Audiolekce: Nejlepší část vaší dovolené začíná, než vůbec vyrazíte

Psychická pohoda, Za hranicemi
Jak přežít dny do odjezdu na vaši vysněnou dovolenou, a dokonce si je užít? Představujeme meditačně-relaxační techniku, která vás už teď naladí do vyklidněného dovolenkového modu a umožní vám prožít těšení na maximum. 

Pro mnoho z nás je letošní dovolená po roce restrikcí a nejistot splněným snem. Jenže dny do odjezdu se vlečou a vy byste už nejraději rovnou naskočili do dopravního prostředku směr vaše destinace. Když se k tomu přidá shon před odjezdem a cestovní horečka, může se stát, že ještě na pláži nebudete mimo z lahodné mimózy, ale z toho, jestli jste zavřeli garáž a odpověděli na všechny e-maily.

Proto jsme pro vás připravili speciální relaxační seanci, kterou vás provede lektor jógy a meditace Michal Večeřa. Pomůže vám prožít dobu „před“ se zasněným úsměvem na rtech a v klidu. Těšení je velmi příjemná emoce a my ho díky této technice ještě znásobíme. Prázdninová radost pak bude o to větší!

Než se vydáte na své vytoužené místo, máme pro vás ještě další inspiraci pro větší klid a radost z volných dnů.

Plán ano, ale volný 

Plán je určitě dobré mít, abyste si vymezený čas opravdu užili na maximum. Pokud ale bereme své plány moc závazně, snadno se pak dostaneme do nepříjemného napětí. Život je přeci plný překvapení a nečekaných změn. Být ve stresu ještě před dovolenou kvůli myšlenkám typu „tak snad to všechno stihnu“ je opravdu zbytečné.

Pevně plánujte jen nutné aktivity, jako je rezervace hotelu. Kromě nich vytvořte spíše seznam nápadů a možností, ze kterých pak můžete svobodně vybírat. Představte si, že ráno vstanete s čistou hlavou a během klidné snídaně se podle nálady rozhodnete, jaký bude váš další dovolenkový den. Zda bude nabitý, nebo lenošivý. Není to příjemná představa? Dovolená je přeci hlavně o svobodě. 

Autentická inspirace 

Všichni chceme mít představu o tom, jak vypadá místo, na které se chystáme. Když si jej ale jednoduše vyhledáme přes Google, většina obrázků není příliš autentická. Bývají upravené, dobarvené, hodně podobné a nevytvářejí autentický dojem. Až člověk znejistí a říká si, zda to na daném místě bude opravdu vypadat tak pěkně jako na fotkách. To samé platí pro obrázky destinací z katalogů cestovních kanceláří.

Zkuste se proto raději poohlédnout po amatérských cestopisech. Skvělá jsou například videa od blogerů, kteří na různá místa světa cestují s batohem na zádech a prozkoumávají jejich skrytá zákoutí. Vy tak zaměstnáte svoji mysl vjemy, které vám pomohou se opravdu naladit na to, co vás čeká. Budete si moct představit, jak se v místě vaší dovolené žije a jaká je tamní atmosféra. 

Práce? Je to jen na vás!
O tom, jak se postavit k práci během dovolené, existuje spousta moudrých rad. Nejlákavější je samozřejmě představa, že nebudeme vůbec na příjmu, abychom si doopravdy odpočinuli. Pokud jste zaměstnaní a můžete se před odjezdem dohodnout s kolegy, že určité úkoly vezmou za vás, máte v tomto ohledu vyhráno. „Jste-li ale takzvaně na volné noze, může být celkem stresující představa, že nemáte během dovolené kontrolu nad důležitými věcmi. A že vás po návratu bude čekat ještě větší stres. To může negativně ovlivnit také schopnost opravdu se na dovolenou těšit. Osobně si dovolenou užiju i v kombinaci s prací, vše je to o správném dávkování,“ vysvětluje Michal Večeřa.  

Nemusíte se proto za každou cenu řídit obecnou radou zcela se od práce odstřihnout. Jste sami pány svého času a je jen na vás, jak ho uchopíte. „Pokud vám k lepšímu pocitu z dovolené pomůže věnovat ráno před snídaní půlhodinku vyřizování důležitých mailů, jděte do toho. Pak mail zavřete až do dalšího rána a užívejte si přítomný okamžik,“ radí Michal na závěr.