AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f
hledat

Také se vám při poslechu hudby občas zježí chlupy na zátylku? Máte „jiný“ mozek, tvrdí studie.

To, že hudba vyvolává husí kůži, motýly v břiše nebo pocit, že se člověku něco vzpříčilo v krku, je ale podle všeho poměrně vzácné.

Jak informoval list The Independent, loni harvardský student Matthew Sachs provedl výzkum zaměřený na fyzické projevy stimulace mozku hudbou. Jeho rešerše pracovala s dvaceti dalšími studenty, kteří se rozdělili přesně na půl: deset z nich prý fyzické projevy poslechu hudby zaznamenalo, druhých deset pak nikoliv.

Pozorováním se mu povedlo zjistit, že lidé, kteří s hudbou jsou schopni navázat emocionální i fyzické spojení, mají jinak stavěný mozek.

Mně samotnému se pevně do paměti alespoň jeden takovýto moment taxonomické proměny mé kůže zapsal. Husí kůže při poslechu doo-wopové klasiky It’s All Over But the Crying před dobrými pěti lety.

Analýzou série magnetických rezonancí dospěl k tomu, že takoví lidé mají více pojivých vláken mezi částmi mozkové kůry, napojenými na zvukové senzory, a částmi mozku, které zpracovávají emoce. Tyto dva uzly tak spolu efektivněji komunikují.

Sachsovy nálezy byly publikovány v žurnálu Oxford Academic. V rozhovoru do časopisu Neuroscience pak uvedl: „Jestliže jsou dva regiony mozku dobře propojeny, může následně každý zvlášť fungovat efektivněji i sám o sobě.“ Dostává se tak k názoru, že lidé, které z hudby mrazí, často mají mocnější a intenzivnější emocionální reakce. Celý proces se umocňuje, jsou-li tyto pocity propojené se specifickou vzpomínkou na specifickou píseň.

Tento odhad ale samozřejmě nelze potvrdit v laboratorním prostředí.

Protože celý výzkum proběhl na malé škále, Sachs v současnosti provádí jeho druhou fázi, která se bude soustředit na konkrétní reakce mozku na písně různé rychlosti, nálady a osobního vztahu posluchače k nim. Tímto výzkumem se hodlá dobádat toho, co fyzické reakce na hudbu skutečně neurologicky způsobuje, a nahlédnout tak i do světa neuropsychiatrie a léčení duševních chorob. Deprese nás zbavují schopnosti zažívat všední drobné radosti. Díky tomuto výzkumu byste s terapeutem mohli depresi brzy čelit i s pomocí hudby.

#RobinHendrych

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Proč chceme být cool? Abychom přežili, říká neurověda

 

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Poskytuji dobrovolně souhlas se zpracováním mých shora uvedených osobních údajů (jméno, příjmení, telefonní číslo) ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. (dále jen „Zákona“) pro účely marketingových a reklamních aktivit společností Creative Dock s.r.o. a AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní fond a.s., AXA životní pojišťovna a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Česká republika s.r.o., AXA ASSISTANCE, s.r.o. a Inter Partner Assistance, organizační složka (dále společně jen „Společnost“), ať už přímo nebo prostřednictvím finančních zprostředkovatelů a smluvních partnerů Společnosti. Souhlas uděluji na dobu následujících 5 let a zároveň potvrzuji, že jsem byl seznámen se svými právy podle §§ 11 a 21 Zákona. (skrýt text)

Podobné články