AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Rumunský lékař objevil metodu, která najde rakovinové buňky dřív, než se začnou projevovat

Doktor Victor Velculescu je celosvětově známý svým výzkumem rakoviny a genomiky. Ve výzkumném centru americké Nemocnice Johnse Hopkinse zkoumá společně s týmem dalších odborníků způsoby, jak diagnostikovat rakovinu v co nejranějším stadiu. Neinvazivně, pomocí krevního testu. Včasné odhalení nemoci totiž často umožní zatočit s nádorem zavčas v době, kdy se dá ještě bezproblémově odstranit chirurgicky.

Rakovina je strašák současnosti. Podle Světové zdravotnické organizace v nadcházejících dvaceti letech stoupne počet nemocných až o 70 procent ročně. Přitom až polovině by se dalo předejít zdravějším životním stylem. V České republice bylo v roce 2014 přes 80 tisíc nových pacientů s nádorovým onemocněním. Ačkoli počet nemocných každý rok roste, mírně klesá naopak úmrtnost. K častějšímu uzdravování pomáhají lepší možnosti léčby a dobrá prevence. Protože čím dříve nádorové onemocnění zjistíme, tím lépe s ním umíme bojovat.

Výzkumný tým zkoumá změny v chromozomech pacientů s rakovinou už několik let a pracuje na krevní analýze, která by tyto změny byla schopná objevit co možná nejdřív. Jsou optimističtí a věří, že už brzy budeme schopni odhalit rakovinu ještě dlouho předtím, než se poprvé projeví.

Najít tu správnou čtečku
Test sestává z rozkladu DNA sekvencí a v nich se potom pátrá po znacích mutací vytvořených rakovinovými buňkami. Každá genetická mutace je unikátní, a v zásadě tak označuje DNA, která pochází právě z rakoviny. Můžete si to představit jako takový čárový kód. Jen zjistit, jakým způsobem jej správně načíst. Rakovinová mutace je zjistitelná v mikroskopických částech DNA v krvi. „Výsledky nás překvapily. U velkého množství pacientů byly už v raném stadiu nemoci viditelné změny ve složení krve,“ říká doktor Velculescu.

Vyvíjený krevní test je schopen odhalit většinu nejčastěji se vyskytujících druhů rakoviny, jako je rakovina prsu, tlustého střeva, plic a vaječníků.

Testy objevily rakovinu v krvi u 60 % zkoumaných pacientů v prvním stadiu rakoviny. U pacientů ve druhém stadiu měly testy dokonce 90% úspěšnost, ale pro tým lékařů je klíčové zaměřit se na diagnostiku rakoviny hlavně v prvním stadiu. Odhaduje se totiž, že rozpoznání rakovinových buněk už v prvním a druhém stadiu by zachránilo miliony životů ročně.

Mohlo by vás také zajímat: Mohl by být virus zika klíčem k boji s nádory na mozku?

Co všechno nám řekne jedna kapka
Na principu krevního testu pracuje i tzv. tekutá biopsie, další nová naděje pro onkologické pacienty, o které je v poslední době hodně slyšet. Ta se ovšem provádí pouze u již diagnostikovaných pacientů v pokročilých stadiích nemoci, kdy už lékaři vědí, na co se mají v testu zaměřit. Při klasické biopsii dochází k odebrání vzorku postižené tkáně, což je nepříjemný, tělo zatěžující a často i nebezpečný zákrok. Navíc se na výsledky čeká dlouhé týdny. Naproti tomu při tekuté biopsii se ze vzorku krve izoluje nádorová DNA a z ní lékaři získají informace o tom, jak nádor reaguje na léčbu. A hotová je do tří dnů.

Například u pacienta s rakovinou plic tak dokáže říct, jestli mutace genu činí nemoc léčitelnou určitým druhem léků a současně prováděná léčba by naopak jen zbytečně zatěžovala pacientův organismus. U méně šťastných pacientů s horší formou mutace jim alespoň ušetří týdny až měsíce nepříjemné léčby, která by ve výsledku nikam nevedla. Tekutá biopsie se ale nedá použít jako nástroj prevence, proto je pro doktora Velculescua teď klíčové pracovat na vývoji testu, který dokáže předpovídat přítomnost rakoviny, aniž bychom věděli, jaké konkrétní mutace může zkoumaná krev obsahovat.

Dalším krokem je vyzkoušet test u lidí, kteří mají velké riziko onemocnění (jako např. silní kuřáci), ale zatím žádné symptomy.

Konec běhání po doktorech?
Rakovina tlustého střeva se dá odhalit velmi brzy pomocí kolonoskopie a je pak dobře léčitelná. Ale kolonoskopie není zrovna zákrok, na který byste si preventivně zašli, když máte volné odpoledne. Stejně tak mamograf dokáže diagnostikovat již raná stadia rakoviny prsu, rakovinu děložního čípku odhalí cytologie, plíce zasažené rakovinou poznáte z rentgenového snímku. Ale pořád je to celá řada vyšetření, na které byste si v rámci prevence museli jednotlivě zajít. A málokdo z nás asi tráví svůj čas tím, aby přemýšlel nad tím, jestli náhodou nemá rakovinu. 

Tým doktora Velculescua ale pevně věří tomu, že s pomocí probíhajícího výzkumu bychom si za pár let mohli udělat v rámci pravidelné lékařské prohlídky jednoduchý krevní test, který by nás upozornil na vše nebezpečné, co se v našem těle zrovna odehrává, a dovolil nám zavčasu zakročit.

#Simona Ó.

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Bude vás také zajímat: Trápí vás noční můry? Nebojte se, vymazávání špatných vzpomínek se blíží.

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)