Připravte se na epidemii – očkování proti chřipce se vyplatí!

Životní styl
Ucpaný nos, kašel, bolest kloubů a nevolnosti patří jen mezi některé symptomy chřipky, která dokáže pěkně znepříjemnit život. Je vysoce nakažlivá a nejčastěji se přenáší pomocí kapénkové infekce, nebo v některých případech dokonce i dotykem. V zimních měsících jí v České republice trpí okolo milionu lidí. Skutečné číslo může být ale mnohem vyšší, protože ne všichni vyhledají lékaře. Chřipka se týká každého, a to i když zdravě jí a pravidelně se hýbe. Dospělý člověk nad třicet let jí onemocní v průměru dvakrát za deset let.

Pokud jste mladí a netrpíte žádnou chronickou nemocí, je její průběh sice nepříjemný, ale neohrožuje vás na životě. U starších lidí může naopak vést ke komplikacím, v extrémních případech dokonce i k smrti. Mezi další skupiny, které by se měly určitě nechat očkovat, patří již zmínění senioři, lidé s nadváhou nebo oslabenou imunitou a kuřáci.

Mohlo by vás také zajímat: Chronicky nemocní mají energii na příděl. Teorie lžiček ukazuje, jak je to obtížné

Očkování stále ve stínu
V České republice není očkování proti chřipce příliš populární. Proočkovanost se u nás pohybuje okolo 5 až 7 procent, což je v porovnání s ostatními evropskými zeměmi málo. Chřipka si přitom každý rok vyžádá až 2000 životů. I když se ozývají hlasy, které ho z různých důvodů odmítají, o očkování se vyplatí uvažovat. Výhody totiž převažují nad nevýhodami. Hlavním přínosem očkování je jeho účinnost – sníží totiž riziko onemocnění až o 60 procent. Vakcíně trvá pak zhruba dva týdny, než naplno zabere. A v případě, že byste chřipkou přesto onemocněli, bude mít mnohem lehčí průběh.

I když se vakcína vyrábí z oslabeného viru, jsou obavy některých lidí z toho, že by mohla chřipku spustit, liché.

Oslabí vás i peněženku
Lékaři mysleli i na ty, kteří se bojí jehel. Vakcínu je možné do těla dostat i skrz nosní sprej. Ten má stejnou účinnost jako klasické očkování a je vhodný pro děti od dvou let a pro dospělé. Nedoporučuje se pouze lidem starším padesáti let, těhotným ženám a lidem s oslabenou imunitou. Očkování vám pomůže předejít i finanční tísni. Chřipka vyřadí nemocné na dny až týdny z pracovního procesu s nutnou dobou rekonvalescence se sníženou výkonností. To může znamenat výraznou zátěž pro rodinný rozpočet, a to mnohem výraznější, než jakou je pořizovací cena samotné vakcíny.

Druhá strana mince
Očkování s sebou přináší ale i různá rizika. Opatrněji by k němu měl přistupovat každý, kdo má alergii na vejce. Vakcína, stejně jako mnoho dalších, obsahuje malé množství proteinu získaného z bílku.

V případě těžké alergie tak musí očkování proběhnout pod dohledem lékařů, například v nemocnici.

Je dokonce možné, že budete alergičtí i na samotnou vakcínu, proto je nutné očkování vždy předem prokonzultovat s lékařem. A stejně jako ostatní medikamenty může i vakcína proti chřipce mít negativní vedlejší účinky. Mezi ně patří zarudnutí či otok místa po vpichu, bolest hlavy, horečka nebo lehká nevolnost.

Nešiřte ji!
Pokud vás argumenty pro očkování stále nepřesvědčily, existují kromě něj i další způsoby prevence. Jedním z nich je (pokud možno) vyhýbat se kontaktu s nemocnými. Pokud vás skolila chřipka, udělejte svým kolegům a přátelům službu a zůstaňte radši doma. Tím zamezíte jejímu šíření. Při kýchání nebo kašlání si také zakrývejte rukou nebo kapesníkem ústa. Neměli byste zapomínat ani na pravidelnou hygienu a mytí rukou. Používejte i antibakteriální mýdlo a vyhazujte použité kapesníky. 

Dostatečný příjem vitaminů (zejména vitaminu C), minerálů a dostatek pohybu jsou tou nejlepší obranou proti chřipce. Vyhýbat byste se měli také stresu a nadměrné konzumaci alkoholu či dalších omamných látek. Zázraky pro váš imunitní systém dokáže otužování nebo pravidelné saunování.

#Radek Mojžíš

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Přečtěte si také: Společnost zahlcená antibiotiky: Zabírají stále méně