Na internetu najdete spoustu rad, ale většinou jsou tak trochu odtržené od reality. Tak třeba: „Jeďte velmi pomalu a plynule“. Jasně, na dálnici pro jistotu osmdesátkou. Nebo: „Jeďte v noci, kdy děti spí“. Není problém, babička nás na chalupě ráda přivítá v půl třetí ráno. Případně: „Vyhněte se prudkým zatáčkám a častým změnám směru“. Takže před horským kopcem si rodinka vystoupí a raději ho obejde pěšky…
Další kategorie zaručených tipů je z oblasti léků a stravy. Ano, zázvor v rozličných skupenstvích asi může fungovat. Mátový čaj bezesporu žaludku prospěje. Ale co když ho zrovna vaše dítě bytostně nesnáší? Každému vyhovuje něco jiného a děti umí být mimořádně vybíravé, takže tyhle rady pro tentokrát také přeskočíme.
Pít, přestávky, pozitivně
Co tedy pomáhá? Platí, že pravidelným pitným režimem nic nemůžete zkazit. Stejně tak dostatkem přestávek během delší jízdy, při nichž se celá posádka protáhne, občerství a nadýchá čerstvého vzduchu. A důležitý je také pozitivní přístup. Takže namísto „Ježišmarjá, vzalas ty pytlíky? Co když bude zase zvracet?!“ zkuste spíš „Dneska si pustíme vaší nejoblíbenější pohádku a ještě mám pro vás jedno speciální překvapení!“.
Mobil vás nespasí
Tím se dostáváme k tomu nejzásadnějšímu: Děti je potřeba hlavně zabavit, aby je špatný pocit z jízdy nepřemohl. Nemělo by se však jednat o zábavu v podobě dlouhého zírání do knížky nebo mobilu. Mnohem lepší jsou různé slovní hry, poslech slova nebo hudby a pozorování okolí.
Když totiž oko sleduje stránku nebo displej, tělo zároveň zaznamenává změnu polohy a mozek z toho má pěkný zmatek. Organismus nechápe, proč se tělo pohybuje, když sedí na místě. Nejintenzivnější je tento paradox právě při sledování statických písmen. Pokud se s tím mozek nedokáže dostatečně vyrovnat, spustí nejčastěji nějakou obrannou reakci – zvracení, bolest hlavy, pocit závrati či motání hlavy.
16 tipů na zábavu
Tady jsme pro vás proto sesbírali dlouhý seznam tipů, jak děti rozptýlit.
Příběh na pokračování – někdo v autě řekne první větu, druhý pokračuje a postupně vzniká bláznivý příběh, který se může rozvíjet do nekonečna. Takže: „Stará ponožka vyrazila na výlet a potkala slona…“
Na co myslím? Může to být věc, zvíře, pohádková postava… hráči se postupně střídají v otázkách a zužují okruh možností, co to může být. Odpověď na otázky ale může být jen ANO/NE, takže děti musí při dotazech pěkně zapojit hlavičky.
Stírací tabulka – dítě na ní maluje obrázky a ostatní mohou hádat, co to je. S časovým limitem je to napínavější.
Cestovní deník – děti mohou zaznamenat cestu svýma očima jednoduše tím, že na mobilu vyfotí to, co je zaujme. Nebo dostanou za úkol pořídit obrázky předem určených míst na trase. A když na to doma vylovíte starý fotoaparát, bude to pro ně hodně speciální zážitek.
Nejlepší paměť – jeden začne vyprávět – řekne vždy jednu větu. Druhý v řadě musí větu celou opakovat a navázat svojí vymyšlenou větou. Třetí v řadě musí zopakovat první i druhou a navázat svojí třetí. Dostanete se k desáté větě?
Počítání aut – každý si vybere jednu barvu a počítáte, kolik aut své barvy jste po cestě potkali. Vyhrává ten, kdo napočítá nejvíc aut své barvy. Větší děti mohou počítat auta určité značky.
Abeceda – řekne se písmeno z abecedy a všichni hledají v okolí věc, která na toto písmeno začíná. Můžete procházet abecedu od A do Z nebo vybírat písmena náhodně. Vyhrává ten, kdo uloví víc písmenek.
Uhodni písničku – vyberte si nějakou známou písničku a zkuste ji jen broukat, ostatní hádají.
Dálniční BINGO – napište na papír seznam věcí, které je možné po cestě vidět. Každý hráč může mít jiný seznam. Po cestě si škrtají, co ze seznamu viděli. Vyhrává ten, kdo škrtne všechny položky a zakřičí „BINGO!“.
Kdo nás předjel? Dobře si prohlédněte auto, které vás právě předjelo. Nechte děti, aby vymyslely příběh o tom, kdo v tom autě jede, odkud je, jaké má jméno, kam má namířeno, co tam bude dělat a proč. Pokud je to pro ně těžké, pomozte jim otázkami: Kdo? Odkud? Kam? Proč? Co? Můžete vyhlásit soutěž o nejlegračnější nebo nejstrašidelnější příběh.
Popletená hra – kdykoliv během cesty může kdokoliv zahlásit: „POPLETENÁ HRA!“. Od té chvíle musí všichni říkat pravý opak toho, co si myslí nebo co chtěli říct. Takže třeba: „Ta cesta se ale příjemně vleče“ nebo “Vůbec nemám chuť na bonbony”. Takhle musí všichni mluvit až do určeného okamžiku, například k dalšímu sjezdu z dálnice.
Poznávací značky – každý hráč si předem zvolí 5–10 dvoumístných čísel, která si zapíše. Pak se snaží najít tato dvojčíslí na poznávacích značkách projíždějících aut.
Dvě písmena – děti sledují SPZ ostatních aut a podle dvojice sousedních písmen vymýšlí vtipná spojení, činnosti nebo označení řidiče daného vozidla. Kdo vidí třeba dvojici AM, hned může zahlásit „amatérský muzikant“.
Jízdenky prosím – vyrobte a rozdejte dětem malé jízdenky, které musí předložit při každé řidičově výzvě „Jízdenky prosím!“. Za každou odevzdanou jízdenku pak můžete dětem nabídnout nějakou mlsku či malou hračku jako překvapení. Jízdenky můžete vybírat každou hodinu a děti budou podle zbývajícího počtu vědět, kolik cesty ještě zbývá.
Slovní fotbal – známá klasika, kdy první vykopává slovo a další musí navázat slovem začínajícím na poslední písmeno. Nebo dvě.
Školní bonus na závěr – opakování malé násobilky a trénink tvrdých a měkkých Y a I se dá pojmout i jako hra – stačí za každou správnou odpověď dávat body a při zisku 10 bodů následuje odměna.
Až vyrazíte na cesty, nezapomeňte se pojistit. Levné jednorázové cestovní pojištění UNIQA můžete uzavřít nejen na cesty po Evropě, USA a dalších koutech světa, ale samozřejmě také na cesty po České republice. Pojišťovna UNIQA navíc nabízí v případě pojištění celé rodiny 50% slevu. Pojištění si můžete jednoduše sjednat i online.
Prozkoumejte také naše tipy na cestování v době (post)covidové anebo objevte nové trasy pro nejlepší rodinné cyklovýlety.