Škrtí vás kalhoty v pase? Možná vám jde o život

Životní styl
To, jak máme tvarované tělo, má bohužel vliv nejen na naše společenské či milostné úspěchy, ale také přináší vážné varování. Přibývání v pase totiž může být jedním ze signálů, že nám hrozí rakovina nebo jiné závažné civilizační onemocnění.

Více než desetina světové populace je dnes obézní. Týká se to nejen něco přes 600 milionů dospělých žen a mužů, ale také zhruba stovky milionů dětí, jak uvádí zpráva o výzkumu, který probíhal po 25 let v 195 zemích, publikovaná v New England Journal of Medicine.

Za posledních více než třicet let se počet obézních na naší planetě v podstatě zdvojnásobil, a to jak v bohatých, tak v poměrně chudých státech prakticky všech kontinentů. A tato „epidemie“ už si vybírá svou smutnou daň. Jen v roce 2015 souvisely s nadměrnou tělesnou hmotností globálně až čtyři miliony úmrtí, což je údajně víc, než mají na svědomí dopravní nehody, Alzheimerova choroba a teroristické útoky dohromady.

V České republice je podle aktuálních průzkumů obézní pětina obyvatel, nejvíce nám podle lékařských statistik přibývají kila ve věku od 55 do 65 let. Mezi zavalitějšími spoluobčany přitom se 64 procenty převažují muži, žen s kilogramy navíc je u nás 49 procent. Zvyšuje se ale také počet dětí, které trápí nadváha či obezita. Mírně navrch tady mají opět chlapci. Celosvětově pak bohužel patříme k zemím, kde rakovina spojená s obezitou zabije největší počet lidí vůbec.

„Jablka“ v ohrožení
Nejde však jen o číslici, kterou nám ukáže osobní váha, nýbrž také o rozložení tukové tkáně v těle. Vědci z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) při Světové zdravotnické organizaci (WHO) totiž zjistili souvislost mezi tím, kolik si naměříme v pase, a rizikem této zákeřné civilizační choroby.

Lidé s postavou typu jablka jsou na tom tedy rozhodně hůře než „hrušky“.

Zpozornět by měli zejména muži s obvodem břicha nad 102 cm a ženy s mírou kolem pasu od 88 cm nahoru. Podle odborníků je tento typ měření dokonce spolehlivější než dříve upřednostňovaný index tělesné hmotnosti (BMI) a může být varovným signálem nejen v případě několika typů rakoviny, ale také cukrovky druhého typu, srdečních chorob, chronických nemocí ledvin a dalších vážných onemocnění souvisejících s obezitou.

„Stačí jen vzít krejčovský metr a změřit si obvod břicha,“ upozorňuje doktor Heinz Friesling z IARC. „Jednoduše tak zjistíte, jestli vám hrozí riziko některých druhů rakoviny – například rakoviny slinivky, o které je známo, že má souvislost s vyšší tělesnou hmotností nebo obezitou.“

Škodí podobně jako kouření
Celkem lékaři spojují s vyšší tělesnou hmotností třináct typů rakoviny včetně rakoviny prsu, slinivky, žaludku nebo tlustého střeva. Co se týká třeba rakoviny ledvin, nedávný výzkum ve Velké Británii potvrdil, že minimálně ve čtvrtině případů této nemoci je na vině obezita pacienta.

Navíc je tento typ nemoci radikálně na vzestupu, jen za posledních deset let stoupl počet případů v ostrovní zemi o 40 procent. Obezita se tak dostává na podobnou nechvalně proslulou pozici ničitele našeho zdraví jako kouření, které má podle odborníků na svědomí další čtvrtinu případů rakoviny ledvin. Jenom ve Velké Británii na tuto nemoc zemře ročně přes čtyři tisíce lidí.

Stačí malé krůčky
Přitom zdravější životní styl a váha v normě by mohly skutečně zachránit životy. Jak říká Sarah Toule z World Cancer Research Fund: „Kdyby každý ve Velké Británii měl přiměřenou váhu, dalo by se předejít vzniku nejméně 25 000 případů rakoviny ročně.“ Podle ní by docela dobře stačilo, kdyby lidé dodržovali pár jednoduchých pravidel.

Kromě omezení vysokokalorické stravy a nápojů bychom měli nejméně půl hodiny denně strávit cvičením.

Podobné mínění má i šéfka zdravotních informací Cancer Research UK Julie Sharp. „Je důležité, aby se lidé neustále dozvídali o metodách, jak snížit riziko rakoviny,“ říká. „A jestliže zatím neexistuje účinná ochrana proti této nemoci, pak je snaha udržet si zdravou hmotnost nejen jednou z možností, jak onemocnění předejít, ale má i další zdravotní benefity.“

K tomu, abyste si udrželi přiměřenou váhu – a potažmo také svůj život –, stačí podle ní udělat jen pár malých kroků z hlediska jídelníčku a fyzické aktivity a především u nich dlouhodobě setrvat. Vypadá to jako docela snadný plán, co říkáte?

#Johana Křížková

Mohlo by vás také zajímat: Věčné mládí pro všechny? Jak vědci i startupy dohánějí Věc Makropulos

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.