Poporodní deprese jako zabiják vztahů. Může postihnout i muže

Psychická pohoda
Deprese číhá v mnohých z nás, aniž bychom to tušili. Stačí jedna zásadní událost, a vyplave na povrch. Existuje jeden druh depresivního stavu, který je obzvláště zákeřný. Nespouští ho žádná tragická událost. Naopak. Jedna z nejhezčích v životě – narození nového člověka. Poporodní deprese může sednout na bedra kterékoliv ženy. Ale nejenom to. I muže!

Některá témata ve společnosti jsou stále upozaďována, i když se týkají každé lidské bytosti. Mezi ně patří i hluboký vztah mezi rodičem a dítětem, který formuje tím nejzásadnějším způsobem rysy osobnosti jedince. Ačkoliv nelze generalizovat, matka vždy zaujímá první místo. Ne nutně v citovém poutu, ale ve vlivu na psychiku potomka v dospělosti. Proto poporodní deprese dokáže nadělat paseku, s jejímiž následky se možná bude potýkat celý život.

Deprese tak trochu jinak
Poporodní depresí trpí v celosvětovém měřítku jedna z deseti žen. Oproti „běžné“ depresi nemusí mít žena žádné předpoklady k tomu, aby se u ní porucha projevila. Co to vůbec znamená, trpět poporodní depresí? Nejde o žádný krátkodobý splín. Za hlavní znak se dá považovat pocit odcizení. I když se v jejím náručí nachází kus jejího vlastního já, chybí cit. Tedy ne úplně. V mnoha případech se vyskytnou pocity, které by se daly popsat jako nechuť, zhnusení, nenávist a především strach. Nic pozitivního. Dalším příznakem může být, ne vždycky, nemožnost kojení. Tělo se uzavře a není schopné produkovat dostatek mateřského mléka, které je svým způsobem synonymem pouta. Mezi nejběžnější symptomy patří náhlé a nevysvětlitelné úzkostné stavy, rozkolísanost spánkového režimu, fyzická nevolnost a chtíč nějakým způsobem se distancovat od potomka.

Některé ženy popisují, že nutkání odloučit se má velice blízko k myšlenkám ublížení. Sobě či dítěti.

Přečtěte si také: Proč knihy o mateřství způsobují maminkám depky?

Začarovaný generační kruh
Nejdůležitější roli v tom, jestli deprese propukne, hraje partner. Pokud se ženě dostává dostatečného množství něhy, lásky a pochopení, pravděpodobnost výskytu se zmenšuje. Ale ani to nemusí stačit. Přesné příčiny, proč postnatální deprese matky napadá, nejsou známy. Existuje ale hned několik teorií. Zaprvé psychologové mluví o takzvané řetězové reakci. Pokud žena není dostatečně propojená se svou vlastní matkou, vzniká náchylnost k tomu, aby se žezlo nedokonalosti předalo do další ruky, obzvláště pokud jde o dceru. V případě syna se později může vyvinout v oidipovský komplex, tedy narušený vztah mezi matkou a synem, který se zcela odráží do jeho soukromého života. Zadruhé jde o jev, který napadá ženy, které již před samotným těhotenstvím byly náchylné k rozběhnutí deprese jako takové. V tom případě se úzkostné stavy dokážou objevit již v devítiměsíčním vývojovém cyklu, kdy v těle matky vzniká něco, co si žije vlastním životem.

Takový problematický stav se stal tématem velkého množství studií i fikce. Jednou z nich je legendární thriller a horor Rosemary má děťátko.

Mužská varianta deprese
Do třetí skupiny vykládání vzniku poporodní deprese patří především teorie biologů, kteří hovoří o tom, že vše ovlivňuje náhlá změna hladiny hormonů v krvi. Klíčem k náchylnosti by mohlo být množství testosteronu. U žen není zcela jisté, jestli depresi spustí spíše vysoký, či nízký výskyt. U mužů ovšem ano. Poporodní deprese umí zasáhnout i otce. Obzvláště pokud se hladina testosteronu drží pod průměrem. „V naší studii jsme zjistili, že tatínkové, u kterých jsme naměřili nižší hodnoty, se svěřovali, že zažívají depresivní stavy. Nezvládnou navázat s dítětem úplný kontakt,“ komentuje svůj výzkum doktorka Darby Saxbe z University of Southern California. Zároveň se opírá o zásadní studii antropologa Leeho Gettlera, který na základě několika stovek respondentů dokázal, že se mužům v průběhu silného partnerského pouta testosteron z krve vytrácí. A ještě více, pokud se stanou otci. Jedinci, kteří nedosahovali normálních hodnot před těhotenstvím partnerky, mohou snadno upadnout do letargie i mnohem závažnějších stavů. Doktorka Saxbe však ukázala, že ženský organismus záhadným způsobem reaguje na takový druh partnera mnohem lépe než v opačném případě. To jinými slovy znamená, že v popsané situaci u matky propukne postnatální deprese jen zřídkakdy.

V jakém ročním období rodit?
Jiná studie zase jen přidává k nerozklíčovatelnosti této záhady. Doktor Jie Zhou se svým týmem z Brighamské ženské nemocnice v Bostonu letos přinesl do diskuse zajímavý poznatek. U žen, které porodily v zimních a jarních měsících, se psychická porucha vyskytla o několik procentních bodů méně než u ostatních. „Chtěli jsme zjistit, jestli existují některé faktory, které zvyšují výskyt postnatální deprese, aby se jim mohly rodičky vyhnout,“ popisuje doktor Zhou výzkum, kterého se účastnilo 20 169 žen.

Nikomu se však zatím nepovedlo odkrýt konkrétní souvislost, která by reálně pomohla od tíživých stavů.


Vražedné mateřství
Ne vždy jde o extrémní případy. Mnohdy matky depresivní rozpoložení přejdou, aniž by ho spojovaly s mateřstvím. Ale existují i ty nejtěžší formy poporodní poruchy. Každý rok se odhalí případy několika osob, které svou ratolest kvůli ní zabily. V roce 2015 pohnul společností případ obyvatelky USA původem z Barmy Shwe Htoo, která zavraždila své pětitýdenní dítě. Do lahve na krmení nalila smrtonosnou tekutinu. Mix prášků na spaní, pesticidu a cukru měl synka během několika hodin zabít. Zbytek, který dítě nevypilo, si vzala sama, aby ukončila zároveň i svůj život. V obou případech se nepovedlo. Svého syna i tak udusila vlastníma rukama. Poté s ním nasedla do auta a snažila se zabít. Plán selhal i tentokrát. Začátkem loňského roku byla odsouzena k patnácti letům vězení. Na základě takových případů se teprve začalo mluvit o spojení poporodní deprese a velkého nebezpečí. Dnes již lze vyhledat řadu specializovaných psychologů, kteří zvládnou odvrátit sebemenší riziko. Nejdůležitější je totiž mluvit. Pokud zjistíte, ať už jste muž, či žena, že u vás v hlavě pravděpodobně tento druh deprese sídlí, obraťte se na specialistu. Brát podezření na lehkou váhu může zásadně ovlivnit život váš i vašeho dítěte!

#Jan Uhlík

Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…

Mohlo by vás také zajímat: Kámoši lepší než partnerka? Studie zjistila, že mladé muže víc emocionálně uspokojuje přátelství s mužem než romantický vztah