Neviditelná závislost: spotřeba léků proti bolesti stále roste

Životní styl
Bolestmi hlavy či zad trpí čas od času každý. Úlevu pak přináší růžová pilulka, kterou najdeme skoro v každé domácí lékárničce. Ibuprofen a další jemu podobné léky proti bolesti někteří polykají dokonce každý den. Jejich spotřeba celosvětově roste, jen ve Spojených státech je užívá více než dvanáct milionů pacientů, kteří je dostali na předpis od svých lékařů.

V sousedním Německu vzrostla spotřeba medikamentů proti bolesti mezi lety 2006 a 2015 až o jednu třetinu. Nadužívání léků (a to nejen proti bolesti) však přináší mnohá negativa. Jedna nebo dvě tablety denně přestávají stačit a dávka se neustále zvyšuje. Lékaři však stále předepisují větší a větší množství léků. Plíživě je tak více lidí ohroženo možnou závislostí – léky proti bolesti obsahují látky, které najdeme i v morfiu. A čísla toto nebezpečí potvrzují, počet závislých na celém světě je odhadován až na 35 milionů.

Růžový svět
Opiáty (do této skupiny patří i léky na bolest) působí na mozek, nervový systém a míchu, kde celkově tlumí pocity bolesti, a to i po těžkém zranění. Léky jako například kodein fungují skvěle jako krátkodobá úleva u pacientů. Dlouhodobé užívání však přináší velká rizika: „Všechny tyto léky mohou způsobovat rozvoj závislosti či může docházet k jejich zneužívání,“ varuje odborník na léčiva Gerd Glaeske z univerzity v Brémách. „Při jejich nadměrné konzumaci či kombinaci s jinými látkami, jako je například alkohol, dochází k velkým negativním účinkům na lidský organismus.“ Nejohroženější skupinou jsou podle něj pak staří lidé, kteří jich vzhledem ke svým zdravotním problémům musí brát velké množství.

Lékaři by tak měli být v jejich předepisování opatrní, to se však v realitě často neděje. Jejich spotřeba proto stejně jako u antibiotik raketově roste.

Víc a víc
Největším úskalím přílišného užívání léků na bolest je to, že si na ně naše tělo vybuduje za krátkou dobu toleranci. Je proto nutné postupně zvyšovat dávky k dosažení stejného účinku. Pacienti tak berou stále větší množství a při jejich vysazení mohou pociťovat i abstinenční příznaky. Někteří si pak stěžují na nevolnost či bolesti hlavy. Mezi další symptomy patří i celková únava, malátnost či problémy se zažíváním.

Geniálnímu kytaristovi a hudebnímu všeumělovi se léky proti bolesti staly osudnými. Zemřel 21. dubna 2016.

Americký sen?
V extrémních případech může vést závislost na lécích proti k bolesti i k užívání dalších drog, a to například heroinu. Americká studie provedená v roce 2014 ukázala, že velká část závislých na heroinu začínala na lécích na bolest, jako je třeba oxytocin. Když jeho účinky přestanou stačit, sáhnou po nelegálním heroinu. Ten je v porovnání s léky na předpis dokonce levnější. Dle odborníků jsou nebezpečí propuknutí závislosti vystaveni všichni. Podobné příběhy totiž najdeme napříč společností, a to od lidí žijících na ulici až po úspěšné právníky či lékaře. Ve Spojených státech je tento problém markantnější než ve zbytku světa. Neuvěřitelných 80 procent celkové spotřeby léků proti bolesti je předepsáno právě tady. Velkou debatu o nadužívání opiátů zde zapříčinila i smrt populárního zpěváka Prince, který se jimi v minulém roce předávkoval. 

Americká vláda zareagovala zpřísněním regulace na výdej těchto medikamentů, a počet předepsaných léků tak klesl. Ani legislativní úpravy však zatím nestačily a počet závislých bohužel stále roste.

Kdy je třeba zvonit na poplach?
Jak ale můžeme poznat, že někdo z našich přátel či rodiny překročil tenkou hranici a stal se závislým? Jedním z prvních signálů je velká únava a celkový útlum organismu způsobený opiáty. Usínání v polovině věty či u jídla nebo sledování filmů by nás mělo varovat, že něco není v pořádku. Další změnou může být zhoršení kvality spánku či naopak dlouhé hodiny ve stavu podobném bezvědomí. Závislí na opiátech často rapidně zhubnou a přestanou o sebe dbát. Zhoršují se také postupně vztahy s okolím, například na pracovišti, ale i v rodině. Často nás mohou varovat i neobvykle vysoké výdaje z rodinného rozpočtu. Docházet může pak i dokonce ke krádežím, které mají zajistit denní přísun drogy. Při jakémkoli podezření je důležité dlouho neváhat a vyhledat odbornou pomoc. Včasný zásah je klíčem k úspěchu v boji proti závislosti.

#Radek Mojžíš

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Chcete přestat s kouřením? Tělo i mysl vám poděkují