AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Zachrání nás mytí rukou před nemocemi?

Mytí rukou patří ke zvykům vyspělých civilizací. I přesto si pravidelně ruce myje v Evropě pouze 12 % obyvatelstva. Hrozí zbylé části onemocnění nepříjemnou nemocí? Ano! Ale i těm, co si je oplachují pořád! Bakterií je všude okolo nás tolik, že ani po neustálém mytí nemizí riziko nákazy zákeřnými chorobami!

mytí rukou

Ač dnes bereme mytí rukou za naprosto běžný zvyk, nebylo tomu tak vždy. Jak už to bývá s významnými evropskými milníky, došlo na téma hygieny v posvátném 19. století. Vědci postupně objevovali, v jaké hrůze vlastně žijeme. Všude samé bakterie a viry. Na problematiku spojitosti nemytí rukou s nemocemi kápnul jako první maďarský porodník Ignác Filip Semmelweis. V nemocnici, kde působil, umíralo mnoho nových maminek na horečku omladnic. Nakažená bakterií streptokoka pyogenes umírala po porodu na vysoké horečky spojené s osypem a hnisáním ran. Doktora vysoká úmrtnost děsila. Po delší studii slavnostně oznámil, že za to může nemytí rukou pomocníků studentů! Z piteven roznášeli nebezpečné bacily do světa. Nutil je mýt si ruce v chlorovaném vápně. Sláva! Počet mrtvých se snižoval. Bohužel ho vykopli a vše se vrátilo k normálu. I přesto se zasloužil o nastartování hygienického zvyku.

Radši jídlo ze země než z rukou!
Bylo to potřeba. Dnešní vědecké výzkumy jen potvrzují to, na co přišel Semmelweis. Ruce jsou v podstatě jednou velkou líhní bakterií a virů. Proč? Protože právě ruce patří k nejpoužívanějším nástrojům, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali. „Lidé se vyhýbají místům, která pokládají za riskantní. Přitom právě naše ruce jsou tím největším rizikem,“ popisuje nynější stav agitátor za mytí rukou a dezinfekci Bola Lafe. V roce 2014 v Británii proběhl pokus, kdy se provedly stěry na několika veřejných místech. Odborníci se soustředili především na hromadnou dopravu a společenské prostory. Držadla u eskalátorů, lavičky v parku, sedačky v kinech a další. Poté nabrali vzorky z rukou náhodných dobrovolníků a obojí porovnali.

Výsledky ukázaly, že u většiny testovaných by bylo lepší jíst ze země než z dlaní.

Exotické podivnosti 
Špatné mytí podtrhuje situace ve všech zemích třetího světa. Denně zápolí doktoři a lektoři v zaostalých koutech s tím, aby naučili obyvatele hygienickým praktikám. Například v Indii. Z letošního celoplošného průzkumu druhé nejobydlenější země vyšlo, že až 70 % rodin nemá záchod. Chodí ven. „Strýčku, sice máš kravatu, boty, ale stále chodíš na záchod ven. Tomu říkáš pokrok?“ hlásá mladík na vládních reklamních billboardech. Vláda se snaží, ale jde to těžko.

Právě Indie patří k zemím s nejvyšším počtem zemřelých dětí na nemoci spojené s průjmem.

Nedostatek medikace a čisté vody úmrtnost jen podporuje. A přitom by stačilo oplachovat si několikrát denně ruce. Těžko si představit, jak taková běžná věc může být pro někoho podivností.

Bacha na dávkovače!
Bezpochyby mytí rukou má bezpochyby patřit mezi každodenní činnosti člověka. Svět by byl veselejší. Ale znamená to úplnou spásu před mikroskopickými škůdci? Ani omylem. Obzvláště to platí pro mytí rukou tekutým mýdlem z dávkovačů. „Špatné zacházení s dávkovači může způsobit namnožení bakterií přímo v tekutině. Neustálé doplňování bez vymývání nádobek se stává ideálním prostředím pro vznik kultury,“ píše ve své studii mikrobioložka Carrie Zabka. Stejně tak to platí i s klasickým mýdlem sdíleným například ve školách. Stačí pár dní bez použití, a na povrchu začnou zlobit mikropotvůrky. S ručníky to samé. Nemluvě o klice od dveří. Tam a zase zpátky. Bakterie si naberete ihned cestou ven z místnosti!

Bakterie a psychické poruchy
Stačí jeden nepříjemný nemocenský zážitek, diagnóza doktora s poučením o špatném mytí, a je to. Náchylný jedinec má vybudované základy k obsedantně kompulzivní poruše, známé také jako OCD. Takový člověk si nespočetněkrát oplachuje ruce, nikdy se nedotkne zmíněné ďábelské kliky a bez antibakteriálního gelu neopustí domov. Ale není potřeba šílet. Pokud se alespoň částečně pravidlo mytí dodržuje, nestane se nic katastrofálního. Přinejhorším si chvíli posedíte na záchodě. Ale na to rozhodně neumřete!

#Jan Uhlík

Bude vás také zajímat: Příliš čisté domovy škodí zdraví

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)