AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Podílové fondy: vydělají ti, kdo nepodlehnou panice

Ekonomika zpomaluje, výnosy z fondů jdou do záporu, akciové trhy zažívají výprodeje – na konci minulého roku to vypadalo, že investovat může jen blázen. Na druhou stranu, každá správná investorská příručka radí, že ti nejúspěšnější nakupují, když trhy klesají. Pokud nejste novodobý Vlk z Wall Street, vyznat se ve finančním světě může být dosti obtížné. Rádi bychom vás naším článkem uklidnili. Vše není tak černé, jak to zpočátku vypadalo.

(Ne-)udržitelný růst

Ekonom Tomáš Sedláček kdysi přirovnal chování ekonomiky k maniodepresivnímu pacientovi. Když se daří, lidé a trhy mají tendenci přehánět, a když se nedaří, vytvářejí z toho depresi. Podle tohoto pravidla probíhal i minulý rok. Objevila se první znamení, že světová ekonomika začíná zpomalovat, a centrální banky předpovídaly, že růst bude zpomalovat i nadále. To společně s propadem kryptoměn a skandály Facebooku a dalších technologických gigantů vytvořilo dojem, že nás čeká postupný propad do pekel.

Když se ale podíváme na dění na většině trhů tento leden, deprese opadla a došlo k částečnému oživení. Zpomalení růstu totiž nemusí být vůbec špatná věc. Při soustavném závratném růstu ekonomiky si totiž některé firmy nasazují růžové brýle a půjčují si stále větší obnosy peněz. Jenže poté dojde k malému výkyvu, lidé začnou panikařit, obchody klesají a firmy nemají jak splácet. To depresi ještě prohloubí a už se řítíme do ekonomické krize. 

Globální oteplování kontra Trump

Rozdíl mezi krátkozrakým hodnocením a dlouhodobým pohledem nám pravidelně ukazuje například americký prezident Donald Trump, který je vytrvalým odpůrcem globálního oteplování a využívá zimních teplotních výkyvů jako důkazu pro svůj názor. Počasí ale není klima. V některých částech USA sice venkovní teplota lámala rekordní minima, data NASA od roku 1880 ale ukazují, že 18 z 19 nejteplejších let se odehrálo v tomto století.

zdroj: NASA, Goddard Institute for Space Studies

Pokud tedy nechcete své investice každý měsíc či rok měnit, je třeba se na celou situaci podívat v rámci několika let. Situaci vykreslují například akciové fondy AXA. Zatímco se jejich roční výnosy pohybovaly v záporných či slabě kladných číslech, jejich průměrné roční zhodnocení za poslední tři roky až pět let ukazuje odlišný obrázek.

zdroj: www.axainvestice.cz

Křehká, ale pozitivní budoucnost

Pokud chceme někde zhodnotit své peníze, měli bychom se dívat i do budoucna. Ekonomický výhled pro Českou republiku, její významné obchodní partnery a hlavní světové hráče ale zaznamenal opatrný posun k lepšímu. V roce 2019 se očekává růst hrubého domácího produktu v České republice mezi dvěma a třemi procenty a v eurozóně kolem dvou procent.

Náš nejvýznamnější obchodní partner Německo odolalo minulý rok recesi a jeho ekonomika bude podle světové analytické společnosti Trading Economics do roku 2020 mírně růst. USA a Čína se dohodly na dočasném příměří v jejich obchodním sporu a kolem Brexitu se množí názory, že by měla Velká Británie setrvat v EU a nedělat drahoty. Ačkoli představují obě anglosaské země pro světové dění bomby s velice krátkými rozbuškami, pokud se najde dost šikovných pyrotechniků, následujících pár let by mohlo včetně výnosů podílových fondů vypadat slibně.

 

Článek reprezentuje názor redakce Patálie.cz a .sk a nemusí odrážet názor AXA.