AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Rakovina kůže je na vzestupu. Jak se nejlépe chránit?

Také jste se celé léto snažili opálit se do bronzova? Abychom dosáhli požadovaného odstínu, hodiny vystavujeme těla slunci bez jakéhokoli ochranného faktoru. Velmi oblíbená jsou i solární studia, která nám zajistí opálení během celého roku. Bledost a bílá pokožka nejsou moc v kurzu.

Celebrity na obálkách časopisů to potvrzují. Nadměrné slunění si vybírá svou daň a je jedním z příčin vzniku rakoviny kůže. Tímto onemocněním dokonce v současné době trpí stále více lidí. Nebezpečný melanom nás přitom při podcenění prvních příznaků a nedostatečné prevenci může i zabít.

Doma i ve světě
Melanom se v různých formách vyskytuje především u starších lidí, ale může postihnout i mladší ročníky. Nejohroženější částí kůže jsou pak ty nejvíce vystavované slunci. Jedná se především o hrudník, záda, nohy nebo ruce. Čím tmavší je odstín kůže, tím je riziko nižší. Rakovinou kůže tak trpí především běloši. Lidé se světlejší pokožkou mají totiž méně přirozené ochrany proti škodlivému UV záření.

Mohlo by vás také zajímat: Potlačování negativních pocitů může odstartovat depresi i rakovinu

Nárůst výskytu můžeme pozorovat například ve Velké Británii nebo ve Spojených státech. Zde se za posledních čtyřicet let zvýšil počet nemocných až patnáctkrát. Nejvyšší výskyt tohoto onemocnění je v Austrálii. To je způsobeno vysokou mírou slunečního záření, převahou bělošské populace a také celkovým životním stylem. Australané velkou část svého života tráví na pláži vystaveni slunečním paprskům a mnozí z nich pak nebezpečí vzniku melanomu podcení. Příkladem může být i australský herec, představitel Wolferina, Hugh Jackman, který se s rakovinou kůže potýkal vícekrát. I v České republice se za posledních dvacet let počet nemocných zdvojnásobil.

V současnosti zde tak žije přes třicet tisíc nemocných, kdy z nich každý rok bohužel pět set této nemoci podlehne.

Herec Hugh Jackman na letošním Berlinale.

Do solárka pro krásu?
Příčin nárůstu počtů pacientů s melanomem je několik. Jedním z hlavních viníků jsou solární studia. Ty svůj boom zažily v osmdesátých a devadesátých letech. I přes to, že jejich obliba v současnosti stále klesá, jsou solária jedním z nejvíce rizikových faktorů při vzniku melanomu. Nejohroženější skupinou jsou pak mladé ženy pod 40 let, tvořící přes 70 procent jejich zákazníků. V této skupině pak narostl výskyt rakoviny kůže až o 2,2 procenta. Mezi další důvody patří i stárnutí populace. Většina pacientů s melanomem je starší 65 let. To souvisí se ztrátou schopnosti našich těl bojovat s rakovinotvornými buňkami. Čím více let se budeme dožívat, tím více bude narůstat počet nemocných s rakovinou. Nesmíme však zmínit zapomenout ani další faktory, jako je například globální oteplování a změna klimatu. Zplodiny a další plyny narušují ozonovou vrstvu, která nás pak dostatečně nechrání před UV zářením. Mezi nejhůře postižené oblasti patří Antarktida nebo již zmíněná Austrálie. Zde jsou pak lidé nejvíce vystaveni nebezpečným paprskům způsobujícím rakovinu kůže.

Abeceda zdravé kůže
Pro naše zdraví je pak nutná prevence. Důležité je všímat si jakýchkoli změn na naší kůži. Podivná znaménka, která zčistajasna změnila svůj tvar, mohou signalizovat nebezpečný melanom. Zaměřit bychom se měli na jakékoli výrůstky či ranky, které se nehojí. Mezi další symptomy může pak patřit i krvácení či neustálé svědění jednoho místa.

Odborníci pak radí, že bychom měli provádět samovyšetření alespoň jednou měsíčně, a to pomocí jednoduché „ABCDE“ metody.

Jednotlivá písmena označují věci, na které bychom se při samovyšetření měli zaměřit: asymetrie, border (ohraničení znaménka), colour (barevné změny), diameter (průměr pihy) a elevation (vyvýšení a povrch). Užitečným nástrojem je v současnosti i mobilní aplikace SkinVision, s jejíž pomocí snadněji odhalíte podezřelá znaménka a foťákem zaznamenáte jejich změny. Ty pak můžete sdílet se svým lékařem.

Jak se chránit?
Mimoto je samozřejmě nutné používat krém s dostatečně vysokým ochranným faktorem, a to 30 a výše. Zároveň bychom se měli vyhýbat dlouhému pobytu na přímém slunci mezi desátou a třetí hodinou odpoledne, kdy je UV záření nejškodlivější. Při pobytu u moře bychom si měli spáleniny od slunce vždy zakrývat látkou. Zapomínat bychom neměli ani na dostatečně kvalitní sluneční brýle či pokrývku hlavy. Absolutním no-go by pak měla být solária, která jsou pro naše zdraví i škodlivá.

#Radek Mojžíš

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Může hudba léčit rakovinu?


 

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)