Co pomůže, když se bojíte létat? Vědomosti, hluboké dýchání a žádný alkohol

Psychická pohoda, Životní styl
Strach z létání není trapas. Je to problém, kterému čelí mnoho lidí – možná až třetina populace – a který může mít nejrůznější tváře. Není dobré ho podceňovat, ale ještě horší je úplně mu podlehnout. Naštěstí existují techniky, jak ho zvládat lépe a lépe.

„Lidi si pořád stěžují, že museli moc dlouhou čekat na letišti nebo na ranveji. Přitom létání je něco úžasného. Divím se, že všichni celou cestu nevykřikují: Pane bože, to je něco! Vždyť sedíte na židli ve vzduchu!“ Takhle entuziasticky létání ve známém monologu popsal komik Louis C.K. Jenže pro každého to sezení ve vzduchu, někdy až dvanáct kilometrů nad zemí, tak báječným zážitkem není.

Za pojmem „strach z létání“ se toho schovává spousta. Úzkosti, panické záchvaty, obava ze ztráty kontroly a celá řada dalších fobií. Od klaustrofobie, která ztěžuje pobyt na palubě, nebo akrofobie, tedy chorobného strachu z výšek, po nezvladatelnou hrůzu z toho, že se letadlo porouchá, spadne, nabourá, vybuchne nebo ho někdo unese.

Dohromady se jim říká také aviofobie a podle některých statistik jimi trpí až čtvrtina, nebo dokonce třetina pasažérů. Přesné číslo se lehce stanovit nedá: u někoho může jít o doprovodný jev dalších neuróz, někoho trápí úzkosti pár dní předtím, než do letadla nasedne, někdo naopak špatně nese jen samotný pobyt na své „židli ve vzduchu“.

Žádný projev není radno podceňovat. Pokud vám obavy z létání výrazně ztěžují život, stojí za to vyhledat psychiatra, který vám může pomoci i vhodnými léky, nebo psychoterapeuta, který obvykle nabídne dlouhodobější řešení. Některé prověřené obranné techniky a triky ale můžete vyzkoušet i sami.

Prozkoumejte svůj strach
Neznamená to analyzovat a dokola si v hlavě přehrávat každičkou myšlenku. Spíš se v době, kdy zrovna nikam neletíme a cítíme se vyrovnaní, zamyslet nad tím, které situace vás při cestování letadlem děsí a jak na ně reagujete.

Vyvádí vás z rovnováhy vzpomínky na katastrofické filmy nebo na teroristický útok, o kterém jste četli v novinách? Svírá se vám žaludek z pobytu v malé, vydýchané kabině? Bojíte se podívat z okýnka? Identifikujte co nejkonkrétněji spouštěče, ze kterých je vám úzko, doporučuje Americká asociace pro úzkosti a deprese: „Když zjistíte, co vás vyvádí z míry, bude jednodušší se od toho oprostit.“

Velmi častým spouštěčem úzkostí nebo paniky je pocit, že nad situací nemáme kontrolu.

Každý, kdo nasedá do letadla, ji tak trochu ztrácí a předává odpovědnost někomu jinému – pro některé lidi ta představa může být těžce stravitelná. Pomůže, když se naučí „odevzdat se“ do rukou pilota vědomě a v klidu. Třeba i s pomocí uvolňujícího dechového cvičení.

Relaxujte, meditujte, dýchejte
Australan Tim Benjamin, který stojí za projektem Fear of Flying School , se na triky pro nervózní pasažéry zeptal desítky nejsledovanějších psychoterapeutů na Twitteru. Zdaleka nejčastější odpověď? Uvolnit se pomocí osvědčených relaxačních technik.

„Nahrajte si do mobilu nebo do přehrávače audio s relaxačními a meditačními cvičeními,“ poradil známý americký terapeut Earl Heslin. S pravidelným tréninkem je podle něj nejlepší začít dlouho před samotným letem. „Do meditativního stavu se pak dostanete raz dva.“ Jeho kolegyně Keely Kolmes klientům doporučuje, aby si cvičení také vytiskli na papír. Při vzletu a přistávání většinou nemůžete mít sluchátka a právě tehdy se vám bude hodit.

V situacích, kdy cítíte příchod úzkosti nebo paniky, můžou pomoci taky jednoduchá dechová cvičení.

„Nadechujte se zhluboka do břicha a počítejte při tom do čtyř. Pak pomalu vydechujte a počítejte do šesti. Jako kdybyste sfoukávali svíčku. Nastartuje to váš parasympatický nervový systém, který vám na oplátku pomůže se uklidnit,“ popisuje psychoterapeutka Melanie Greenberg.

Pozor na to, co pijete
Tělesná pohoda výrazně přispívá k té psychické a naopak. Abyste se vyhnuli celkovému neklidu, úzkosti a nervozitě, nepijte před letem a během něj alkohol, kávu, energy drinky ani jiné stimulanty. Někdy se dokonce doporučuje vynechat je dva až tři dny před cestou. Co vás naopak zklidní? Čaj z meduňky, heřmánku nebo levandule, teplé mléko (například s kurkumou) nebo chmelové nápoje bez alkoholu. Dejte si je třeba doma před odletem, do letadla vám pak bude stačit lahev vody.

Letecká doprava patří k nejbezpečnějším způsobům transportu. A navíc se ní pěkně kouká.

Nastudujte si fakta
Úzkosti a fobie jsou iracionální, a když se rozjedou, zdravý rozum na ně moc neplatí. Zato konkrétní, podrobné vědomosti můžou fungovat jako dobrá prevence. Nejlepší je načíst si fakta o letecké dopravě v době, kdy se zrovna nikam nechystáte. Tak se vám uloží do podvědomí. Katastrofické romány a filmové rekonstrukce výjimečně tragických případů raději vynechejte; zaměřte se na technické detaily a důvěryhodné statistiky.

Možná už jste slyšeli teorii, že mnohem spíše zahynete při cestě autem na letiště než při samotném letu. Něco na ní je. Magazín Lifehacker cituje Davida Ropeika, který vyučuje krizové řízení a komunikaci na Harvardu: uvádí, že pravděpodobnost smrti při autonehodě je asi 1 : 5000. Pravděpodobnost úmrtí při leteckém neštěstí je pak 1 : 11 000 000. Jak se vyrovnat s úzkostí při jízdě autem, to už bohužel neříká…

Psychoanalytik David Landau povzbuzuje cestující během kurzu Virgin Airlines Létejte beze strachu.

Zpět k faktům o létání. Společnost Virgin Airlines dokonce cestujícím nabízí kurzy, na kterých si je vyslechnou přímo od specialistů na leteckou dopravu. Redaktorka deníku Telegraph Nicole Ettinger tak zjistila, že motory značky Rolls-Royce, které se používají v letadlech, jsou spolehlivé na 99,9999 procenta. Kdyby se přece jen takový motor porouchal, letadlo se promění v kluzák, se kterým je pořád možné bezpečně přistát.

Zjistila také, že turbulence, které děsí tolik lidí, jsou naprosto běžná záležitost, ne známka ohrožení, a letadlo při nich nijak neutrpí.

Tyhle geniální stroje prý byly navrženy tak, „aby přežily jakýkoli rozmar matky přírody“. A že například britský občan má stejnou šanci stát se premiérem nebo premiérkou své země jako sednout do letadla, které bude mít nehodu.

Nevzdávejte to s létáním
Kurz u Virgin Airlines zakončují účastníci třicetiminutovým letem v okolí letiště Gatwick. Samozřejmě pod dohledem odborníků a se speciálním komentářem, který je v průběhu uklidňuje. Zabírá to – ale strach z létání je potřeba překonávat vědomě v průběhu celého života. Řada lidí zjišťuje, že čím častěji se na cesty vydávají, tím méně nervózní jsou. 

Vystavit se dobrovolně tomu, čeho se bojíme, je klíčové při léčbě jakékoli fobie.

„Takový let nebude žádná legrace. Při každé malé turbulenci vám nejspíš poskočí srdce. Ale časem budou úzkostné stavy mírnější, protože mechanismy ve vašem mozku se naučí, že letadlo samo o sobě nesignalizuje nebezpečí,“ vysvětluje Art Markman, profesor psychologie z Texaské univerzity v Austinu.

Mluvte o svém strachu
Pokud cítíte, že sami takový tlak nezvládnete, je dobré své experimenty konzultovat s odborníkem, který se specializuje na kognitivně-behaviorální terapii. „Na míru“ vám pomůže najít způsoby, jak obavám čelit, a techniky, které můžete používat při panice nebo úzkosti. Počítejte ale s tím, že vás do letadla určitě pošle. Pomoci může také skupinová terapie, kde svoje pocity a obavy můžete sdílet s dalšími lidmi.

Nezapomeňte o nich říct ani těm, co cestují s vámi. Jasně jim popište, co vás děsí, ve kterých situacích se cítíte nesví a jak se mají chovat třeba v případě, že dojde na skutečný záchvat paniky. Mnoha lidem při něm nejvíc pomůže, když se je ostatní nesnaží „zachraňovat“. Pokud letíte sami a víte, že ataka může přijít, je dobré o tom informovat člověka, který sedí vedle vás.

#Marie Barvínková

Mohlo by vás také zajímat: Bigorexie: závislost na posilovně, o které se nemluví