády i učiteli. To je první krok k tomu, abyste našli způsob, jak se se svým problémem poprat. Pokud si nejste jisti, na koho se obrátit, můžete zavolat na Linku bezpečí. Tam se k vám rozhodně zády neotočí ani vás nebudou soudit.

Dělejte, co vás baví
Když jste teenager, chcete hlavně zapadnout.

Ať už jste knihomol, sporťák, nebo společenský tvor, spadnout do depresí či úzkostných stavů je snadné, když se snažíte být někým jiným.

Najděte si kroužky, kluby či organizace, které vás opravdu zajímají. Zvýšíte tak svou šanci, že budete někam patřit a budete mít kamarády podobných zájmů.

Najděte si pomoc
Stresovat se z příchodu nového školního roku není nic abnormálního. Pokud vám ale deprese či úzkost znemožňují jíst, spát nebo běžně fungovat, je na čase vyhledat profesionální pomoc. Rodiče nebo pedagogové by vám měli pomoci najít odborníka, s jehož podporou tím dalším školním rokem projdete. V případě potřeby urgentní pomoci je tu opět zmíněná Linka bezpečí.

#Natálie Veselá

Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…

Mohlo by vás také zajímat: Proč se vám snaha o štěstí vašich dětí může vymstít

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)