Woman working at home, cleaning the floors, washing the laundry and cleaning up the mess in the closet during quarantine

Prach za všechny prachy

Bydlení, Životní styl
Utírání prachu je taková typická sisyfovská práce. Člověk se k  tomu po čase dokope a za pár dní aby to dělal znovu. S  prašností uvnitř našich domovů ale nejsou žádné žerty.

Pomiňme alergiky či děti, ani zdraví dospělí jedinci by neměli ignorovat šedé nánosy na nábytku. Jak se ho ale co nejefektivněji zbavit? A je to vlastně nutné?

Od lidské kůže k meziplanetární hmotě

Prach vzniká buď přímo v interiéru, anebo se do něj dostává z okolního prostředí. Zvenčí si ho přinášíme v podobě částeček pylu, půdy, hmyzu a rostlin. V interiérech pak můžeme najít srst našich domácích mazlíčků, textilní a papírová vlákna, vlasy, zbytky potravin a zejména lidskou kůži. Celá naše pokožka se každé čtyři týdny kompletně obmění a denně se nám tak z těla odloupne až 500 milionů odumřelých kožních buněk. 

Malé procento domácího prachu může tvořit i prach kosmický, tedy částice meziplanetární hmoty menší než 1 mm, jež volně plují vesmírem. Na Zemi jich každoročně dopadne asi 40 000 tun, průměrně tak na metru čtverečním zemského povrchu najdeme nejméně jedno zrnko kosmického prachu.

Komu hrozí nebezpečí

Kromě výše popsaných složek obsahuje prach v domácnostech zejména ve větších městech i zdraví nepříliš přátelské látky, jako je stroncium, arzen, chrom, hliník a další nebezpečné kovy. Specifickou kapitolu představují alergici či astmatici, kterým působí prach největší obtíže. Prach škodí i malým dětem nebo starším lidem. Ani zdraví dospělí jedincinemají déle pobývat v zaprášeném prostředí – hrozí podráždění sliznic dýchacích cest, které se stávají náchylnější k respiračním onemocněním a rozvoji alergie v dospělém věku. Podobný vliv má prach i na domácí mazlíčky.

Jak se tedy prachu zbavit? Opatření se dají rozdělit na preventivní (zabraňující tvorbě prachu) a aktivní (odstraňování prachu).

Sedmero prachové prevence

  • Omezte co nejvíce textilní doplňky, závěsy, dečky, dekorativní polštářky a prachové peřiny. Zadržují a vracejí prach zpátky do bytu, špatně se čistí a jsou i zdrojem roztočů.
  • Koberce jsou zdrojem prachu a čím méně jich budete mít, tím lépe. Pokud přes to nejede vlak a koberce musíte v domě mít, volte menší rozměry, abyste je mohli lépe vyčistit či vyprat.
  • Volte snadno omyvatelný nábytek. U pohovky dejte před látkovou úpravou přednost kožené či koženkové verzi.
  • Větrejte zejména po dešti a za bezvětří, omezíte přísun čerstvé dávky prachu zvenčí.
  • Využívejte v bytě antistatické materiály, které odpuzují prach, jako jsou žaluzie.
  • Sezónní nebo méně často používané oblečení vakuujte, ať nezadržuje prach. Umělé květiny odstraňte úplně, jsou doslova lapači prachu.
  • Zvažte pořízení klimatizace, filtry zachytí skoro 99 % veškerého biologického znečištění zvenčí.

Beze strachu proti prachu

Pokud na utírání prachu berete jen suchou prachovku, prach jen rozvíříte po místnosti a přesunete ho na jiné místo. Totéžplatí i pro podlahy. Prach začne poletovat vzduchem a za chvíli se znovu usadí. Vezměte si na pomoc raději vodu a všechny police i skříňky důkladně otřete navlhčeným hadříkem nebo utěrkou, zem také raději namokro.

Pokud chcete přeci jen použít vysavač, rozmyslete si pořadí úklidu. Vyplatí se začít právě vysáváním a utírání prachu z nábytku nechat na později, až se rozvířený prach usadí. Nezapomínejte ani na nečistoty, které se usazují v radiátorech, na listech květin, v rozích místností, na lištách, lampách a stropních svítidlech.

Tip na závěr

V boji s usazeným prachem se osvědčily spreje a ubrousky s antistatickými vlastnostmi. Když s nimi setřete všechen nábytek, zpomalíte opětovné usazování nečistot. Důležité je čistit pravidelně radiátory, proudění tepla roznáší usazený prach po místnosti.

Pokud máte doma alergika, zvažte instalaci čističky vzduchu, zaručí filtrování vzduchu a sníží množství poletujícího prachu. Nechcete-li se namáhat s podlahou, s prachem na ní si poradí i robotický vysavač. Opět je vhodné sáhnout po variantě s vlhkým čištěním, aby se prach nevířil. A tip do teplého letního počasí na závěr? Nepoužívejte větrák, který zvedá prach, a dejte raději přednost větrání.