Tichý zabiják. Jak zatočit s vysokým tlakem?

Životní styl
Vysoký krevní tlak neboli hypertenze se týká čím dál většího množství lidí. Podle některých výzkumů jím trpí více než 20 % populace, a je tak příčinou mnoha úmrtí. Vysoký tlak se řadí mezi civilizační choroby a způsobujeme si ho často sami. Nezdravý životní styl, přejídání a nedostatek pohybu jsou jen některými z příčin vzniku hypertenze. O té se mimochodem dá hovořit až tehdy, kdy se hodnoty na tlakoměru vyšplhají na 140 na 90.

Toto onemocnění je nebezpečné hlavně tím, že se ze začátku neprojevuje žádnými viditelnými symptomy. Je proto důležité nezanedbat pravidelné preventivní prohlídky. Později může vysoký krevní tlak způsobovat silné bolesti hlavy, bušení srdce, poruchy vidění, únavu, nespavost, krvácení z nosu, nebo dokonce ztrátu vědomí. Neléčené onemocnění pak vede k infarktu myokardu a výrazně zvyšuje riziko cévní mozkové příhody.

Civilizační nemoc
Vysoký krevní tlak si nevybírá a postihuje jak mladé, tak starší ročníky. Se stoupajícím věkem se ale riziko zvyšuje. Rozlišujeme dva druhy hypertenze, a to primární a sekundární. Častější je ta první, která se týká 90–95 % nemocných. Nejčastěji se objevuje mezi 35. a 40. rokem života. Příčin primární hypertenze je několik. Od genetiky nebo pohlaví, ale stále častěji také vnější vlivy. Mezi ně patří zejména stres, nezdravá výživa, nedostatek pohybu, nadměrné pití alkoholu a samozřejmě kouření.

Příčinou sekundární hypertenze jsou pak jiná onemocnění jako například cukrovka, choroby srdce nebo třeba deprese.

Mohlo by vás také zajímat: Hlavní hrozbou pro naše zdraví jsou nemoci z blahobytu

Nekouřit, nesolit a dýchat
Pokud vám lékař sdělí, že máte vysoký krevní tlak, určitě jako první přestaňte kouřit. A to platí pro všechny druhy kouření: doutníky nebo vodní dýmky. Kouření totiž nepříznivě ovlivňuje naše srdce a cévy. A to i v malém množství pár cigaret denně. Kouřením tak riskujeme infarkt myokardu nebo mrtvici. Existují ale i další metody, jak krevní tlak snížit. Není to nic těžkého, stačí třeba zhluboka dýchat. Meditace a jógový dech jsou pomocníkem na hypertenzi. Mimo jiné lékaři radí omezit i solení, protože sodík ve velkém množství zapříčiňuje i vysoký krevní tlak.

Vyhněte se polotovarům a fastfoodům, kde si jen těžko zkontrolujete obsah soli. Pozor si dejte i na kořenicí směsi, které často obsahují spoustu soli.


Démon alkohol
Většina doktorů vám také poradí výrazně omezit alkohol. Čím méně ho pijete, tím lépe. Interní lékařka Michaela Štěpánová říká v rozhovoru pro OnaDnes: „Pokud trpíte vysokým tlakem, omezte příjem alkoholu. Pokud totiž najednou vypijete větší množství alkoholu, riskujete závažné komplikace, jako je třeba cévní mozková příhoda či poškození srdečního svalu. Pokud alkohol úplně vypustit nechcete, vyhněte se alespoň alkoholu tvrdému a vyměňte ho raději za přiměřené množství kvalitního červeného vína nebo piva.“

Kromě alkoholu byste měli omezit i pití kávy.

Mějte se rádi
Další radou odborníků je i méně pracovat, a vyhýbat se tak stresovým situacím. To však nemusí být v dnešní době vůbec možné. Pro začátek zkuste najít rovnováhu mezi prací a volným časem. Najděte si hobby, co vám dělá radost, poslouchejte relaxační hudbu nebo si prostě vyrazte na procházku do lesa. A vaše srdce a cévy vám určitě poděkují.

#Radek Mojžíš

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Naučte se chodit! Jak vám půlhodina denně pomůže k lepšímu životu