AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Nerodíme se s konečným počtem mozkových buňek! Co jsme se učili ve škole, už neplatí

Většina z nás přijala tezi, že se člověk rodí s konečným počtem mozkových buněk, za svou už v hodinách biologie na základce. Někde v podvědomí nám straší také oblíbené tvrzení učitelek, že úbytek mozkových buněk je akcelerován pitím alkoholu. Zvlášť před odjezdem na školu v přírodě se tato informace záhadně objevila v osnovách. Co na tom, že se zrovna probíraly horniny a minerály. A přitom tohle neuronové dogma dostalo první trhlinu už v 60. letech minulého století. Pro všechny, kdo se smířili se smutným bludem, že jsme s každým dnem o pár neuronů nenávratně chudší, máme dobré zprávy.

V dekádě natupírovaných drdolů a bruselského nábytku si vědecký tým Josepha Altmana všiml buněčné proliferace (neuronové novotvorby) u potkanů. Nikdo mu ale nevěřil, že se něco podobného děje i v mozku člověka. A v roce 1998 přišel švédský badatel Peter S. Eriksson s důkazy, že neurogeneze není nápad z říše snů.

Mozek se přizpůsobí situaci
Provedl řadu posmrtných analýz mozku pacientů, u kterých dříve aplikoval metodu značení proliferujících buněk. Šedesátá léta ale přinesla ještě jeden důležitý objev. Americký neurolog Michal Merzenich zjistil, že lidský mozek je celý život plastický. V praxi to znamená třeba to, že v případě poškození mozek dokáže převelet některé úkoly z poškozené části na jinou. Proto je možné, aby člověk, který má vlivem úrazu nebo nemoci poškozené řečové centrum, začal opět mluvit. Musí proto samozřejmě mnoho udělat.

Někteří vědci zastávají názor, že neuroplasticita mozku je možná ještě důležitější než samotné množství buněk.

Přečtěte si také: Výzkum DNA: budeme jednou umět opravit všechny chyby v těle?

Nové buňky každý den
Výzkumy hlásí vznik přibližně 700 nových mozkových buněk denně. Celkem jich naše lebka ukrývá okolo 85 miliard. Umíte si to představit? Neurovědkyně Sandrine Thuret z londýnské King’s College uvádí, že padesátiletý člověk nemá v mozku ani jeden neuron, který by měl stejné datum narození jako jeho majitel. Všechny do jednoho se už vyměnily. Nové nervové buňky hrají důležitou roli v učení dospělých. Doktorka Thuret spolu se svým týmem v laboratoři zjistila, že zabránění neurogenezi v dospělém mozku vede ke zhoršení paměti. Nové neurony mají také významný vliv na naši náladu. Thuret také se svým týmem zjistila, že pokud se zastaví tvorba nových mozkových buněk, dostane se ke slovu deprese. Tím vysvětluje přetrvávající depresivní ladění u pacientů, kteří zvítězili nad rakovinou. Vedlejším efektem náročné onkologické léčby je totiž dočasná stopka neurogenezi.

Buněčný „outsourcing“
Na některé věci ale nové neurony nestačí. V posledních letech vás určitě neminuly zprávy o výzkumu kmenových buněk. V našem těle jich je jako šafránu. Tvoří totiž pouhé jedno procento ze všech buněk. Jsou ale vzácné nejen proto, že jich je málo. Dovedou se totiž stát téměř jakoukoli buňkou, které je zrovna zapotřebí. Zbývajících 99 % buněk je funkčně definovaných – třeba na trávení nebo přenos kyslíku.

Kmenová buňka sedí, kouká, je neutrální a čeká, co bude.

Dobrou práci odvádějí při léčbě hematologických a hematoonkologických onemocnění. Nejčastěji se získávají z pupečníkové krve, kostní dřeně a tukové tkáně. V současné době jsou velkou nadějí pro lidi s poškozenou rohovkou. Je však třeba říct, že mezi veřejností a v médiích panuje názor, že kmenová buňka je nějaká univerzální léčitelka a platí na kdeco – od bolestí hlavy a obnovy chrupavek přes omlazení organismu a lepší růst vlasů až po léčbu roztroušené sklerózy. Pravda je ale taková, že v tuto chvíli je jedinou prokazatelně úspěšnou léčbou kmenovými buňkami transplantace kostní dřeně. Léčí se jí leukemie, některá vrozená krevní onemocnění, špatná imunita nebo poruchy metabolismu.

Kam na kmenové buňky
Nejšikovnější jsou kmenové buňky z pupečníkové krve, jejich potenciál v léčbě nehematologických onemocnění je předmětem zkoumání mnoha vědeckých družstev po celém světě. Důvodem je jejich mládí a nezatíženost jakoukoli nemocí, léčbou ani prostředím. Buňky pupečníkové krve si totiž sotva připnuly startovací číslo, a navíc mají obrovský potenciál množení. A věřte, že tahle parta nebude nikdy dost velká pro všechny, kterým by mohla pomoci!  

#Markéta Schinkmannová

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Naděje pro ochrnuté: vědci přeučili neurony ochrnutých myší

 

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)