Samovolné objevování modřin: co vám tělo říká?

Životní styl
Ráno se vzbudíte jako každý jiný den. Protáhnete se, podíváte se do zrcadla a všimnete si něčeho velice neobvyklého. Na několika místech po celém těle uvidíte modřiny. Asi divoké sny. Jenže nadcházející den se objeví další. Různých tvarů a velikostí. Od malé jako koruna až po velké jako jablko. Co vám oznamuje vaše tělo?

Jakmile se organismus začne chovat jinak než obvykle, něco se mění. Nemusí jít nutně o závažný problém, přesto je potřeba si vždy dávat dobrý pozor. Obzvláště pokud jde o něco tak bizarního jako samovolné objevování podlitin. Na první pohled jde o děsivý symptom. Není se čemu divit. Nejdříve přichází racionální odůvodnění. Určitě jsem se někde bouchl, třeba i ve spánku nebo když jsem šel v noci na záchod. Po dalších objevech již rozum nestačí. Že by nadpřirozeno?

Středověká kletba
Dnes samozřejmě víme, že ne. Ale před stovkami let tomu tak rozhodně nebylo. Tajemné modřiny patří do kategorie příznaků, které ve středověku budily hrůzu. Cokoliv nevysvětlitelného se ihned spojovalo se světem zlých duchů a kouzel. Pokud byste se přemístili v čase, zcela jistě byste byli „diagnostikováni“ jako prokletí nebo posedlí ďáblem. Záleželo by na erudovanosti lokálního léčitele, případně báby kořenářky. Naštěstí pro nás tyto možnosti zmizely z povrchu zemského. Díky kvalitnímu lékařství víme, že příčiny se skrývají na jiných místech.

Nedostatek vitaminů
Jedno z několika lékařských vysvětlení nalezneme v oblasti vitaminů. Modřiny vznikají tak, že se při tupém nárazu poškodí na daném místě krevní cévy. Krev se dostane do tkáně a postupem času se zpět vstřebá. Proč vitaminy? Konkrétně vitamin B12, kobalamin, patří k nejdůležitějším složkám krvetvorby.

Pokud se tělu takové látky nedostává, přestane produkovat potřebné množství červených krvinek. A jejich malý počet stojí právě za tím, že se podlitina dokáže objevit i po malém, třeba i nepatrném nárazu.

V zásadě ale nejde o vážný problém. Stačí doplnit hladinu vitaminu.

Stará tkáň
Stáří s sebou nese mnoho zdravotních potíží. Organismus celkově přestává být tím, čím býval. Postupně ztrácí funkci regenerace. To velkým způsobem ovlivňuje pokožku. Stárnoucí kůže se stává tenčí, průsvitnou. Stejně tak se zhoršuje stav další vrstvy zvané škára. Ta chrání tělo před fyzickým poškozením. Bez ní bychom se sotva dokázali dožít vysokého věku. Bohužel její funkčnost se s přibývajícími léty vytrácí. Proces se nedá zastavit. Proto lidé v důchodu mají s modřinami problém. Když si sami nějakou přivodí, uzdravení trvá několikanásobně déle. Ale to není vše.

Slabá kůže může stát za senilní purpurou, neobvyklými podlitinami, které bez zákroku již nezmizí.

Zákeřné paprsky
Opalování se na sluníčku patří k oblíbenému sportu českého národa. Do určité míry jde o velice prospěšnou činnost. Díky slunečním paprskům dokáže tělo produkovat více vitaminu D, který stojí za silnými kostmi. Jenže všeho moc škodí. Jakmile se tráví na slunci příliš mnoho času, dochází k opaku. Když se kůže často „přepaluje“, stává se náchylnou k tvorbě podlitin. Obzvláště potom ve zmíněném stáří, kde se vyjeví, jak moc jsme se o svou pokožku v průběhu života starali. V extrémních případech dochází u spálení i k podkožnímu krvácení. V takovou chvíli je potřeba navštívit dermatologa. Při neléčeném krvácení dokáže poškozená tkáň změnit odstín natrvalo. Vzniknou tak fleky podobné modřinám.

Špatná játra
Za podlitinami mohou stát i mnohem vážnější potíže než pouhé vitaminy a přílišné slunění. Záhadné objevování se pojí i s poruchou jater. Nefunkčnost orgánu zapříčiňuje nedostatečnou tvorbu bílkovin nutných ke srážení krve. Proto se u pacientů trpících například cirhózou jater vyskytují modřiny na rukou i nohou. K porušení funkce nedochází jen nemocí, ale také používáním některých druhů prášků, u kterých je nutné, aby nemocný docházel pravidelně na krevní testy. Ve zmíněných situacích je náhodný výskyt řadí  jen jedním z několika příznaků.

Jakmile se tedy spolu s modřinami vyskytují i jiné bolesti a potíže, nesmí se váhat a ihned vyrazit do nemocnice.Symptom zabijáka
Nejhorší případy výskytu modřin poukazují na smrtelnou chorobu. Tmavé modré skvrny dosahující nadměrné velikosti se pojí s leukemií. Pokud tedy nejde o zcela jasný následek po větším fyzickém zranění, u kterého není potřeba přemýšlet nad tím, odkud se vzalo.

Leukemie není jedinou rakovinou, která dokáže vyčarovat strašidelné obrazce na kůži.

Umí to i nádory mozku, které převrátí hlavní řídicí jednotku těla vzhůru nohama. Nikdy nelze brát výskyt modřin na lehkou váhu. Ať už si sami zjistíte cokoliv o svém zdravotním stavu, neodkládejte návštěvu doktora. Včasná diagnóza je základem úspěchu boje s jakoukoliv zdravotní komplikací. I s tou na první pohled nepřemožitelnou.

#Jan Uhlík

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Moho by vás také zajímat: Máte časté bolesti? Pomůže vám silná káva!