AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Také se vám při poslechu hudby občas zježí chlupy na zátylku? Máte „jiný“ mozek, tvrdí studie.

To, že hudba vyvolává husí kůži, motýly v břiše nebo pocit, že se člověku něco vzpříčilo v krku, je ale podle všeho poměrně vzácné.

Jak informoval list The Independent, loni harvardský student Matthew Sachs provedl výzkum zaměřený na fyzické projevy stimulace mozku hudbou. Jeho rešerše pracovala s dvaceti dalšími studenty, kteří se rozdělili přesně na půl: deset z nich prý fyzické projevy poslechu hudby zaznamenalo, druhých deset pak nikoliv.

Pozorováním se mu povedlo zjistit, že lidé, kteří s hudbou jsou schopni navázat emocionální i fyzické spojení, mají jinak stavěný mozek.

Mně samotnému se pevně do paměti alespoň jeden takovýto moment taxonomické proměny mé kůže zapsal. Husí kůže při poslechu doo-wopové klasiky It’s All Over But the Crying před dobrými pěti lety.

Analýzou série magnetických rezonancí dospěl k tomu, že takoví lidé mají více pojivých vláken mezi částmi mozkové kůry, napojenými na zvukové senzory, a částmi mozku, které zpracovávají emoce. Tyto dva uzly tak spolu efektivněji komunikují.

Sachsovy nálezy byly publikovány v žurnálu Oxford Academic. V rozhovoru do časopisu Neuroscience pak uvedl: „Jestliže jsou dva regiony mozku dobře propojeny, může následně každý zvlášť fungovat efektivněji i sám o sobě.“ Dostává se tak k názoru, že lidé, které z hudby mrazí, často mají mocnější a intenzivnější emocionální reakce. Celý proces se umocňuje, jsou-li tyto pocity propojené se specifickou vzpomínkou na specifickou píseň.

Tento odhad ale samozřejmě nelze potvrdit v laboratorním prostředí.

Protože celý výzkum proběhl na malé škále, Sachs v současnosti provádí jeho druhou fázi, která se bude soustředit na konkrétní reakce mozku na písně různé rychlosti, nálady a osobního vztahu posluchače k nim. Tímto výzkumem se hodlá dobádat toho, co fyzické reakce na hudbu skutečně neurologicky způsobuje, a nahlédnout tak i do světa neuropsychiatrie a léčení duševních chorob. Deprese nás zbavují schopnosti zažívat všední drobné radosti. Díky tomuto výzkumu byste s terapeutem mohli depresi brzy čelit i s pomocí hudby.

#RobinHendrych

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Proč chceme být cool? Abychom přežili, říká neurověda

 

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)