AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Jak přežít ráno? Snídejte a ve sprše si dejte pomeranč!

Zazvoní budík, vy se převalíte na druhý bok a na cestě do práce se proklínáte, že jdete zase pozdě. Přitom to jde i jinak. Udělat si ráno příjemným startem do úžasného dne není nic složitého. Pro začátek stačí opravdu málo – třeba začít snídat.

Bez snídaně má vaše tělo pocit, že hladoví, a vyšle signály do mozku, že potřebuje okamžitou energii. Vy skočíte po čokoládě z šuplíku v kanceláři a váha jde nahoru. Proto většina dietologů doporučuje pacientům, kteří chtějí zhubnout, snídani rozhodně nevynechat. Podle jedné studie jsou chroničtí nesnídači ohroženi vyšším rizikem vzniku cukrovky druhého typu.

Zapomeňte na koblihy
Snídaně zlepšuje i kognitivní funkce, paměť nebo schopnost koncentrace. S plným břichem bude lepší i vaše nálada. Děti, které pravidelně snídají, se ve škole lépe soustředí a mají lepší známky. Co bychom ale měli snídat? Zapomeňte na přeslazené pečivo jako třeba koblihy nebo koláče. Zdravější alternativou není ani oblíbené müsli – to také obsahuje plno cukru. Místo toho si radši dejte míchaná vajíčka s vysokým obsahem bílkovin nebo čerstvé ovoce.

Na pudy jsou pomeranče
Existují však i netradičnější ranní rituály, na které přesto někteří lidé nedají dopustit. Jedním z nich je pravidelné jedení pomerančů. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by se nemuselo odehrávat pouze ráno a ve sprše. Tento zvyk byl poprvé popsán na internetovém serveru Reddit, kde jej uživatelé zařadili do seznamu nekonvenčních věcí, které by měl každý v životě aspoň jednou zkusit. Podle nich se jedná o neopakovatelný a osvobozující zážitek uspokojující naše primární pudy. Ve sprše totiž nemáme strach z toho, že se ušpiníme, a můžeme jíst pomeranč, jak chceme. Jeho vůně prý navíc prostoupí celou koupelnu a v uzavřeném prostoru je mnohem výraznější.

Výsledkem by tak mělo být nové, vyrovnanější já.

Snídat a meditovat
Mezi zvyky, které jsou blahodárné pro naši mysl, a jejich přínosy jsou navíc vědecky ověřené, patří pravidelná meditace. Ta působí blahodárně nejen na naši celkovou psychickou pohodu, ale omezuje dopady stárnutí. Díky meditaci zvládnete lépe každodenní stres a dobije vás na celý den. Jen si musíte dávat pozor na to, abyste při ní ráno znovu neusnuli.

Ráno v ledu
Dalším, mnohem méně příjemným rituálem dobrým pro zdraví, je pravidelná ledová koupel. To je receptem úspěchu Tima Kendella, CEO serveru Pinterest, který si každé ráno přivstane a vychladí si pomocí kostek ledu svoji koupel na 12 stupňů. Po pěti minutách v ledové vodě se cítí svěží a připravený začít den. Je to prý stejně návykové jako pití kávy, navíc mu to lépe myslí a je plný energie.

Studenou vanu nebo sprchu doporučují i vědci. Ta podle nich podporuje imunitní systém, a dokonce zlepšuje naši kůži a vlasy.

Endorfiny vyplavit!
Pokud nejste žádní otužilci, radši si ráno zacvičte. I malý workout těsně po probuzení nastartuje metabolismus. Běhání s prázdným žaludkem rychleji spálí kalorie, a to často až o 20 procent! Pokud vydržíte, vytrénujete si kromě nohou a pozadí i svoji vůli. A ta je základem každého úspěšného cvičení nebo snahy zhubnout. Ranní rozcvička také výrazně redukuje hladinu stresu a vyplavuje hormony štěstí. Pokud vás běhání nebaví, i malá procházka vám zlepší náladu a pravidelná chůze je jedním z nejzdravějších druhů cvičení.

#Radek Mojžíš

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Přečtěte si také: Naučte se chodit! Jak vám půlhodina denně pomůže k lepšímu životu

 

 

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)