Interiérová designérka: Bydlení už nebude jen scandi, lidé chtějí větší drama!

Bydlení
Je konec roku, čas začít klást zásadní otázky. Co nás čeká v roce příštím? Jak budeme bydlet? Budeme dál milovat skandinávské interiéry, nebo se budeme se vším bílým a hygge potkávat už jen u popelnic? Mohli jsme si odlít olovo, ale raději jsme se na všechno zeptali interiérové designérky Natálie Hrdé. A byla to dobrá volba!

Mění se současné trendy v bydlení? 

Všudypřítomná bílá, světlé dřevo, svíčky, deky, interiér jako ze švédského žurnálu. To byla ještě donedávna mantra našich domovů. Poslední dva roky ale přinesly velké společenské změny, které nás neúprosně vyrvaly ze spárů společenského života a posadily zpět do tepla rodinných krbů. Díky tomu jsme se začali ještě více starat o to, co vídáme každý den kolem sebe. Podepsaly se tyto změny i na našem vkusu?  

„Ano, nálada se pozvolna mění. Vnímám rostoucí únavu ze světlých interiérů bez výraznějších prvků. Lidé jsou hodně doma a chtějí si tak dopřát alespoň tam trochu vzrušení a zábavy. Začínají se více prosazovat výraznější materiály jako tmavé dřevo či kov. Navíc se dá očekávat, že se v interiérech začnou objevovat i drobné extravagantní prvky v podobě doplňků a dekorací, které přidávají interiéru na dramatičnosti,“ vysvětluje Natálie, která pracuje pro český internetový obchod s nábytkem a dekoracemi Bonami 

Barvy si do interiéru pusťte s pomocí textilu a dekorací. 

Dramatická organika  

Řeč může být o hliněných soškách inspirovaných Afrikou nebo různě barevných a vzorovaných textiliích. „Vhodně zvolené textilie dokážou interiér krásně oživit a zdá se, že lidé dostávají zase chuť si s nimi hrát. Kdo si zatím netroufá na kombinaci vzorů nebo barev, může zkusit mixovat textury. Například jeden polštářek z hrubě pletené vlny a druhý zas lněný, výsledek pak může být daleko zajímavější,“ radí mladá designérka.   

Mluvíme tu však stále jen o jemných náznacích, exploze barev a tvarů u nás zatím rozhodně nehrozí. Neutrální a přírodní barvy a materiály v základu budou hrát stále prim. „Je tady také stále silnější příklon k organickým tvarům a texturám. Trávíme hodně času s technologiemi, což v nás vyvolává přirozenou potřebu obklopit se přírodou. Ve městech se ji tak snažíme dostat alespoň dovnitř, k nám do interiéru,“ popisuje Natálie trendy v bydlení pro příští rok. 

Organické tvary a přírodní materiály budou trendem příští sezóny.  

Hlína, keramika, ratan, masivní dřevo, ale i beton nebo kov, to vše tak teď nejspíš začneme vídat v interiérech stále častěji. Důležité přitom je, aby materiály byly kvalitní a udržitelné. Doba levných náhražek je definitivně pryč, lidé jsou už ochotni si připlatit za věci, které jim vydrží dlouho krásné.  

Hledejte to, co vám vydrží 

I velké značky, jako například Ikea, se začínají věnovat udržitelnosti, více se řeší kvalita výrobků i spolupráce s lokálními tvůrci. V Česku i na Slovensku se v posledních letech zvýšila nabídka nejen dostupných doplňků do domácnosti, ale i nábytku. Už tu není jen zmiňovaná Ikea nebo Asko, ale je možné sehnat množství krásných věcí za rozumnou cenu. „Vždy by ale člověk měl brát v úvahu to, že cena u nábytku ve finále odpovídá jeho kvalitě. Podezřele levné věci se obvykle nevyplatí kupovat,“ varuje designérka.  

Kromě touhy po udržitelných materiálech i obalech je dalším trendem v bydlení současnosti snaha o tzv. DIY, tedy „udělej si sám“, nebo například opravy starého nábytku. „Každý se může porozhlédnout po starších kouscích nábytku v bazarech, na půdě u prarodičů nebo klidně u kontejneru. Věci, které dokázaly přežít několik desetiletí, mohou posloužit jako skvělý základ nadčasového interiéru,“ vysvětluje Natálie, která se ve volném čase renovaci starých věcí ráda věnuje. 

Obnovit zašlou krásu starého nábytku si lidé mohou zkusit na vlastní pěst doma, často stačí třeba jen obnovit nátěr a výsledek je dramaticky odlišný. Pokud jde o složitější úpravy, jako je třeba přečalounění křesla nebo pohovky, je dobré oslovit firmy, které se na to specializují. V Praze se jedná například o projekt Nanovo, v Bratislavě je to Renové, v Brně zase Novoretro. Stačí si trochu zagooglit a výsledků vám vyjede více.  

Základem jsou kvalitní materiály jako dřevo, kov nebo keramika. 

 Nadčasovost jako nejvyšší meta  

A jak si doma podle Natálie vytvořit nadčasový interiér tak, abychom ho nemuseli každou chvíli měnit, ale zároveň nás neomrzel? Člověk musí v první řadě objevit svůj styl, ne každý ho totiž zná. To pak vede k časté touze po změně, protože více podléháme módním trendům v bydlení. Prvním krokem by tak mělo být vytvoření vlastního moodboardu, tedy jakési inspirativní nástěnky poskládané z oblíbených kousků a inspirativních obrázků.  

Vyfoťte si tu krásnou pohovku u přátel, kterou vždy obdivujete, vystřihněte si fotografii hezkého interiéru z časopisu a ukládejte si to, co vás na internetu zaujme. Postupně získáte přehled o tom, co se vám doopravdy líbí, od čehož se můžete při úpravě interiéru odrazit. Jeho základ by měl být hlavně kvalitní a pokud možno i trvalý. Poté už se můžete vyřádit v detailech a doplňcích, které je možné občas obměnit nebo mít více sad a ty mezi sebou střídat.  

Inspiraci na trendy v bydlení lze přitom čerpat snad opravdu kdekoliv. „Já ji nasávám všude kolem sebe: v přírodě a jejích texturách, v módě, na sociálních sítích, kde mě hodně baví sledovat různé architekty a designéry a sledovat, co tvoří. Ráda také využiji příležitosti podívat se do různých zajímavých domů nebo zahrad,“ uzavírá sympatická designérka.  

Pět inspirativních tipů od Natálie Hrdé  

  1. V rámci festivalů otevřených budov Open House Praha a Open House Brno se můžete jednou za rok podívat na úžasná místa, do kterých vás jindy nepustí. Pokud vás zajímá architektura a interiéry, tuto příležitost rozhodně nesmíte vynechat!  
  2. Baví mě sledovat architekty a designéry na Instagramu. Můžete začít s několika účty a algoritmus už vás pak nepustí, bude vám nabízet další a další skvělý obsah. Můj Instagram jsou jen fotky interiérů a exteriérů. Doporučuju například účet @interierczsk. Kromě toho používám také hodně Pinterest. 
  3. Zkuste si sami zrenovovat nějaký starší kousek, nově natřít skříň v chodbě, překachličkovat koupelnu nebo třeba jen přešoupat nábytek. Uvidíte, že není vždy potřeba kupovat dokola nové věci, aby se vám doma líbilo. Návody na DIY můžete najít třeba na YouTube nebo na účtech @tvorit_a_lubit, @peknebyvat či @pavlina_slowlife 
  4. Choďte hodně do přírody. Z exteriérů můžete načerpat překvapivě hodně inspirace i do interiérů. A domov si pak lehce ozvláštníte třeba větvičkou ze stromu nebo jednoduchou kyticí z louky, opět není třeba utrácet stovky korun za dekorace. 
  5. Nebojte se hrát si s různými kulturními vlivy! Skandinávský interiér dolaďte exotickými prvky a nebojte se, nebudete za exota! Decentní kombinace afrických nebo asijských doplňků s evropským interiérem bude originální a osvěžující.  

Natálie Hrdá (29)  

Rodačka z pražské Letné se ve svém pracovním i volném čase věnuje návrhům a proměnám interiérů i produkci marketingových focení a natáčení. V české e-commerce firmě Bonami zaměřené na prodej nábytku a dekorací pracuje už téměř tři roky jako Brand Production Manager, zároveň se věnuje vlastním projektům. Pomáhala obměnit interiér například zpěvačce Martině Pártlové nebo moderátorce Nikol Moravcové. Miluje francouzské buldočky a má nutkavou potřebu vše organizovat.  

Najdete ji na blogu TadyNaty.cz a Instagramu @natalie.hrda. 

Foto: Tatiana SyrikovaMedhat AyadThorn Yang (Pexels.com)