Rio 2016: Masové hroby, kokain i krádež olympijského ohně. Vítejte na skutečných Hunger Games!

Za hranicemi
Uspořádat hry v Riu byl vynikající nápad! Už poněkud zatuhlý sportovně-marketingový produkt tím dostal novou krev. Stoprocentně organizovaná show se v Brazílii vrací zpátky lidu. Co všechno se zatím povedlo?

Věčný oheň, blablabla… Ne tak v Brazílii

Nejdřív proběhl pokus uhasit posvátnou štafetu hasičákem:

Policie zasáhla a vtipálka odstranila z cesty. Ale Brazilci nejsou jen národem transvestitů. Jsou i houževnatí bojovníci. Druhý boj o oheň vyhráli domácí 1:0. Viva Brazil!

Podle záběrů z demonstrací se navíc povedlo oheň nejen znárodnit, ale i uhasit. Trasa slavnostního běhu s pochodní se totiž připletla poněkud méně povznesené demonstraci učitelů. Ti rozčíleně protestují proti tomu, že už dva měsíce nedostali plat kvůli blížícímu se vládnímu bankrotu. Což je v souvislosti s pořádáním nákladné a megalomanské akce olympijských her rozhodně pikantní. Rozzuřená elita národa tak zabavila pochodeň a kameny zahnala doprovodné automobily. Policie odpověděla slzným plynem a pepřákem. Policejní mluvčí vysvětlil, že oheň prý zhasíná často, a tak je zálohován dalšími osmi pochodněmi. Starověká kontinuita tak není narušena. Na mysl se nám derou filozofické otázky, jak je to vlastně s kontinuitou hořící substance?

Brazilský kokain má nyní olympijské parametry

Akoks

Další strašidelná předzvěst her. Při rutinní kontrole brazilská police zabavila přes sto sáčků s kokainem. Brazilští dealeři mají evidentně smysl pro humor, takže jsou nyní pytlíky opatřeny ikonickým olympijským logem a také varováním “nepoužívejte v blízkosti dětí”. Jak oduševnělé! Jak vysoké poplatky platí drogová mafie za použití symbolu olympijskému výboru, se nám však nepodařilo zjistit.

V barech v Riu si můžete vsadit na to, kdy přesně bude teroristický útok.

Novináři bydlí na masových hrobech otroků

A u1uyy_pn.jpg__800x600_q85_crop
Vizualizace olympijského parku v Rio de Janeiro tak, jak si idylku vysnili architekti WilkinsonEyre.

Jistě, celá lidská civilizace je postavena na hrobech našich předků. To ano. Ovšem když už si olympiáda hraje se symbolikou, tohle se úplně nepovedlo. Vyplavalo totiž na povrch, že novinářská vesnice Barra Media Villages je postavena na masových hrobech otroků. Novináři z Guardianu zjistili, že část brazilského Quilombo, což je čtvrť i společenství lidí, jejichž předkové byli uprchlými africkými otroky, byla stržena, aby ustoupila novodobé novinářské “vesnici”. Žádný archeologický průzkum, žádné slitování. Obyvatelé mluví o zničených posvátných pozůstatcích z koloniální éry. Ale to neví, že mohou být rádi, že jim tam nepostavili prasečák.

Bojovník džiu-džitsu přepaden. A prohrálAtypekDzudo

I když jste v normálním světě bouchač, v Brazílii to nemusí stačit. Novozélandský olympijský bojovník džiu-džitsu Jason Lee byl přepaden muži v policejních uniformách, když si vybíral peníze z bankomatu. Tedy jak sám říká: “Ne jen tak nějakými náhodnými lidmi se zbraněmi.” Zavlekli ho do soukromého auta a zavezli ke dvěma bankomatům, kde ho donutili vybrat vysoké částky. Lee není žádný zelenáč. Kromě toho, že je olympionik bojového umění, žije v Riu už deset měsíců. A prý je to peklo.

Varování sportovcům: Když plavete, zavřete pusu!

AplazZátoka Guanabara a městské pláže jsou plné splašků. Budou tu závody plachtařů a windsurfing. Přitom to není zrovna místo, kde by bylo radno cokoli živého ponořit do vody. Kontrolní testy právě odhalily, že je to horší, než se původně myslelo. Voda je plná patogenů, nebezpečných mikroorganizmů i toxinů. Tuny splašků sem město pumpuje každý den. Zápach je občas otřesný. “Zvlášť, když plavete mezi lidskými výkaly, mrtvými zvířaty a plovoucími ledničkami a televizory.” Všechno je ale relativní. Ve skutečnosti je tento záliv ještě “čistý”. Jiná místa v okolí jsou na tom mnohem hůř!

Požadují rekordní výkupné za matku šéfa Formule 1

F1
Bernie s manželkou Fabianou Flosi

Brazilský časopis Veja tento týden zveřejnil informaci o tom, že byla unesena nevlastní matka šéfa závodů Formule 1 Bernie Ecclestoneho. Aparecidu Schunck přepadli kousek od okruhu F1 Interlagos v Sao Paulu. Požadované výkupné je 36 milionů dolarů, což by bylo největší výkupné v brazilské historii.

Dostat po hlavě kabelkou s cihlou uvnitř

Areporterka

Diváci ještě do Ria nedorazili, takže místní násilníci přepadávají zatím jen televizní týmy a novináře. Lidé ze stanice Channel Nine unikli jen o vlásek, když byli přepadeni kousek od nejznámější pláže Copacabana. Zaútočila na ně skupinka transvestitů. Na novinářku Christine Ahern zaútočili růžovou kabelkou, ve které byla cihla nebo něco podobně těžkého. Týmu zachránila zadek ochranka s bývalým důstojníkem britských speciálních jednotek. Jen proto vyvázli lacino.

#Jan Strmiska