AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Soudkyně radí: Jak vychovat dítě, které půjde svojí vlastní cestou

Ruth Bader Ginsburgová je tak trochu superžena. Už skoro dvacet pět let je soudkyní nejvyššího soudu a je teprve druhou ženou v historii USA vykonávající tuhle funkci. Práva šla studovat v době, kdy pro ženy a muže platila odlišná věková hranice pro požívání alkoholu. Mezi pěti sty posluchači bylo tehdy devět žen. Na Harvard nastoupila rok po porodu prvního dítěte, s pomocí chůvy a manžela ale zvládla obojí.

Ve své eseji pro New York Times rekapituluje Ginsburgová životní události, které z ní udělaly železnou lady v taláru. Jasně, nikdo nežije svůj život podle návodů v knihách nebo na internetu, ale inspiraci od téhle dámy, která odmítla jít tou prošlapanou jednoduchou cestičkou, si rozhodně vzít můžeme. Takže pokud se chystáte vychovávat potomka a chcete, aby měl dostatečně dlouhý medailonek na Wikipedii a třeba i zanechal kulturní odkaz v popkultuře, čtěte!

1. Pěstujte čtenářskou vášeň
Láska ke knížkám je láska na celý život, a pokud se vám ji podaří předat vlastním dětem a udělat z času stráveného nad četbou zábavu místo povinnosti, máte vyhráno. Čtení je dostupné, rozšiřuje obzory i slovní zásobu a otevírá celý nový svět. A sama Ginsburgová neumístila tenhle bod na první místo náhodou. Knihy vás nutí více přemýšlet, dívat se na věci z více úhlů, jste díky nim méně ve stresu, lépe spíte, trénujete představivost. Je to zkrátka asi ta nejzdravější závislost, jakou můžete mít. Nejlepší tělocvik pro váš mozek!

2. Naučte je nezávislosti
Když člověk vyrůstá a postupně zjišťuje, co je vlastně zač, nastane pro něj těžký úkol: obstát s tím před okolním světem, aniž by si musel hrát na někoho jiného. Protože společnost se nám často snaží ukazovat, co je vhodné a co ne. A u mladých dívek to platí dvojnásob, i když doba už samozřejmě pokročila a názor, že žena je hlavně doplňkem muže, už tak často nepotkáte. Ve výsledku jsou ale úspěšnější přesně ti lidé, kteří se vykašlali na to, co by se slušelo a mělo, a dělají si věci po svém.

3. Učte je ocenit ty správné vzory
Jaké učitele ze školy si pamatujete do dneška? Většinou ty, kteří vám nechtěli dát nic zadarmo a snažili se vás (ač občas drsnými způsoby) vytrhnout z letargie pospávání na lavici a upoutat vaši pozornost a zvědavost. A i když jste nejdřív prskali, že váš někdo nutí ke každému tématu vést diskusi, dneska jsou to přesně ti učitelé, na které vzpomínáte s respektem.

A dostávat všechno zadarmo v nikom moc motivace neprobudí.

4. Není nutné mít vždycky poslední slovo
Na své svatbě dostala Ginsburgová radu od svojí tchyně: „V každém dobrém manželství musíš být občas trochu hluchá.“ Nechápejte to ale tak, že žena má držet pusu a krok. Spíš že není vždy nutné účastnit se debaty, pokud víte, že vás ten druhý stejně nebude vnímat. A tuhle filozofii doporučuje aplikovat i do pracovního života. Když uslyšíte něco, co vás může akorát naštvat, zkuste ovládnout svůj vztek a radši zůstat zticha. Vaše agresivní reakce v naprosté většině případů stejně ničemu nepomůže a u některých debat je prostě nejdospělejší se zdržet komentáře.

5. Nebojte se neproveditelného
Když šla Ginsburgová studovat, pouze 3 % advokátů byly ženy a funkci nejvyšší soudkyně vykonávala za celou historii pouze jedna členka něžnějšího pohlaví. Sexismus byl celkem na denním pořádku, neexistovaly třeba zákony, které by zaměstnavatelům zakazovaly propouštět ženy, když otěhotněly. Ona sama takhle o místo přišla a na univerzitě dostávala nižší plat než její mužští kolegové, protože měla přece manžela, který ji může podpořit. Rovnoprávnost byla zkrátka ještě v plenkách. A co z toho plyne? Nesmíme k věcem přistupovat způsobem „to přece nejde“, ale naopak se snažit najít cestu. Není to o nepříznivých okolnostech, ale o tom, jak se k nim postavíte.

Přeneseno do výchovy děti: nezrazujte je od jejich plánů jen proto, že je nízká pravděpodobnost jejich naplnění. Někomu se ta první prezidentka narodit musí.

6. Přejte jim šťastnou ruku
Je jasné, že do toho, koho si vaše dítě vybere za partnera, budete mít nejspíš hodně málo co mluvit. Ale měli byste se pokusit předat jim minimálně to, že když to udělají s rozmyslem, bude se jim životem plout o něco lehčeji. „V mnoha ohledech jsem měla v životě štěstí, ale tím největším bylo manželství s Martinem D. Ginsburgem. Stál při mně při porodu našeho syna, jako první četl a dával mi poznámky k mým článkům a proslovům a byl při mém boku při mých dvou dlouhých zápasech s rakovinou. Bez něj bych se na křeslo nejvyššího soudu nikdy nedostala.“ Příklady táhnou a tím největším budete v prvních rocích života vašich dětí právě vy. Tak začněte od sebe a snažte se žít v systému hodnot, který si přejete předat dalším generacím. Ať vás za to jednou neodsoudí.

#Simona Ó.

Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…

Bude vás také zajímat: Nejčastější rodičovská životní moudra, která by vlastně měla znít naopak

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)