Pozor na pokuty v zahraničí!

Auto a mobilita
Přicházejí jarní prázdniny. Nejčastěji skloňované slovní spojení posledních pár dní. Noční můra řidičů cestujících do zahraničí, splněný sen obyvatel měst. Na jedné straně máme nekončící kolony, na straně druhé „města duchů“.

Pokud jste rodič a vaše ratolesti čekají v následujících týdnech jarní prázdniny, jistě se už velmi těšíte na pořádnou lyžovačku v Tatrách nebo Alpách. Pomalu, ale jistě připravujete lyže, snowboardy, běžky a balíte opalovací krémy. Bude to krásná dovolená a na sportovní odpočinek se těší celá rodina. Jenže i takovou horskou idylku může zkazit nevědomost a nepozornost. Víte, na co byste si měli dát pozor, pokud cestujete do zahraničí autem?

Spěcháte? Zaplatíte 

Spěchat se nevyplácí. Rozhodně ne na silnicích. Obecně platí, že v evropských zemích, a především u našich sousedů mají podobná pravidla silničního provozu jako my. Přesto si dávejte pozor a myslete na známé rčení: „jiný kraj, jiný mrav“. 

Rakousko 

Na rakouských silnicích se projedete podobně jako v České republice. Rychlostní limit na dálnicích je 130 km/h, v obci pak 50 km/h. Sledujte ovšem informační tabule, kterých je v Rakousku požehnaně. Mohlo by se vám totiž stát, že nepozorností přijdete o pár desítek až stovek eur.  

Na více používaných úsecích rakouských dálnic je dlouhodobě snížena rychlost na 110 km/h. Za porušení rychlostního limitu si můžete vykoledovat pokutu ve výši až 70 eur, a to pouze v případě, že ji zaplatíte na místě. Ve správním řízení byste přišli o více než 2 000 eur. 

V rámci snižování emisí maximální povolenou rychlost regulují i větší rakouská města jako Innsbruck nebo Salzburg. Za překročení daného limitu v těchto městech vám hrozí dokonce dvojitá sankce – za překročení rychlostního limitu a za znečišťování ovzduší. 

Itálie 

V Itálii jsou, co se týče sankcí za rychlou jízdu, podstatně přísnější. Opravdu se vám tedy nevyplatí spěchat. Při překročení rychlostního limitu o pouhých 10 km/h budete nuceni zaplatit více než 1 000 Kč. 

Slovensko 

Naši slovenští bratři berou překračování rychlostního limitu velmi vážně a vybírají dost tučné pokuty, takže před cestou na Slovensko se naučte pořádně hlídat tachometr nebo naplňte peněženku. Překročení rychlosti o 20 km/h v obci Slováci pokutují až 800 eury. 

Německo 

Němci pokutují rychlostní přestupky velmi mírně. Za překročení rychlosti o 20 km/h vám hrozí „pouhých“ 30 eur. 

Povinná výbava u sousedů 

V Rakousku je povinný výstražný trojúhelník i lékárnička. Reflexní vestu si musíte obléknout vždy, když vystupujete z auta mimo obec. V Německu je povinná pouze lékárnička, výstražný trojúhelník musejí mít vozidla, která jsou na území Německa zaregistrovaná. Naopak v Itálii lékárnička není povinnou výbavou vozidla. 

V Česku se nevyplácí vyrazit na silnice bez výstražného trojúhelníku, lékárničky a reflexní vesty. Pokud tedy dodržujete české předpisy a tuto výbavu v autě máte, rozhodně nepochybíte ani v zahraničí. Dále myslete na denní svícení, které na území Německa je povinné pouze v tunelech, v Itálii v tunelech a na dálnici. 

Pokud se v zimním období chystáte do Německa, vybavte se zimními řetězy, protože ve vyznačených úsecích a v horských oblastech jsou nutností. Tento předpis platí i pro vytuněná auta s pohonem všech kol. 

Kamery, špatně umístěná GPS nebo kouření v autě? 

Povinná výbava i pokuty za porušení rychlostního limitu jsou poměrně jasná záležitost, jenže některé země pokutují i za činnosti, které běžně v Česku provozujeme a pokuty nám za ně nehrozí žádné. 

Například v Rakousku jsou zakázané takzvané on-board kamery, které dokumentují jízdu vozidla. Za porušení tohoto pravidla hrozí vysoké pokuty a s velkou pravděpodobností vám odeberou i tuto digitální hračku. Také si dejte pozor na školní autobusy, během vystupování a nastupování studentů mají veškerá auta stojící za autobusem zákaz předjíždění. 

Na Slovensku je zakázané mít připevněnou GPS na okně. GPS musí být umístěna tak, aby řidiči nebránila ve výhledu. Zakázána je také jízda v levém jízdním pruhu, který je určen pouze pro předjíždění. Pojedete-li v levém pruhu více než kilometr (což se na dálnici může stát lusknutím prstu), budete poměrně vysoce pokutováni. 

Pokud jedete na dovolenou do Itálie s rodinou a jste kuřák, s cigaretou raději počkejte na odpočinkové místo. Za kouření v autě, ve kterém cestují děti nebo těhotné ženy, hrozí vysoké pokuty. Také si dejte extrémní pozor na přestupky spáchané v nočních hodinách, dostanete totiž až o 30 % větší pokutu, když se přestupku dopustíte mezi 22. a 7. hodinou. 

Obecně si dávejte pozor na telefonování za volantem, které se pokutuje ve všech zmiňovaných zemích. S pivem raději vydržte až do cílové destinace, i přesto, že některé země, jako je Itálie či Německo, tolerují 0,5 promile. 

Připravit, pozor a hurá na cesty! 

Nezapomeňte na dálniční známku! Tu budete potřebovat v Rakousku i na Slovensku. Cestou na Slovensko nemusíte vyhlížet první benzínovou pumpu u hranic, ale dálniční známku si můžete koupit klidně po cestě prostřednictvím mobilu. Slováci už několik let totiž mají dálniční známky i v elektronické podobě. Elektronické dálniční známky umožňuje online koupit i Rakousko, jen je třeba trochu plánovat dopředu. Online zakoupená dálniční známka začíná v Rakousku platit nejdříve až za čtrnáct dní. Na rozdíl od Slovenska ale u našich jižních sousedů stále můžete koupit i starou známou samolepku na sklo na nejbližší benzínové pumpě. 

V Itálii se setkáte s mýtným systémem, poplatky můžete platit i za průjezd některými tunely. V Německu jsou dálnice pro osobní automobily zadarmo, ale od října letošního roku Německo plánuje zavést dálniční poplatky i pro osobní vozidla. 

Nyní už můžete bezstarostně vyrazit a užívat si zimních radovánek! Přejeme příjemnou cestu a hlavně bez pokut.