Když herečka Gwyneth Paltrow v roce 2008 založila blog Goop, byli fanoušci nadšení. Konečně si mohli přečíst, kam chodí na jídlo, jak často cvičí, do kterých galerií, butiků a barů vyráží, když je zrovna v Paříži nebo v Římě. Gwyneth má odjakživa auru „nadženy“, která se vyzná v trendech, nikdy nemá kocovinu, nevynechá žádnou ranní meditaci, a když se rozvádí, tak racionálně, bez dramat a s vyrovnaným úsměvem na tváři. Kdo by k ní nevzhlížel?
Virtuální univerzum, které založila, za devět let vyrostlo a hlavně se posunulo směrem, který je víc a víc v módě.
Z Goopu se stala wellness bible plná tipů na jógové pozice, bezlepkové recepty z bio surovin a samozřejmě detoxy. Od těch, které se skládají pouze z ovocných a zeleninových šťáv, až po takové, které radí vynechat všechny potraviny, co mají tmavou barvu.
Přibyl e-shop, ve kterém si dnes můžete pořídit organickou kosmetiku, údajně detoxikační doplňky stravy i tajemné prášky s poetickými názvy jako „Moon Dust“ a „Beauty Dust“. Vyrábějí se z rostlinných extraktů, přidávají se do pití a mají prý posílit obranyschopnost, zlepšit funkce mozku nebo i zvýšit sexuální apetit. A samozřejmě pročistit organismus.
Když je vám špatně, asi to funguje
Myšlenka tělesné očisty nezačala u Gwyneth. Už starověcí lékaři jako Hippokrates, Galén nebo Paracelsus věřili, že pravidelný půst je pro zdraví zásadní, stejně to viděli jejich kolegové ve staré Číně a Indii. Nějakou jeho formu pak najdeme v každém světovém náboženství. Většinou je opodstatněná snahou odpoutat se od smyslovosti, od „nízkých“ tělesných pudů, a duchovně tak růst. Je ale dost pravděpodobné, že původní význam byl čistě praktický, v podstatě medicínský.
Ve dvacátém století se z očistných procedur stala spíš záležitost pro bohaté lidi, kteří na ně měli čas a prostředky.
Ve čtyřicátých letech se elitním trendem stal americký Master Cleanse – dieta, která trvá deset dní a skládá se z jediného pokrmu, směsi javorového sirupu, citronové šťávy a kayenského pepře. Účel? Nastartovat metabolismus a zbavit tělo „jedů“.
Tenhle detox všech detoxů je dílem velmi kontroverzního zastánce alternativní medicíny Stanleyho Burroughse; do hry ho vrátil v sedmdesátých letech, kdy ho podrobně rozebral v několika knihách. Další comeback zažil Master Cleanse v letech devadesátých, to díky scientologovi Peteru Glickmanovi, a úplně poslední v nedávné době. Vyzkoušela ho Beyoncé, Demi Moore, Ashton Kutcher a samozřejmě i Gwyneth, která později prohlásila, že po deseti dnech sirupové diety trpěla halucinacemi.
Fanoušci téhle extravagantní očisty tvrdí, že halucinace spolu s únavou, migrénou, závratí, bolestmi, zvracením a nezvyklými pohyby ve střevech jsou důkazem, že dieta funguje.
Tělo bylo extrémně toxické a takhle to prý vypadá, když se jedy vyplavují. Odměnou za utrpení má být zvýšená energie, úbytek na váze (o jo-jo efektu se spíš mlčí), pročištěný trávicí systém. Podle odpůrců se jedná o zbytečný, nepřirozený, potenciálně i nebezpečný zásah do metabolismu.
Očistit se od chuti do života
Menší, ale pořád výraznou kontroverzi vzbuzuje trend detoxikace pomocí ovocných a zeleninových šťáv. Nejde jen o to, vymačkat si doma pár pomerančů. Značky jako BPD, Living Greens, Cooler Cleanse Salmy Hayek nebo i české Ugo nabízejí speciální balíčky (nebo „programy“), které jsou časově přesně rozvržené a měly by mít vyvážený obsah živin. Velmi často obsahují i smoothies s rostlinným mlékem, takže je v nich aspoň trocha tuků a bílkovin a zajistí přísun nejméně tisíce kalorií za den.
Pořád je to ale výzva. Kdo se chce do detoxu pustit, měl by na něj trávicí soustavu připravit velmi střídmou dietou, někdo radí i klystýr, a po jeho skončení zase na pevnou stravu přecházet pomalu. A rozhodně si na těch pár dnů vzít volno.
„Před měsícem jsem vyzkoušela očistu s ovocnými šťávami. Víte, od čeho vás to nejlíp očistí? Od chuti žít,“ napsala redaktorka New York Times Judith Newman poté, co otestovala program od BPD. Po tři dny doplňovala šťávy a smoothies jen trochou černé kávy.
Kromě extrémní únavy a závratí se na konci setkala i s mírnými halucinacemi.
Na druhou stranu přiznává, že si za tu dobu skutečně vyčistila hlavu – jako při půstu – a že takto krátká tekutá dieta se dá docela dobře přežít. Nezodpovězenou otázkou zůstává, jestli to stojí za to. Má vůbec taková očista dlouhodobý kladný efekt? Řada odborníků o tom pochybuje. „Musíte se zamyslet nad tím, co vlastně pomocí takové očisty čistíte? Ve skutečnosti nic. Střeva se čistí sama. Miliony let se vyvíjela, aby se to naučila,“ řekl redaktorce lékař David Colbert.
Najdou se ještě přísnější hlasy, a nejen lékařské. Americký právník Timothy Caulfield, který se specializuje na oblast zdraví a zdravotnictví, ve své knize Is Gwyneth Paltrow Wrong About Everything? píše: „Detoxy jsou z vědeckého hlediska zcela směšné. Představa, že musíme tělo detoxikovat? Máme orgány, které to umějí.
Neexistuje žádný důkaz, že máme v buňkách nějaké zlé toxiny, kvůli kterým jsme unavení nebo přibíráme na váze.“
Je pravda, že lidské tělo je nastavené na to, aby se samo čistilo od odpadních produktů i nepříliš prospěšných látek, které se do něj dostanou z jídla nebo ze vzduchu. Používá k tomu střeva, játra, ledviny, plíce, kůži a lymfatický systém. Výživoví poradci, kteří jsou detoxům naklonění, ale věří, že jim můžeme trochu pomoci.
Týden bez cukru i kávy
Mnoho toxinů pochází z nezdravé a tučné stravy, sladkostí a přemíry alkoholických nebo sladkých nápojů, myslí si hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová. Nepomáhá prý ani zanedbávání pitného režimu: „Tělo pak reaguje vznikem otoků, vrásek nebo celulitidy. Výsledkem může být i špatné trávení tlustého střeva, snížená funkce jater nebo velké zatížení ledvin.“
Když orgány nefungují, jak by měly, má podle Bartolomějové tělo problém. „Nedokáže se účinně zbavovat všech odpadních látek a postupně se nevyloučenými odpady zanáší. Klesá přirozená obranyschopnost, člověk je náchylnější k nemocem.“
Detoxikace podle ní může pomoci, musí ale proběhnout pod dohledem skutečného odborníka. A není třeba zacházet do extrému, stačí na čas trochu upravit jídelníček. Vynechat průmyslově zpracované potraviny, cukr, pšenici, mléčné výrobky, ideálně i maso. „Klientům doporučuji soustředit se na pravidelné jídlo a přidat do jídelníčku dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin, ořechů, semínek a celozrnných obilovin. Preferujeme bezlepkové obiloviny, jakými jsou například jáhly a pohanka,“ shrnuje Bartolomějová.
Maso povoluje až ke konci kúry, a to jen kuřecí nebo krůtí. Zapovězená jsou smažená jídla, káva, sladké limonády, kakao, alkohol i kouření. Naopak je třeba pít hodně vody nebo ředěných ovocných šťáv, případně přidat i doplňky stravy, jako je chlorela nebo mladý ječmen. Taková očista většinou trvá týden a podle reakcí klientů se dá dobře zvládnout.
Začalo to revoltou, skončilo byznysem
I když mnoho lékařů trvá na tom, že detoxikovat tělo prostě nelze, podobná úprava jídelníčku je minimálně neškodná, pravděpodobně i prospěšná. Zvlášť se zkušeným poradcem v zádech.
Problém nastává spíš ve chvíli, když se z detoxů stane posedlost. Navíc taková, na které někdo jiný pořádně vydělá.
„Detoxy se v sedmdesátých letech vrátily do módy proto, že lidé začali více pochybovat o postavách, které do té doby platily za autority. Začali zpochybňovat i doktory, což předtím nikdo nedělal,“ vysvětlil magazínu i-D Jon Wardle z australského Výzkumného centra pro doplňkovou a integrativní medicínu.
Určité pochyby podle něj byly namístě, jenže od té doby se z alternativní léčby stal multimiliardový byznys. „Paradoxně je teď velmi preskriptivní. Více než o celostní přístup jde o rychlé řešení a o to, že vám někdo nabízí konkrétní produkt,“ myslí si Wardle.
Jinak řečeno: „očistné“ hnutí vlastně dělá to, co tradiční západní medicína, proti které na začátku bojovalo. Nejde do hloubky, jen píše recepty. Ovšem takové, za které zaplatíte tisíce i desetitisíce korun. Obsesivní péče o vlastní tělo a touha zbavit ho jakékoli stopy obávaných toxinů tomu jen nahrávají. Přitom se nakonec většina odborníků shodne aspoň na jedné věci – že úplně stačí pít hodně vody, jíst ovoce a zeleninu a vypustit alkohol.
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.