RetroBrain: Jak mohou gamesky bojovat s demencí?

Budoucnost, Životní styl
Jsou škodlivé, kradou čas a vytvářejí závislost. Právě tak se často mluví o videohrách. Skutečnost je ale pestřejší a videohry mohou i pomáhat. Jak to může fungovat, ukazuje německý startup RetroBrain, který vyvíjí hry pro seniory s demencí.

Stařenka sedí na židli a sleduje velkou obrazovku na zdi před sebou. Na ní jede motorka po dálnici. Luise Klages, které je 97 let, se na židli lehce naklání ze strany na stranu – a svým pohybem řídí motorkáře na obrazovce. Natáčí ji totiž malá kamera, která její pohyb přenáší a propojuje s videohrou na obrazovce. Jakmile zvládne cestu po prázdné dálnici, obtížnost se zvýší a na silnici přibudou auta. Později se objeví i jednoduché kvízové otázky. Co vypadá na první pohled úsměvně, může být brzy velkým krokem v léčbě demence.

Epidemie demence
Jedná se totiž o jednu ze čtyř her pro seniory MemoreBox, které vyvíjí německý startup RetroBrain. Hry připravuje a navrhuje tak, aby pomáhaly v léčbě demence, nemoci, kterou každým rokem trpí stále víc lidí. V Česku se od roku 1990 počet nemocných zvýšil dvojnásobně na současných víc než 150 tisíc lidí. Odborníci z České alzheimerovské společnosti navíc počítají s tím, že postižených bude dál přibývat a v polovině století bude demencí trpět na 380 tisíc Čechů.

Léčba této vážné nemoci je přitom v Česku teprve v začátcích.

Při demenci odumírají spojení v mozku, paměť i schopnost komunikace a udržení pozornosti postupně slábne, lidé se nedokážou orientovat v čase a prostoru a velké potíže pro ně představuje i samotný pohyb. Mozek totiž nedokáže dobře koordinovat jednotlivé pohyby, a hrozí tak riziko pádů a vážných zranění. Alespoň zpomalit nebo oddálit demenci přitom může častý pohyb a procvičování mozku, ideální je navíc obě tyto činnosti propojit.

Gamesky s universitní podporou
Přesně to nabízejí videohry od RetroBrain, které už testují v několika velkých domovech pro seniory v Německu. Za startupem stojí ani ne třicetiletý vývojář her Manouchehr Shamsrizi se svými kolegy – sami ve svých rodinách a mezi blízkými mají lidi, kteří bojují s demencí, a tak se rozhodli, že s tím zkusí něco udělat. Výsledkem několikaletého snažení jsou hry založené na Xboxu od Microsoftu. Jejich práci podporuje například Humboldtova univerzita, Institut Maxe Plancka, ale i velké společnosti, jako je Microsoft. Podle odborníků má gaming v léčbě demence velkou budoucnost. „Demence se sice nedá odstranit, ale je možné omezit umírání dalších spojení v mozku,“ říká Laurin Rötzer z týmu RetroBrain.

Seniorům na míru
Běžné videohry ale nejsou pro většinu seniorů, a obzvlášť těch, kteří již trpí demencí, vhodné: příliš barev, rychlosti a nesrozumitelná řeč. Shamsrizi a jeho kolegové proto museli především zjistit, jak hry upravit seniorům na míru. Navštěvovali proto často domovy pro seniory a spolupracovali i s Německou alzheimerovskou společností. „Rychle jsme poznali, že zejména starším pánům je trapné, když před ostatními prohrají,“ vysvětluje s tím, že právě proto se například nedá na motorce spadnout. Když člověk najede na nějakou překážku nebo do něčeho narazí, jede motorka dál, jen poskočí a trochu zpomalí. Také hudba, která hry doprovází, je upravená na míru starší generaci a autoři ji vybírali z písní, které byly hity před 70 a více lety.

Autoři MemoreBoxu také zjistili, že hrou nesmí provádět mladá žena – té by totiž většina starých lidí nedůvěřovala.

Dnes tak hry MemoreBoxu stačí spustit jednoduchým mávnutím ruky, a dál už hráče provází avatar – seriózní muž ve středních letech, oblečený v červeném svetru a kostkované kravatě. Celkově by si lidé ani neměli všimnout, že obsluhují počítač – to by je mohlo totiž odradit. Cílem je, aby se bavili a přitom trénovali mozek i koordinaci pohybů.

Kromě jízdy na motorce nabízí Memore Box třeba i hraní kuželek nebo stolní tenis.


RetroBrain je teprve na začátku, ale podle zkušeností v domovech, kde se hry již používají, to vypadá, že si budeme moct videohry spojovat i s pozitivními věcmi ve zdravotnictví a s léčbou vážných onemocnění. A třeba se časem v Evropě bude stále víc startupů věnovat seniorům. Ostatně je to nejrychleji rostoucí cílová skupina.

#Pavla Francová

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Vychovávají počítačové střílečky masové vrahy?