Vyhněte se zimním úrazům

Životní styl
O studených končetinách jsme již psali, nyní trochu přitvrdíme. Ale nebojte, jen tematicky. Zima dosáhla svého vrcholu, první sníh napadl a pod ním se občas schová i nějaké to náledí.

Když si pak člověk nedá pozor, může po cestě domů vystřihnout odpíchnutý rittberger následovaný trojitým salchowem a pádem naznak. Krasobruslení na chodníku ale není jediným postrachem zimy. Víte, na co byste si měli dát nejvíce pozor?  

Nedobrovolná akrobacie 

Začněme tím, co jsme nakousli. Čerstvě napadaný sníh střídající se s deštěm ateploty kolem nuly vytvářejí ideální podmínky pro pořádnou klouzačku. Ti nejmladší skáčou na ledové plotny a soutěží, kdo dojede nejdále.  

Zahloubaní lidé vykračující si z práce s nosem přilepeným k displeji telefonu hrají trochu jinou soutěž, kde trofej pro „vítěze“ představuje naražená kostrč, otřes mozku nebo zlámané ruce. 

Zde se stačí řídit pravidlem co je šik, může dostat smyk. V případě, že počasí nahrává vzniku ledovky, před odchodem z domu se ujistěte, že vaše boty mají adekvátní podrážku a vhodné protiskluzové prvky. Mnohem lepší řešení než s sebou nosit lahvičku s pískem, který si budete po cestě sypat pod nohy. A necivte po cestě do telefonu. Kromě tanečních kreací na ledu vás může cestou něco srazit, čímž bychom se dostávali na úplně jinou úroveň úrazů.

Bruslete jedině s parťákem 

Zimním evergreenem jsou i veřejná kluziště. Byť na nich v letošní zimě moc lidí neuvidíme, sportovní nadšenci si místo najdou na zamrzlých jezerech a rybnících.  

Ideální čas pro to jít si se svou drahou polovičkou zabruslit, protože každý zůstává raději doma? Pokud pomineme pohmožděniny, naraženiny a otoky při nejrůznějších pádech, začátečníci praktikující styl „rozjeté nohy“ mohou dát pořádně zabrat svým vazům. Chrániče kolen a loktů jsou proto přítelem každého bruslařského začátečníka. 

Zamrzlé rybníky s sebou přinášejí i další rizika, zejména nebezpečí propadnutí se do vody. I když několik dní po sobě mrzne, zhodnoťte, jestli je led dostatečně tlustý audrží vás. I když má led tloušťku přes 10cm (někteří doporučují minimální tloušťku 12 či 18cm), stále nechoďte sami, aby vám v nejhorším mohl někdo rychle pomoci. 

Chraňte se proti mrazu 

Se zimou jsou také často spojovány omrzliny, ke kterým přijdeme, když svou kůži dostatečné nechráníme před mrazem. Nezáleží na tom, jestli jste ve městě, nebo na horách. Stačí nízká vlhkost, silný vítr a omrzliny jsou i při teplotách lehce pod nulou na světě.  

Nejvíce ohroženými partiemi jsou prsty u rukou, nos nebo uši. Proto se je při příští procházce nebo koulovačce snažte dostatečně chránit – na hlavu čepici, na ruce rukavice a na nos krém. Vystavováním těla nízkým teplotám můžete pokožku také podráždit a vysušit, proto je třeba se o ni starat i před odchodem a po návratu domů. 

Létání na lyžích a bobech 

Nejčastějšími zimními úrazy jsou ty sportovní – polámané ruce a nohy, naražená kostrč nebo vykloubený kotník. Stačí, když si nevšimneme sněhové boule na sjezdovce nebo nebezpečně se přibližujícího snowboardisty a zimní idylka v Alpách nebo Krkonoších se mění v malý horor 

Kdo ví, zda se tuto sezónu ještě na sjezdovky dostaneme. Přesto je stále třeba myslet na to, že se v prašanu nemůžeme stát bezstarostnou dělovou koulí. 

Ke zlomeninám a nepříjemným naraženinám můžete přijít i při běžném bobování na kopci za domem. Jeden větší kámen pod haldou sněhu dokáže bobování proměnit vletecký rychlokurs. K sáňkování a bobování proto volte terény, které znáte i za tepla a které sklonem neodpovídají černým sjezdovkám 

Domove, sladký domove 

Možnosti, které s sebou zima přináší, jsou bezesporu lákavé. Vracet se večer lehce prokřehlí s ošlehanými tvářemi a krásnými zážitky domů za to rozhodně stojí. už sportujete, nebo se jen rádi s rodinou koulujete při víkendových procházkách, je lepší být na všechno připraveni. Pro strýčka příhodu si proto můžete zřídit úrazové pojištění, které Uniqa nabízí jednotlivcům i rodinám.