AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Šest nejlepších dronů začátku roku 2017

Rychlost 110 km/h, skladná velikost, profesionální záběr z kamery nebo nejlepší ovládání přes VR brýle. Je jasné, že dron nutně potřebujete. Který je ale pro vás ten nejlepší? Víme!

DJI, Phantom 4

DJI, Phantom 4
Nejlepší přítel kameramana

FAKTA 28 minut letu, rychlost 72 km/h, rádius 6 km, 4K kamera, FPV ano (streamování obrazu v živém čase do ovladače – a pilotování tak z pohledu dronu), 1380 g
CENA 38 000 Kč
Drony jsou velice náchylné k haváriím, a tak potřebujete něco, co opravdu vydrží. To je důvod, proč je Phantom králem spotřebních dronů. Má neuvěřitelně jednoduché pilotování a blbuvzdornost! Tenhle dron se úplně ježí senzory a čidly pro zajistění bezpečného letu a předcházení rizika kolize. Pevné tělo z polykarbonátu. Jediné, co trochu otravuje, je trochu objemný krabicoidní design. Zvlášť když k tomu připočtete dálkáč. Na druhou stranu stabilita, rychlost, dosah, výdrž na 28 minut letu, schopnost vrátit se domů, když se baterka blíží vybití, a plně stablizovaná 4K kamera, to je vše, co potřebujete pro natáčení svých video eposů. Tohle je referenční dron. DJI je leader na dronovém trhu a největší výrobce dronů na světě. Prezentace výrobce.

parrot-discoParrot, Disco FPV
Rychlý jako vlaštovka

FAKTA 44 minut letu, rychlost 80 km/h, rádius 2 km, kamera Full HD, FPV/VR ano, 750 g
CENA 35 000 Kč
Tohle není na doma. Úplně jiná koncepce, než jsou běžné kvadrokoptéry. Disco používá tlačnou vrtuli stejně jako vojenské drony a svým vzhledem připomíná spíš hi-tech vlaštovku. Doba letu je skvělých 45 minut a pěkných 80 km/h si užijete především díky přiloženým VR brýlím, do kterých se streamuje video z kokpitu, takže si celý let užíváte mnohem víc, než když to sledujete jen klasicky z displeje ovladače (je taky přiložen). Karbonové tělo a je to úplná novinka. Prezentace výrobce.

mavicpro2
DJI, Mavic Pro
Létající zázrak do větší kapsy

FAKTA 27 minut letu, rychlost 65 km/h, rádius 5 km, 4K kamera, FPV ano, 734 g
CENA 32 300 Kč
Mladší brácha Phantoma čtyřky. Všechny parametry jsou jen nepatrně horší, ale jinak pro něj platí většina z oslavných básní. Jen se zásadním bonusem, že je mnohem kompaktnější. Z fotek se to nezdá, ale opticky tak o půlku. A navíc má šikovnou skládací konstrukci, u níž nemusíte nasazovat žádné vrtule, jen vyklapnete ramena a letíte. Zázrak! Kvalita videa je pořád lepší než GoPro Karma a líbí se nám možnost natáčení do filmového módu 4K ve 24p. Video dokáže streemovat živě na vzdálenost 5 km. Tohle chceme! Prezentace výrobce.

parrot-mambo2
Parrot, Mambo
Plastový střílející kolibřík

FAKTA 8 minut letu, rychlost neznámá, rádius 20 m, 640×480 kamerka, FPV ne, 63 g
CENA 3 300 Kč
Srandovní hračka pro blbnutí doma nebo v kanceláři. Hlavní bonus tohoto dronu je specifický mechanismus, do kterého můžete upínat různé předměty až do váhy 4 gramů. Má to i časovač. V reálu to unese asi tak papír se vzkazem nebo kostku cukru. Druhý nástavec je „dělo“ na 6mm kuličky. Unese jich šest a plive s odstupem 1,5 s. Dostřel 2 metry. Celé je to tak nějak jako věc z Lega. Možná víc ublížíte, když protivníka seknete vrtulí. Ovládá se to přes BT v mobilu, ale můžete si přikoupit i ovladač, který prodlouží dosah na 60 metrů. A radši kupte i další baterky. 8 minut uteče jako nic.
Tip: Něco podobného, ale geneticky mixlého s Parrot Disco FPV, je minidron Parrot Swing. Levný a rychlý minidron (30 km/h). Prezentace výrobce.

karma
GoPro, Karma
Pro adrenalinové filmaře

FAKTA 20 minut letu, rychlost 54 km/h, rádius 3 km, 4K kamera (pokud ji koupíte), FPV ano, 1006 g
CENA 23 500 Kč (bez kamery) / 32 500 Kč (s kamerou HERO 5 Black)
Tohle je docela specifický případ. Na konci října se tenhle dron začal prodávat, ale po pouhých 16 dnech (!), zrovna v době vyhlašování Donalda Trumpa prezidentem, ho firma musela stáhnout z prodeje (problémy se ztrátou výkonu). Nikdo neví jak dlouho bude trvat než problém odstraní a vrátí dron na trh. Nicméně my gopročku věříme a vzhledem k tomu jak zásadní je to firma, musíme jejich dron zařadit do přehledu.

Zdánlivě je Karma konkurence k DJI Mavic Pro. Je skládací a má podobné letové parametry. Ale fotky klamou. Ve skutečnosti je Karma dospělý dron velikostí srovnatelný s DJI Phantom 3 a 4. Jasně, má skládací ramena, ale pořád je to o půlku větší obluda než skromný Mavic. Do kapsy ani malého batohu ho nenacpete. Letové vlastnosti a parametry jsou o něco horší než u Phantomu, ale hlavní výhoda je kvalita obrazu. Když už máte špičkovou kameru GoPro Hero 4 nebo 5 (na rozdíl od dronů jako DJI nahrává i zvuk!), není nic výhodnějšího než ji použít s dronem. A nebo naopak, koupíte si to celé ve zvýhodněném balíku a gopročko pak můžete používat i odděleně. Dostanete k tomu navíc i batoh a stabilizovaný držák Karma Grip Handle (samostatně stojí 3000 korun). Což je něco jako luxusní stabilizovaná selfie tyčka a grip. Celé dohromady je to skvělá sada. Uvidíme, jak dopadne souboj dvou mogulů trhu. Jednička adrenalinových kamer (GoPro) vs. jednička spotřebních dronů (DJI): První kolo vyhrál DJI. Prezentace výrobce.

xiaomiXiaomi, Mi Drone
Číňané začínají létat. Levně

FAKTA 27 minut letu, rychlost 65 km/h, rádius 2 km, Full HD nebo 4K kamera, FPV ano, 1,4 kg
CENA 23 000 Kč (s Full HD kamerou) / 25 000 Kč (4K kamera)
Z té ceny, co uvádíme, to není příliš patrné, ale tohle má být hodně laciná verze DJI Phantom 4. Snad to ale jen v Alze přestřelili a nakonec to bude levnější. Původní očekávání bylo 15 000 Kč. Ještě nezoufejme. V obchodech brzy. Magneziové tělo, krabicoidní design, dvě verze podle kvality videa. Podle ohlasů ale srovnání s DJI zatím kulhá, zatím jde opravdu jen o tu cenu. Prezentace výrobce.

dron-crash

Potřebujete jištění
Každý dron dříve či později spadne

Je to jen otázka času. I Phantom 4 s jinak vynikající funkcí detekce kolize (doporučujeme), nedokáže zázraky. Prudký poryv větru, letící ptáci, škodolibé děti… Tomu se nevyhnete.
Na co nestačí technika, zbývá pak už jen pojištění. Jsou různé možnosti. Dokonce sám čínský výrobce zavedl DJI Care, pojištění přímo vašeho stroje. Vychází to ale docela draho, na starší Phantom 3 4K vychází roční pojistka (kterou nelze prodloužit) na 5000 korun. My doporučujeme spíš pojištění odpovědnosti, to je důležitější. Něco jako havarijko na dron. Pojišťovna AXA na to má speciální kategorii Pojištění občanské odpovědnosti Extra. Když se tím pojistíte, vaším dronem můžete udělat škodu až milion korun a přesto jste z toho venku.

#Jan Strmiska