AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Porazili rakovinu a teď pomáhají ostatním

Náš životní styl a stále se prodlužující délka života si vybírají svoji daň. Nemocných rakovinou přibývá: každý rok jich je ve světě diagnostikováno přes dvanáct milionů, ze kterých více než polovina bohužel zemře. V České republice se ale díky nasazení vědců a lékařů podaří vyléčit i ty, kteří by v minulosti neměli šanci. Nové léky či terapie zlepšují kvalitu života nemocných a mnohdy jim dávají šanci na úplné vyléčení. Přeživší pak tuto druhou šanci vnímají jako nový životní start. Někteří radikálně změní své návyky, žebříček hodnot. Další se rozhodnou pomáhat těm, kteří se potýkají se stejným onemocněním.

„Nebuď blbá, běž na prohlídku.“ Těmito tvrdými slovy začala kampaň Lucie Bittalové Měsíc raka. Ta se bohužel svého happy endu nedočkala a nádorovému onemocnění podlehla. Její odkaz žije dál a na webové stránce mesicraka.cz nabádá ženy k vyšetření děložního čípku. Ještě během jejího života vzbudila kampaň velký mediální ohlas. Stránky se staly platformou, kde mohou nemocné sdílet své příběhy a přinášet osvětu dalším. Cílem je přesvědčit mladé lidi k tomu, aby nezanedbávali prevenci a starali se o své zdraví.

Proč já, proč teď? 
Podporou prevence se zabývá i projekt Loono. Ten založila studentka medicíny Kateřina Vacková, které diagnostikovali zhoubný nádor vaječníku. „Bylo mi 22 let, studovala jsem už čtvrtým rokem medicínu a byla jsem naprosto zdravá. Pak mi ale našli zhoubný nádor. Následovala operace. Moje první. Seděla jsem na posteli a ptala se sama sebe proč, proč já, proč tak mladá, proč teď. Za těch osm hodin jsem si rozmyslela, co od života opravdu chci a co pro to hodlám udělat. A tak vzniklo Loono. Vzniklo, aby pomohlo mladým lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď,“ říká Kateřina. V kampani s provokativním hashtagem #prsakoule s humorem nabádá mladé lidi k tomu, aby se více zajímali o svá těla a sami sebe doma prohmatem vyšetřovali.

Samovyšetřením totiž můžeme v mnoha případech odhalit rakovinu ještě v prvním stadiu, kdy je největší šance na její vyléčení.

Ošahejte se!
To potvrzuje i MUDr. Karel Rauš: „Preventivní vyšetření prsů pohmatem nespadá v současné době do obsahu preventivních prohlídek u žádného lékaře. Samovyšetřování alespoň jednou měsíčně je přitom první možnou cestou ke zjištění závažného onemocnění prsu. Platí to zejména u mladších žen, které věkem nespadají do kategorie zákonného mamografického screeningu.“ Kateřina a její spolupracovníci tak s pomocí crowdfundingového hithitu vybrali přes 150 tisíc na nákup anatomických modelů varlat či prsou pro mladé mediky a medičky. S těmito pomůckami pak mohou mladé lidi naučit, jak odhalit změny signalizující počínající rakovinové onemocnění.

Dnes už je Petru Koukalovi hej. Foto: Barbora Reichová

Neřešit se nevyplácí
Nepodcenit prevenci radí i známý olympionik badmintonista Petr Koukal. Ten ve svých 25 letech onemocněl rakovinou varlat. Ta je jedním z nejčastějších nádorů u mladých mužů ve věku od 18 do 35 let. Pokud ji doktoři neodhalí včas, rychle se šíří a metastázuje do dalších částí těla. Přes častý výskyt se o riziku často nemluví: „Velkou roli v tom hraje naše chlapství, naše ego.

Cokoliv, co se týká nějaké újmy téhle mužské části těla, je tabu.

Zároveň je to ale součást většího balíčku, a tím je mužské zdraví, které taky často zanedbáváme. Chlapi se odhodlají svěřit s problémem, až když je pozdě. Do té doby to prostě neřeší: nepřikládají tomu váhu nebo to v sobě potlačují. Nejvíc mužských pacientů přijde k onkologovi až ve 3. nebo 4. stadiu rakoviny, kdy už se bojuje o kvalitu života a přežití,“ uvedl Koukal v rozhovoru pro Ona Dnes. Badmintonista se to ale rozhodl změnit a o své nemoci dnes otevřeně hovoří. Stal se dokonce tváří osvětové kampaně, a svými zkušenostmi tak inspiruje ostatní k větší péči o vlastní zdraví.

          
Prevence je totiž klíčová při jakékoli léčbě. U rakoviny navíc často platí i to, že čím dříve je odhalena, tím snadněji ji porazíme. Proto bychom neměli podceňovat pravidelná vyšetření u lékaře, která nám mohou zachránit život.

#Radek Mojžíš

Přečtěte si také: Miliony myší umírají, abychom žili. Proč se léky a nemoci testují zrovna na nich?

 

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)