Proč jsou polévky zdravé

Vše o jídle
„Jen si dej polívčičku, ať ti pěkně rostou prsa,“ otravoval úlisný profesor mé spolužačky. Jakkoliv bylo jeho chování nevhodné, na jeho poznámce něco bylo. Polévky jsou z mnoha důvodů velice zdravé.

Nesnáším brokolici. Je to ďábelská, mozku podobná zelenina s podivnou chutí, která se nedá nazvat jinak než „zelená“. Přesto existuje forma, v níž si brokolici užívám: jako krémovou brokolicovou polévku.

„Polévky usnadňují zvýšení příjmu zeleniny dokonce i mezi těmi nejvybíravějšími dětmi,“ napsala nutriční terapeutka Nicole Avena. A muži jsou občas jako děti.

Další výhodou polévek je, že do nich můžete naházet prakticky cokoliv – skvělý způsob, jak se zbavit zbytků v domácnosti. Když se vám nedostává jedné ingredience, nahradíte ji druhou a nic moc se nestane. Ano, polévka bude chutnat jinak, ale s největší pravděpodobností bude pořád chutnat dobře.

Mohlo by vás také zajímat: Obsah vitaminů a minerálů v našich potravinách rapidně klesá

Zhubnete
Z polévky neztloustnete. Studie o obezitě z roku 2005 ukázala, že kdo jí alespoň 2 porce nízkoenergetické husté polévky, shazuje váhu o polovinu snadněji než lidé, kteří dávají přednost vysokoenergetickým hustým potravinám.

Polévky jsou obvykle chudé na kalorie, ale bohaté na vitaminy, minerály a další zdraví prospěšné látky.

Naopak mají omezené množství pevných tuků, cukrů nebo zpracovaných škrobů. Polévka vás navíc zaplní a může snížit počet kalorií, které přijmete během příštího jídla, až o 20 %. Lidé, kteří jedí polévky, mají díky nim vyrovnanější stravovací návyky. Přijímají více bílkovin a vlákniny, vitaminů a minerálů a méně kalorií a tuku.

Jinými slovy: díky polévkám nezhubnete. Prostě díky nim budete jíst zdravěji, a díky tomu zhubnete.

Jaké ano, jaké ne
Nejzdravější polévky jsou z vývaru, se zdrojem proteinů (libové maso, ryby či luštěniny) a různými druhy zeleniny. Méně zdravé jsou krémové a sýrové polévky, které jsou kaloricky náročnější. Pomalý způsob vaření zajišťuje, že si polévka uchová jak vitaminy, tak minerály.

Vaše tělo také zpracuje živiny z mnoha druhů zeleniny snáze, když je uvařená, než kdybyste ji jedli syrovou.

A jaké polévky byste rozhodně měli držet ve své kuchařce?

Kuřecí polévka
Kuřecí polévka je ideální nástroj na posílení vaší imunity a zahnání nachlazení nebo horečky. Navíc je vhodná pro vaše zažívání. Přidejte česnek a zázvor, které působí protizánětlivě a podporují imunitu.

Gazpacho
Nedávná studie objevila, že vysoká spotřeba gazpacha souvisí s nízkým krevním tlakem a sníženou hypertenzí u lidí, kterým hrozí srdeční choroby. Ještě starší studie ukázala, že dobrovolníkům, kteří jedli polévku gazpacho 2× denně po dobu jednoho týdne, se snížily známky oxidačního stresu a zánětu v krvi.

Dýňová polévka
Dýňová polévka pomůže každému, kdo bojuje se špatným trávením. Je vhodná i pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Obsahuje spoustu vlákniny, málo kalorií, dodá hodně energie a snadno se tráví.

Polévka miso
Japonská polévka miso je plná zdravých probiotik. Ulevuje od bolesti, zmírňuje únavu, reguluje trávicí a střevní funkce, chrání před žaludečními vředy, zvyšuje zdraví srdce, je protizánětlivá a snižuje riziko chronických onemocnění spojených se špatným životním stylem.

Rajská polévka
Rajská polévka je bohatá na lykopen – silný antioxidant, který vám pomůže zbavit se stresu. Navíc zabraňuje zánětlivosti a snižuje riziko chronických nemocí. Je v ní také hodně vitaminů A, C a K a vápníku.

Čočková polévka
Pokud jste vegetarián nebo vegan, čočková polévka vám pomůže nabrat bílkoviny. Navíc snižuje hladinu cholesterolu v krvi, posiluje srdce, trávicí trakt a stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Zelňačka
Tato polévka je plná vlákniny, vitaminů B, C a K a vyplavuje z těla toxiny.

Špenátová polévka
Polévka plná živin a bohatá na antioxidanty. Posiluje kognitivní funkce a paměť a je skvělá pro zdraví kostí.

Chřestová polévka
Pokud máte cukrovku nebo rezistenci na inzulin, zkuste polévku z chřestu. Miska chřestu zvýší schopnost inzulinu transportovat glukózu z krevního řečiště do buněk.

#VojtaŽák

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Přečtěte si také: Jak přežít ráno? Snídejte a ve sprše si dejte pomeranč!