AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Pozor: Nadšení pro věc vás může připravit o rozum

Syndrom vyhoření má stejné datum narození jako práce samotná. Pojmenován byl však až v roce 1974 americkým psychoanalytikem Herbertem Freudenbergerem, který se sám stal jeho obětí. Dokonale naplnil představu o pověstné kovářově kobyle, která chodí bosa. Lidé, kteří se věnují tzv. pomáhajícím profesím, jsou totiž syndromem vyhoření postiženi nejčastěji.

shutterstock_440003995

Pracujete jako lékař, zdravotní sestřička, telefonní operátor nebo krotíte třídu plnou dětí? Mějte se na pozoru. V bezpečí ale nejste, ani pokud se věnujete jinému zaměstnání. Mohlo by se zdát, že syndrom vyhoření je cosi náhlého, jiskra, požár, spáleniště. Má se to s ním trochu jinak. Plíživě. Vlastně spíš, než že vyhoříte, pomalu prohoříte.

Kde se vzal, tu se vzal
Lidé se do pasti syndromu vyhoření obvykle dostanou stejnou cestou. Nová práce, velké nadšení a očekávání. Když přijdou překážky, přitlačí na pilu a zvýší pracovní nasazení. A ono pořád nic. Přijde vystřízlivění a po něm frustrace, která prohoří do apatie, a je vymalováno. Teda vypáleno.

Jak poznat vyhoření

  • dlouhodobý pocit naprostého fyzického i psychického vyčerpání
  • neochota, podrážděnost
  • vyhýbání se lidem (zejména kolegům a klientům)
  • cynismus a ironie
  • zhoršená schopnost soustředění, zapomínání
  • rezignace na nové pracovní výzvy, negativismus
  • kuřáci více kouří, časté je i nadměrné pití (riziko vzniku závislosti)
  • problémy se spánkem, celková únava, bolesti hlavy, časté infekce
  • otestujte se v našem kvízu

Nepřehlížejte, že hoříte
Prvním a nejdůležitějším krokem je, jak už to bývá, připustit si, že je něco špatně. Podceňování příznaků a snaha „vydržet to“ až na krev se nevyplácí. Čím později s léčbou začnete, tím delší bude. Na syndrom vyhoření platí psychoterapie zaměřená na umění odpočinku a odstupu od pracovních problémů. Někdy může lékař předepsat také antidepresiva (nebojte, nejsou návyková).

https://patalie.cz/ohrozuje-vas-deprese-nebo-syndrom-vyhoreni/

A víte, co je vůbec nejlepší?
Prevence. Následující rady nejsou nikterak objevné, vlastně je najdete i v časopise s křížovkami pro ženy. Ale fungují. Snažte se oddělovat práci a soukromý život. Najděte si čas pro sebe a své záliby. A někdy nedělejte prostě nic. I to je totiž něco! A chcete-li vědět, jestli už nekráčíte vyhoření vstříc, udělejte si náš test!

#Markéta Drahoňovská

Chraňte se proti následkům invalidit z duševních onemocnění. A pokud už nějaké životní pojištění máte, zkontrolujte si, jestli ho máte nastavené správně. Drtivá většina Čechů má totiž životko nastavené špatně. Zjistěte, jestli k nim nepatříte taky.    

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)