AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Proč má většina Čechů špatné životní pojištění?

Na otázku, proč si pořizují životní pojistku, by 75 % lidí odpovědělo, že hlavně kvůli následkům těžkých úrazů. Když se najednou nemůžete hýbat nebo jen špatně, není to žádná sranda. Tak uvažuje většina z nás. Jenže trvalé následky po zranění tím hlavním důvodem invalidit nejsou. A to ani zdaleka. Nejčastější jsou totiž invalidity na základě vážných chorob. Které často pojištěné nemáme.

Je logické, že máme z následků dopravních nehod, pádů nebo třeba úrazů při sportu největší strach. Obáváme se věcí, které nedokážeme předvídat, ačkoliv nám můžou obrátit život naruby. Díky průzkumu pojišťovacích statistik je snadné zjistit, že ve skutečnosti je úrazem způsobeno jen 15 % trvalých následků! To už nevypadá tak hrozivě, že? A přitom se právě na úrazy pojišťuje zmíněných 75 % lidí. Už jen proto je dobré pořídit si pojištění, které myslí na obojí. Nemoci i úrazy.

Pocity versus fakta
Ve skutečnosti totiž 85 % trvalých následků můžeme připsat právě nemocem. A z toho dokonce celých 30 % představují nemoci duševní. Nejsou vidět tolik jako ty klasické, a také proto nejsme moc ochotní se jimi zabývat. To ale bohužel neznamená, že se jim dokážeme vždycky vyhnout. Zanedbání péče o duševní pohodu, přemíra stresu a přehlížení příznaků toho, že se něco děje, mohou vést až k vážným a trvalým důsledkům pro vaše zdraví.

Nemocná hlava
Že vás při uzavírání pojištění ani nenapadlo myslet na duševní nemoci? Na jednu stranu se není čemu divit, tohle téma je ve společnosti stále tak trochu tabu. Vlastně ani nechceme myslet na to, co by se stalo, kdyby nám hlava přestala fungovat na sto procent. A kdybychom pak nebyli schopní pracovat, přemýšlet, starat se o svoje nejbližší a zkrátka dělat všechno tak, jak jsme byli zvyklí.

S duševním zdravím je to vůbec komplikované. Formuje ho spousta faktorů: dědičnost, životní styl, rodina, zázemí, pracovní prostředí, míra stresu, vztahy… Takže je celkově vlastně dost křehké. Navíc se složitěji „měří“, protože nemůžeme vždycky říct, jestli je naše duše (duch, psychika nebo jakkoliv tomu chcete říkat) zrovna stoprocentně v kondici, nebo jestli je na čase se jí věnovat trochu víc. 

O tom, jak křehká je naše psychika a že otázky psychického zdraví se dotýkají všech bez rozdílu věku, pohlaví i společenského postavení si můžete přečíst víc  na naší speciální microsite. 

Jaká je správná pojistka?
Pokud ještě pořád nejste přesvědčeni o tom, že je pojištění proti následkům vážných onemocnění včetně duševních nemocí rozumnější než pojistka zaměřená na následky úrazů, podívejte se na čísla. Ta jsou nakonec těmi nejpřesvědčivějšími argumenty. I následkem zaměření na úrazy (které jsou v pojištění levnější) jsou Češi obecně hluboko podpojištěni, jak tomu říkají odborníci.

Momentálně je v ČR průměrný invalidní důchod nejvyššího (třetího) stupně 10 300 korun za měsíc.

Zamyslete se, jestli byste dokázali z takové částky poplatit, co potřebujete: nájem, jídlo, oblečení a taky spoustu dalších jednorázových výdajů – a to všechno nejen pro sebe, ale třeba i pro rodinu. Pokud nemáte našetřený pohodlný finanční polštář, který vám zajistí pohodlné žití, i když se vám zrovna nebude dařit, může vám z téhle konkrétní představy naskočit husí kůže. Mimochodem minimální mzda pro rok 2017 je stanovena na 11 000 Kč.

Proto je dobré vybrat si pojištění tak, aby vám opravdu dobře posloužilo, když na to přijde. To je pro každého individuální, takže se nebojte řešit pojistku opravdu detailně. Prospěch z ní přece budete mít vy, případně vaši nejbližší. Pojišťovny mají obyčejně pár modelových příkladů, které vám pomůžou si vybrat správně. Nezáleží totiž jen na zdraví nebo věku, ale na spoustě dalších faktorů. Úplně základní správné nastavení ale není zdaleka tak těžké, jak si obyčejně myslíme.

Co až vám poteče do bot? 
Pokud máte třeba manželku, dvě děti předškolního věku a hypotéku na byt, může se vám hodit kombinace pojištění pro případ smrti, pracovní neschopnosti, závažných onemocnění a invalidity. Poslední z nich (pojištění pro případ smrti nebo invalidity s klesající pojistnou částkou) je nastavené tak, aby se v průběhu let snižovalo jak pojistné, tak částka, která by vám byla vyplacena – takže kdyby došlo k maléru v brzké době, kompenzace bude díky vyššímu pojistnému také vyšší. Děti jsou zatím malé a splátek bance zbývá ještě mnoho. Zato za dvacet let bude hypotéka splacená a děti samostatné, a proto bude zbytečné dávat za pojistku velkou částku.

Pokud zatím rodinu nemáte, jste mladí a netrpíte žádným vážným onemocněním, může vám stačit pojištění v menším rozsahu. I tak byste ale měli myslet na to, že se ani vám nemoci nebo jejich následky vyhnout nemusí. A to hlavně v případě, že se živíte sami. Pak se vám pevná záchranná síť může dost hodit.

Životní pojištění se zkrátka nevyplatí odbýt. Nelitujte těch pár desítek minut, které zabere výběr nejvhodnější kombinace. Protože když na to přijde a vy budete pojistku opravdu čerpat, může se stát, že z ní budete muset žít pěkných pár let. Myslete na ni proto jako na dlouhodobou investici, která přinese výnos přesně v tom okamžiku, kdy to budete nejvíc potřebovat. Stáhněte si zdarma naši příručku, jak si správně vybrat životní pojištění. A už vás žádný poradce neopije rohlíkem.

#Kateřina Linhardtová

Nekouříte a žijete zodpovědně? Šetříte své zdraví i peněženku. U pojišťovny AXA můžete získat slevu 20 % na vybraná pojištění invalidity s rizikovým životním pojištěním.

Přečtěte si také: Aby vás na horách nepřešel humor

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)